Poslao: 15 Avg 2011 19:39
|
offline
- Pridružio: 12 Jan 2011
- Poruke: 1548
|
Pošto sam od Admina, dobio sugestiju u vezi ove teme, koja ne bi trebala da ima politički , već analitički ton, želeo sam da u svetlu novih ekonomskih dešavanja u americi možda probamo da "vidimo" budućnost.
Gledajući pred-predposlednje izdanje Keise Reporta (RT television) [Link mogu videti samo ulogovani korisnici] , u kome MAx Keiser(vrlo zanimljiv tip, bivši HIGH STAND Broker) govori o teorijski-mat,matičkoj ne-mogućnosti da amerika ikada vrati deo svojih dugovanja, a o celini da ne pričam....i u tom smislu priča o novom "Fals Flag"(iznutra izveden ili, svaljivanje krivice na drugoga)terorističkom aktu, i da je jedini način da amerika izbegno definitivno gubljenje što dela suvereniteta(zbog ekonomske zavisnosti) statusa prve ekonomije sveta(što sada poprima već komična obeležja)i samim tim statusa super sile,Amerika će da udje u sukobe širih razmera....Argumenotvanije naznake takvog scenarija daju činjenice da je američki vojni budžet najveći u istoriji USA, da je sistematsko drift-ovanje "pionira" za stupanje u USA-ARMY poprimilo oblike propagandnog brain washing-a, pogledajte samo temu 90 posto Hollywood-skih block-buster-a(svaki od njih se snima sa bezrezervnom podrškom voske SAD, već godinama u nazad najprodavanije video igre u USA su sve do jedne radjene u saradnji sa USA Army, prisutni su na svakom sajmu pc igara, sponzori su igračkih turnira(naravno u FPS igrama sa Military tematikom)Po oceni psihologa i drugih stručnjaka za adolescentsku psihologiju, to su sve načini da se vojska i vojni poziv prikažu naj cool-moguće, naravno istraživanja su pokazala da većina njih koja je bukvalno driftovana na turnirima PC igara, nema ni najbližu sliku o realnosti ratišta i ideju da u PRAVOM ratu nemaš "tri života"..Treće, ovaj ekonomski kolaps u americi, retkima ide na ruku, ali je USA Army jedna od tih institucija, jerpara imaju a nema boljeg načina da obezbediš moć institucije, od vezivanja što više ipojedinaca i porodica za istu, finansijski i materijalno, što je opet u skladu sa teorijom nekih američkih sociologa da Amerika polako klizi u policijsko-vojnu državu...svi znamo šta to znači..(Inače gledanje Maxa Keiser-a me je i ponukalo, da napišem i započnem temu ako on može na jednom mediju koji gledaju stotine miliona ljudi, da priča o svim tim stvarima , valda mi možemo da analiziramo)
Ako mislite da ne treba da se priča i piše o tome O.K
|
|
|
|
Poslao: 16 Avg 2011 01:08
|
offline
- kljift
- Legendarni građanin
- Pridružio: 11 Okt 2009
- Poruke: 7265
|
Veliko je pitanje koliko su SAD finansijski održive. Nisam finansijski stručnjak ali se i Hitler u principu borio za resurse i kvalitetan standard svojih Germana - van sopstvenih granica uz čak slične faraonske projekte koji se i danas upražnjavaju.
Kina, Indija, Rusija zapremaju ogroman dio ekonomskog razvoja, izgradnje te trošenja resursa koji ne mogu biti jeftini i koji će se po svemu sudeći plaćati u zlatu a ne u dolarima. Tako da SAD mogu da se izduvaju poput balona (opasno bi bilo da prsnu) i da spadnu na nivo države koja mnogo hoće a veoma malo ima. I tu dolazimo do raznoraznih gotovo klanovskih mešetara svakovrsnom robom i valutama, proizvođačima ratnog materijala i liferantima Vojske SAD, kontrolorima haosa iz CIA i njihovim političkim marionetama.
A ovo sad nije Brazil iz 1984., Indija ili Kina iz osamdesetih, Rusi isto znaju da zavrnu ventile, imaju sredstava da taktiziraju. U suštini Ameri su i bili kreatori Hladnog rata ali te 1945 - 50 je bilo jedno, sad je drugo. Mislim da ih od sukoba "širih razmera" drži činjenica da bi svakim takvim potezom sami sebe finansijski slabili i slabili i tako...
