offline
- ltcolonel
- Stručni saradnik foruma
- Nebojša Đokić
- vojni istoričar
- Pridružio: 03 Jun 2010
- Poruke: 4066
- Gde živiš: Novi Beograd
|
Змај
Средином двадесетих година Поморско ваздухопловство је користило неколико база на Јадранској обали, тако да се јавља потреба за бродом који би био способан да транспортује хидроавионе и резервне делове између њих, као и да врши спасавање летелица које су страдале у удесима. Стога је одлучено да се у немачком бродоградилишту Deutsche Werft у Хамбургу наручи један овакав брод. Наручен је брод који је могао да понесе довољно залиха и резервних делова за десет хидроавиона. Био је то један од првих бродова специјално конструисаних за тај задатак и сматран је као врло успело решење. Градња брода почиње током 1928 године, када је положена кобилица, да би брод био свечано поринут 22. јуна 1929. године. Због одредаба Версајског уговора, Змај није био наоружан у немачкој, већ је класификован као ненаоружани помоћни брод. Већ у септембру исте године брод је био довршен и креће пут нове домовине. Док је пловио у висини градића Флушинг у Холандији, 9. септембра, долази до хаварије и пожара на једном од бродских мотора, тако да је био принуђен да се врати у Хамбург на неопходне поправке које су се одужиле на следећих годину дана. Змај најзад стиже у Боку Которску 30. августа 1930. године, где је довршено његово опремање и наоружавање. Змај је у флотну листу уведен као помоћни брод краљевим указом Пов. М. О. Бр. 6928 од 30. септембра 1930. године. Међутим, стварно оперативан постаје тек почетком 1931. године.
Званични тактичко технички подаци Змаја из јануара 1941. године били су следећи деласман 2030 тона, дужина 76,5 м, ширина 13,6 м и газ 3,5 м. Брод је имао два осмоцилиндрична четворотактна дизел-мотора фирме МАН укупне снаге 3170 КС. Брод је имао максималну брзину од 15 чворова при чему је радијус био 4348 НМ. Крстарећа брзина је била 10 чворова и тада је радијус био чак 9337 НМ. Брод је, јануара 1941. године био наоружан са 2 топа 8,4 цм (83,5 мм) Шкода, једним двоцевним топом 40 мм Шкода, једним митраљезом 15 мм Збројовка М38 и два митраљеза 7,9 мм. Брод је могао носити 105 мина Ц-15 или 120 мина Викерс. Раније док је брод коришћен као тендер за хидроавионе на средини брода се налазила самарица (врста дизалице) а иза ње, према крми, велика и пространа палуба потребна за маневар са летелицама. У то време носио је и један расклопљени хидроавион de Havilland DH.60 Moth, који се налазио у посебном складишту између надграђа и самарице, а који је по потреби вађен из тог складишта и склапан на крми, а затим спуштан у воду помоћу ње.
Током службе у Југословенској краљевској морнарици, Змај је углавном служио за превоз резервних делова по хидропланским станицама Поморског ваздухопловства на Јадрану. Забележено је да је један једини пут кориштен за спасавање хаварисане летелице 1936. године у Боки Которској, када се приликом слетања на немирно море преврнуо До-Wал број 256. Срећом те је летелица остала да плута на површини, тако да је Змај следећег дана подигао самарицом на палубу. Због овог недостатка посла у оригиналној намени, Команда морнарице одлучује да га претвори у минополагач. Ова идеја је остварена током 1937 године, а исте године, заједно са разарачем Дубровник и подморницама Храбри и Смели, иде на крстарење током којег је посетио луке Пиреј и Истанбул. Од 1939. године служи као командни брод флоте и у том својству присуствује катастрофи разарача Љубљана јануара 1940. године приликом упловљења у Шибеник.
Пред почетак Априлског рата Змај добија задатак полагања минских поља по Кварнеру и испред Шибеника. На жалост на овим минским пољима, код острва Зларин, су потонули наши путнички бродови Престолонаследник Петар и Карађорђе. После априлске катастрофе, брод заробљавају Италијани у Сплиту, али га ускоро предају Немцима, на основу договора о подели ратног плена.
