Citat:Dve i po tone visoko radioaktivnog istrošenog goriva stiglo je danas iz Srbije na bezbedno mesto u Rusiji, na osonovu multinacionalnog projekta koji je ostvarila Srbija u koordinaciji sa Medjunarodnom agencijom za atomsku energiju (IAEA), saopštila je danas ova institucija UN, čije je sedište u Beču.
Taj materijal, uklonjen iz Instituta u Vinči, predstavljao je potencijalnu bezbednosnu i ekološku pretnju. To je bio najveći tovar istrošenog nuklearnog goriva koji je vraćen u zemlju porekla na osnovu medjunarodnog programa, navodi se u saopštenju.
Današnjom isporukom se završava projekat vraćanja goriva iz Vinče, gde je Sovjetski Savez izgradio i napunio nuklearni naučni reaktor tokom 1950-tih. Ovaj projekat je počeo 2002, kada je visoko obogaćeni uranijum prebačen u Rusiju, i današnji tovar se sastojao od preko 8.000 elemenata istrošenog goriva, uključujući 13 kilograma visoko obogaćenog uranijuma, saopšteno je u Beču.
"Ovo je bio veoma komplikovan projekat. Morali smo da uključimo vlade, potpisnice sporazuma i nevladine organizacije", rekao je tim povodom generalni direktor IAEA Jukija Amano. „Ovo je bio veliki uspeh. To je uspešna priča i mi smo srećni da nastavimo saradnju sa zainteresovanim stranama u vraćanju visoko obogaćenog uranijuma", naglasio je on.
„Poslednji transfer goriva počeo je 18. novembra, kada je 16 kontejnera koji su sadržali gorivo natovareno na teške kamione u institutu Vinča. Koristeći kamione i vozove, konvoj je prošao kroz Srbiju, Madjarsku, Sloveniju pod velikim obezbedjenjem pre nego što je stigao 21. novembra u slovenačku luku Kopar.
Tamo su ekipe natovarile kontejnere na teretni brod, koji je krenuo u tronedeljnu plovidbu do ruske luke Murmansk. Zatim je gorivo prebačeno u postrojenje za preradu u Majak, gde će tehničari da razdvoje uranijum koji još može da se koristi od istrošenog goriva i uskladište preostali nuklearni otpad za buduće bezbedno odlaganje", ukazuje se u saopštenju.
„IAEA je aktivno učestvovala u naporima da se nuklearno gorivo vrati u zemlju porekla, uključujući i transfere iz Češke, Madjarske, Libije, Rumunije i Vijetnama. Pored toga, IAEA podržava napore da se pomogne državama u izmeni naučnih reaktora kako bi mogli da koriste slabo obogaćen uranijum", ističe IAEA.
Napominje se da je u ovoj isporuci bilo 8.030 elemenata, teškog 2,5 tone, i da je putovanje bilo dugo oko 8.000 kilometara. Čitava akcija koštala je 55 miliona dolara, od čega je najveći deo izdvojila Srbija, a ostalo više medjunarodnih donatora.
|