Što se tiče regrutacija sa US Army, možda se i tu mnogo plaća, a pitanje je šta se dobija.
|
|
|
|
Poslao: 16 Avg 2011 02:07
|
offline
- vranjanac29

- Legendarni građanin
- Pridružio: 08 Nov 2008
- Poruke: 2840
- Gde živiš: U vecnoj Srbiji
|
Posto sam ekonomista po strucnoj smeni,pa s stim mogu delimicno da objasnim ovaj fenomen koji je zahvatio SAD. Po zavsetku prvog svetskog rata, SAD su na osnovu duga imala velika potrazivanja od sila pobednica jer su se u velikoj meri zaduzivale od SAD,sto u tehnici sto u drugim materjalnim sredstavima koje su SAD umele dobro i debelo da naplate. .E sad sto se tice drugog svetskog rata SAD kao i u prvom pozajmljuju svojim saveznicima ogromna sredstva za vodjenje rata,podizu vojnu indistruju do abnormalnih razmera sto ce za kasnije imati veliki uticajk u svetu ali i ogromne finasijke prilive.Medjutim,posle drugog svetskog rata pocinje trka za naoruzavanjem,podela na blokove i da ne duzim previse SAD su i tu izvukle debelu korist jer celokupno naoruzanje u NATO-u je vecinom njihovog porekla.Ali sada krece ona zanimljivija strana,sa prestankom blokovske podele,prestaje i potraznja za naoruzanjem,SAD koje su ulagale u Vojsku 1000 puta vise koliko mogu godisnje da zarade od prodaje naoruzanja,krenule su sa prodajom akcija svojih firmi koje u vecem delu svoje pogone imaju u Kini,Indiji,Vijetamu,Juznoj Koreji i manjim delom u Japanu.Tako da nekadasnje firme koje su povecavale suficit sada padaju u strane ruke.Medjutim,SAD da bi izbegle povecanje poreza i time oslabile plateznu moc svojih gradjana pocinju sa prodajom svojih drzavnih obaveznica i time dopunjuju prazninu u budzetu.Medjutim kako je u americi deficit veci od suficitai kako joj stalno dolaze dugovanja na naplatu a ona logicno nema odakle da vrati, namecu joj se tri resenja.
1.Da prekine sa ogromnim ulaganjem u vojsku i deo od tog novca usmeri ka otplati sve vecih dugovanja a deo ulozi u privredu i usmeri se ka izvozu.
2.Da jednostavno krene sa stampanjem dolara bez pokrica, i time srusi samu sebe kao i jednim delom Kinu koja je glavni izvoznik u americi ali i vlasnik velikok broja americkih drzavnih obaveznica i njenih kompanija.
3.Da zapocne treci svetski rat jer jedino tako moze da pokrene vojnu i celokupnu privredu.
U slucaju da nista od ovog ne ucni neminovni joj je finansijski kolaps kao i privredni za nekih 2-3 godine a mozda i krace jer u stvarnosti niko nezna kolika su njena stvarna dugovanja i jos koliko ce vremena Kini biti u interesu da SAD odrzi u zivotu na finansijskom pogledu.
|
|
|
|
Poslao: 16 Avg 2011 05:16
|
offline
- ShurikSST
- Počasni građanin
- Pridružio: 30 Jul 2011
- Poruke: 815
|
Kako se nose u Avganistanu i Iraku, mislim da slabe sanse ima za nesto vece. Ljudi, ja zivim ovde i vidim kakvo je stanje, ljudima je ovde strah za penziju, zdravstveno, posao, cene goriva i hrane. O Siriji i Iranu i slicno jos samo misle samo izolovani faraoni u Wasingtonu DC.
|
|
|
|
Poslao: 16 Avg 2011 05:25
|
offline
- Plav Medved
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 30 Sep 2007
- Poruke: 27
- Gde živiš: Blizu tamo necega sto je poznato
|
^
Da, ali je masa apaticna... To je sustina. Poput klokana pred farovima, uverena da ce ih spasiti "Alien Jesus - their pal and buddy" a ruke vezane na ledjima - pa ti vidi. Ni ne znaju gde je Sajberija, Sirija, sve je to isto....