У немачкој служби постаје 7. августа 1941. године брод за спасавање летелица (Flugzeugbergungsshiff) и добија „ново“ име Drache ( Змај). У међувремену је појачана ПВО брода, уградњом једног митраљеза Бреда М38 калибра 15 мм и два топа ФлаК30 калибра 20 мм, а уграђени су и клизачи дубинских бомби, којих је могао да понесе 12 комада. Већ 27. децембра брод је прекласификован у трупни транспортер и послат у Егејско море. У априлу 1942. године одлази на ремонт у Трст, где је до августа месеца преграђен у минополагач са капацитетом крцања од 120 мина на палуби и још 120 мина у бродским складиштима. Током овог ремонта је скинута оригинална самарица и замењена са две мање, док је стуб старе обложен лимом, тако да је добио изглед правог димњака. Старо наоружање је комплетно замењено, тако да су уграђена два топа 10,5 цм/45 СК Ц/32, пет топова 3.7 цм/83 СК Ц/30 и шест једноцевних топова 2 цм/65 Ц30. Такође је иза стуба самарице и изнад крмене палубе уграђена платформа димензија 20x5 метара.
Drache поново улази у оперативу 20. августа 1942. године, а Немци га опет преименују у Schiff50, 6. новембра исте године. После тога креће у мисију минирања Егејског мора, а у пар наврата врши и минирање одређених локација на западној обали Грчке. После капитулације Италије учествије у операцији Eisbär, када превози јединице пука Бранденбург, које заузимају острво Кос. Зајдно са минополагачем Булгариа, 8 октобра 1943 године, превози ратни материјал за острво Кос, када их напада подморница HMS Unrulu која промашује Drache, али успева да потопи Булгарију. Пар дана касније иста подморница опет наилази на њега, али опет не успева да постигне погодак. Најуспешнија операција коју је Drache извео је било полагање минског поља код острва Псеримос и Калимнос у Додеканезу, која су требала да заштите немачке трупе током битке за Лерос. У овом минском пољу 22. октобра на мине налећу разарачи HMS Hurworth и ВП Адриас (Грчки) класе Hunt. На мину прво налеће грчки брод, којем је том приликом разнет прамац, а британски разарач креће да му помогне, када и он налеће на мину и тоне, заједно са 143 члана посаде. Адриас ипак успева да се одржи на површини и уз губитак 21 члана посаде, сопственим погоном, стиже до Александрије 6. децембра. Две ноћи касније, у исто минско поље улеће и разарач HMS Eclipse, класе Е, који је превозио око 200 војника из 4. Краљевског пука из Источног Кента. Брод удара у мину која га преполовљава, а брод тоне у року од неколико минута. Од 173 морнара и 200 војника, страда 119 чланова посаде разарача и 134 војника.
Једна од занимљивијих епизода у животу Змаја је сигурно било испитивање хеликоптера Flettner Fl 282 Колибри. Наиме на Змају су била укрцана два прототипа ове летелице, V6 и V10, са којима су вршена испитивања током 1942. и у периоду јануар-фебруар 1943. године. Тада је требало оценити могућности ове летелице у противподморничкој и противминској борби. Ови тестови су се показали успешни само при лепом времену, тако да се ускоро одустало од њих.
Током 1944. године брод доживљава још једно пренаоружавање, када се скидају топови калибра 105 мм, а уграђују се топови 8.8 цм/45 СК Ц/30 и појачава се ПВО уградњом два четвороцевна топа 2 цм ФлаК38.
Током своје ратне каријере Змај је био мета неколико савезничких ваздушних напада током 1943. и 1944. године, али је био само лакше оштећен у два наврата. Међутим, 29. септембра 1944. године док се налазио на сидру у заливу Вати на острву Самос, напада га неколико РАФ-ових авиона Bristol Beaufighter, који успевају да га запале, што доводи до његове експлозије и погибије 11 чланова посаде. Змај тоне два сата касније, а његова олупина остаје на истом месту до 1967 године, када је најзад изрезан.
|