Ćirilica u pasošu
Vladislav Grujić dve godine ”jurio” putnu ispravu na službenom pismu Srbije. Kancelarija zaštitnika građana, ipak, naterala MUP da popusti
PUNE dve godine inženjer iz Beograda Vladislav Grujić pokušavao je da dobije novi biometrijski pasoš. Nije ga kočila birokratija, niti dugi redovi. Nije, razume se, imao ni problem sa dosijeom.
- Ništa od toga. Samo sam želeo da mi u novoj putnoj ispravi podaci budu upisani ćirilicom! - počinje Grujić priču o neobičnoj “odiseji”.
Ona se, na kraju, isplatila. Vladislav je danas jedan od retkih Srba u čijoj putnoj ispravi, pod rubrikom “ime i prezime”, uz latinično, stoji i - ćirilično pismo.
- Čim sam saznao da su novi biometrijski pasoši u pripremi, odlučio sam da od države zahtevam da se poštuje službeno pismo, i moje pravo na srpski jezik i ćirilicu - kaže on. - U oktobru 2008. obratio sam se Upravi za upravne poslove MUP Srbije. Pozvao sam se na Ustav Srbije i na praksu drugih zemalja. Čak sam im priložio i primerak ruskog pasoša!
Posle nekoliko meseci stigao je odgovor iz policije. Ljubazno mu je skrenuta pažnja na Zakon o putnim ispravama i objašnjeno da se, shodno njemu, podaci u pasošu upisuju latinicom. Takođe, objašnjeno je da je samo za pripadnike manjina omogućen upis imena i prezimena prema jeziku i pravopisu manjine.
- To je klasična diskriminacija. Jer, pripadnik bugarske ili rusinske nacionalne manjine u Srbiji ima pravo da mu ime i prezime budu upisani ćirilicom, a ja kao pripadnik srpskog naroda to pravo nemam! - tvrdi Grujić. - Ogorčen zbog stava države, na više adresa državnih organa i NVO poslao sam pisma, u kojima sam izrazio svoje negodovanje i protest.
Reagovala je tek kancelarija zaštitnika građana. Ombudsman je na osnovu Grujićeve primedbe uputio dopis MUP. U martu je Vladislavu ove godine najzad stigao odgovor zaštitnika građana.
- Zalaganjem ombudsmana, uspeo sam da dobijem obećanje da mogu da ostvarim pravo na upis u pasoš srpskom ćirilicom, u delu podataka koji se odnosi na lično ime, jer to pravo, po Zakonu o putnim ispravama, imaju pripadnici nacionalnih manjina. Na neki način je, tako, ispalo da sam ja pripadnik srpske nacionalne manjine u zemlji Srbiji!
Kada se, prošlog oktobra, sa novim zahtevom i ćiriličnim izvodom iz matične knjige rođenih Vladislav pojavio u PU Voždovac, u policiji nisu krili iznenađenje.
- Službenica je rekla da prvi put vidi tako nešto, a zatim su usledile konsultacije, razgovori, objašnjavanja. Posle nekog vremena, ispostavilo se da, naravno, imam pravo na upis imena i prezimena ćirilicom, i da softver koji MUP koristi to dozvoljava bez problema! Novi pasoš dobio sam posle desetak dana. Ne znam zašto nam to nije rečeno. Da li je u pitanju neznanje, nesposobnost, ili zla namera da se ćirilica još više potisne na margine u državi Srbiji.
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:314982-Cirilica-u-pasosu
|