|
|
|
|
Poslao: 16 Avg 2011 05:30
|
offline
- jazbar
- Legendarni građanin
- Pridružio: 28 Dec 2009
- Poruke: 16178
- Gde živiš: Lublana
|
SAD ima još mnogo rezerve u tiskanju dolara jer je dolar toliko rasprostranjena valuta da se teško može nadzirati broj novčanica u obtoku, nije to mali zatvoren financijski sistem kao nekada u SFRJ gde je svako tiskanje dinara odmah prouzrokovalo kontraefekt. Ako SAD ode o bankrot što bi bilo najpametnije ako se hoće otarasiti kineskog pritiska, srediće se vrlo brzo. Ipak je to država neograničenih naučnih resursa i mogučnosti. Pitanje je sad što im se više isplati, otići u bankrot i proglasiti večinu duga neisplativog ili srezati vojsku i početi brzo vraćati dugove. Verovatno ono drugo ako ne zbog drugoga onda zbog poverenja ulagaća kapitala. Jer teško će se novac opet ulagati u državu za koju se zna da ti neće vratiti dug. No ljudi imaju kratku memoriju pa je moguća i prva varianta. Teško da bi SAD ratom nešto jako profitirala u vezi dugova, morali bi ga vraćati i posle rata.
Da sam ja na njihovom mestu trudio bi se što više devalvirati dolar a to uključuje i primarnu emisiju novca. Na taj način bi se podsticao i izvoz kojeg bi trebalo osvežiti novim proizvodima, turizam, potrošnju, povećanje proizvodnje... Uveo bi oporezivanje na ulažen kapital izvan SAD te tako povečao otvaranje radnih mesta kod kuće umesto u Kini, Indiji,... ili barem nebi iznešen kapital bio predmet olakšica kod oporzivanja kao što je to sada - znači kapital koji se iznese iz države nebi se u knjigovodskim standardima prikazivao kao trošak firme. Srezao bi vojsku i pokušao vratiti na kratki rok do cca 5 godina što više duga. Uveo bi reda u javne naruđbe, pogotovo kod naoružanja i izbacio neke projekte ili ih stavio na led, kao gradnju nosaća aviona i sličnih velikih potrošnja. U međuvremenu kad bi se smanjila zaduženost dolar bi opet porastao na običajnu vrednost.
|
|
|
|
Poslao: 16 Avg 2011 06:07
|
offline
- ShurikSST
- Počasni građanin
- Pridružio: 30 Jul 2011
- Poruke: 815
|
Napisano: 16 Avg 2011 5:56
Plav Medved ::^
Da, ali je masa apaticna... To je sustina. Poput klokana pred farovima, uverena da ce ih spasiti "Alien Jesus - their pal and buddy" a ruke vezane na ledjima - pa ti vidi. Ni ne znaju gde je Sajberija, Sirija, sve je to isto....
Narod apatican? I da i ne. U stvari, gledajuci narod moze se doci do i jednog i drugog zakljucka. Za akciju u Libiji recimo da je vecina protiv. Mrzi me da ti citiram istrazivanja ali sigurno je vecina protiv. Ono sto se desava je da politicari koji oni imaju "nemaju alternativu". Njihova "demokratija" je svedena na dve stranke (koje su u stvari iste) tako da ljuti biraci glasaju za protivnike tako da uvek izadje isto. Recimo samo da je procenat negativnog misljenja o Kongresu danas preko 80%.
Masa je ljuta ali nije dovoljno ljuta da se desi recimo londonski scenario. Medjutim, u zavisnosti od ekonomske situacije sve je promenjivo. Ljudima je ovde u stvari problem nametnute dvovladavine tj oligarhije dve partije koje su tako namestila igru da u stvari izbora nema. Ako vam se ne svidja Demokrata jedini izbor vam je Republikanac - a gde je tu razlika?
Ali rat je vec ne samo pitanje htenja nego i mogucnosti. Naravno da su Ameri svetski br 1 vojno ali i tu je dakako prisutan zamor materijala, narod umoran, vojska rastegnuta, samoubistva u vojsci na istorijski visokom nivou (naravno tiha epidemija jer ko bi o tome javno pricao), nezaposlenost (prava a ne ona frizirana) od 20%, vec je jedan od nosaca aviona izbrisan iz flote (naravno to je samo simbolicno ali ipak), vojni buzdet kresan za 350 milijardi (10 godina) ali naravno famozna Komisija 12 za kresanje budzeta je obecaja jos najmanje 1.5 triliona budzetskog kresanja s tim da vojska cini 50% toga sto je naravno dodatnih 750 milijardi.
Za saveznike Evropljane, vidimo u kakvom su oni stanju tako da nema potrebe od njih nesto ocekivati. Gledajuci Libiju tesko je zamisliti da ja preteklo mnogo mogucnosti za neke druge ratove.
Dopuna: 16 Avg 2011 6:07
jazbar ::SAD ima još mnogo rezerve u tiskanju dolara jer je dolar toliko rasprostranjena valuta da se teško može nadzirati broj novčanica u obtoku, nije to mali zatvoren financijski sistem kao nekada u SFRJ gde je svako tiskanje dinara odmah prouzrokovalo kontraefekt. Ako SAD ode o bankrot što bi bilo najpametnije ako se hoće otarasiti kineskog pritiska, srediće se vrlo brzo. Ipak je to država neograničenih naučnih resursa i mogučnosti. Pitanje je sad što im se više isplati, otići u bankrot i proglasiti večinu duga neisplativog ili srezati vojsku i početi brzo vraćati dugove. Verovatno ono drugo ako ne zbog drugoga onda zbog poverenja ulagaća kapitala. Jer teško će se novac opet ulagati u državu za koju se zna da ti neće vratiti dug. No ljudi imaju kratku memoriju pa je moguća i prva varianta. Teško da bi SAD ratom nešto jako profitirala u vezi dugova, morali bi ga vraćati i posle rata.
Pa znas, nije da ne stampaju. Videti [Link mogu videti samo ulogovani korisnici] isto tako videti QE i QE2 (quantitative easing 1 i 2) gde je u trziste upumpano carobnim stapicem preko 1200 milijardi dolara bez nekog rezultata. Tema je vrlo zeznuta.
jazbar ::Da sam ja na njihovom mestu trudio bi se što više devalvirati dolar a to uključuje i primarnu emisiju novca. Na taj način bi se podsticao i izvoz kojeg bi trebalo osvežiti novim proizvodima, turizam, potrošnju, povećanje proizvodnje... Uveo bi oporezivanje na ulažen kapital izvan SAD te tako povečao otvaranje radnih mesta kod kuće umesto u Kini, Indiji,... Srezao bi vojsku i pokušao vratiti na kratki rok do cca 5 godina što više duga. Uveo bi reda u javne naruđbe, pogotovo kod naoružanja i izbacio neke projekte ili ih stavio na led, kao gradnju nosaća aviona i sličnih velikih potrošnja. U međuvremenu kad bi se smanjila zaduženost dolar bi opet porastao na običajnu vrednost.
Znas problem je sto je velika razlika izmedju tvrdnji da jeftina valuta olaksava izvoz i onoga sto se u stvarnosti desava. Imas recimo Zimbabve koji ima bezvrednu valutu pa opet nista ne izvozi a imas Nemacku koja ima jaku valutu pa opet izvozi. Izvoz se sastoji od onoga sto bi neko proizveo za izvoz ali Amerikanci slabi vise sta imaju za izvoz a da nije vojna tehnologija. to nije nesto sto je tek juce postalo stvarnost, to je nesto sto se radi decenijama i trebaju decenije da se vrati na pocetno stanje. Uostalom da li ce Kinezi tek tako dozvoliti vracanje starih fabrika u SAD? isto tako, Amerika je ispraznila svoj naucni kapital. Njihov obrazovni sistem je davno prestao da proizvodi dovoljno inzenjera i radnika metalaca a to je ipak neka osnova razvoja. trebalo bi im jos najmanje 4 godine samo da skoluju ljude koji bi radili u tim izvoznim kompanijama cak i kada bi danas poceli sa radom na tome.
|
|
|
|
Poslao: 16 Avg 2011 06:52
|
offline
- jazbar
- Legendarni građanin
- Pridružio: 28 Dec 2009
- Poruke: 16178
- Gde živiš: Lublana
|
Super si našao uspoređivati SAD vs Zimbave. Što time dodati.
|
|
|
|
Poslao: 16 Avg 2011 08:18
|
offline
- ShurikSST
- Počasni građanin
- Pridružio: 30 Jul 2011
- Poruke: 815
|
jazbar ::Super si našao uspoređivati SAD vs Zimbave. Što time dodati.
Nemas sta naravno dodavati jer je tvoja tvrdnja da jeftina valuta podstice izvoz. Ja sam ti dao primer Zimbabvea koji ima bezvrednu valutu a nikakav izvoz. Kao sto rekoh, to je nesto sto ljudi kazu onako generalno jer su to negde culi. Problem je da je to samo jedna mala stavka u velikoj jednacini. Objasnio zam zasto Americki izvoz nece biti preporodjen snizenjem vrednosti valute. Nema smisla da crtam opet. Povratak izvoza u SAD kao nacin resenja ekonomske krize je mnogo veci zadatak od smanjenja vrednosti dolara. Vec sam objasnio da je veci deo uspostavljanja samih fabrika, treniranje ljudstva, skolovanje inzenjera, osvajanja konkurentnih proizvoda i da je to dugogodisnji proces. Ja sada licno kada bih tebi dao 10 miliona dolara i rekao da otvoris fabriku u Sloveniji za prizvod X, trebalo bi ti najmanje 3 godine da pripremis infrastrukturu (zeleznica, napajanje strujeom, skladistenje), osiguras pristup sirovinama, izgradis hale, nabavis masine, prikupis i obrazujes ljude, razvijes proizvodnju, nadjes trziste itd itd itd. Process koji je doveo Kinu u svetskog proizvodjaca je vec najmanje 2 decenije star. Nije moguce da Amerikanci preokrenu to u svoju korist u roku od najmanje 5 godina.
Razumem mozda da sam komentarisao na tvojih par odgovora u dve zadnje diskusije ali veruj mi da je slucajnost.
|
|
|
|
Poslao: 16 Avg 2011 09:00
|
offline
- Pridružio: 02 Nov 2010
- Poruke: 1286
|
"Ako duguješ svom bankaru 1000$ u njegovoj si milosti. Ako mu duguješ 1.000.000.000$ onda je obrnuto" - britanski ekonomski teoretičar iz perioda velike depresije: Džon Mejnard Kejns.
1. Ko može Americi da naplati dug? Njena tehnološka i brojčana vojna superiornost u vazduhoplovstvu i mornarici je takva da bi se SAD u tim rodovima danas mogla nositi sa praktično ostatkom sveta i stoga presekla pomorske trgovinske komunikacije bilo kom protivniku.
2. SAD može izmisliti neki razlog da povuče kapitala koliko može iz Kine, blokira im pomoću pretnji superiornim pomorsko-vazduhoplovnim snagama i svog uticaja u svetu izlaz na tržišta koje posredno ili neposredno kontroliše (obe Amerike, Australiju, Evropu bez Rusije i Afriku) time vratiti kinu u 70te a otvoriti prostor za povratak te industrije kući i u savezničke NATO države - uz naravno porast cena tih artikala, ali kada nemate alternativu platićete. Donekle slično su postupile velike sile, uz rat pride, sa sa carskom Kinom u 19. veku ako znate istoriju "Opijumskih ratova". [Link mogu videti samo ulogovani korisnici] verujem da su i pomogli "Tajpinški ustanak", [Link mogu videti samo ulogovani korisnici] jedan od najkrvavijih sukoba ikada, samo da bi pomogli da se uguši jer je carska Kina obećala još više.
3. Demokratski sistem koji SAD forsira u svim kolonijama je zgodan jer se u njemu najlakše smenjuje aktuelna vlast (provereno u Južnoj Americi i sad skoro severnoj Africi) i bes naroda dotične kolonije za posledice često tajnih ekonomski "nejednakih ugovora" lako usmerava na odlazećeg vladara umesto na siledžiju-uzročnika: SAD i satelite. Nova vlast, naravno nastavlja politiku smenjenog i otpisuje dugove bez znanja javnosti i gleda da se nakrade i naživi do sopstvene smene i tako do u nedogled.
Ja nisam pesimista po pitanju budućnosti SAD (što ne znači da ih volim) - samo hoću da busdem realan. Jedina stvar koja bi mogla da ih sruši je zavera praktično ostatka sveta da joj odjednom okrenu leđa - nacionalizuju SAD kapital, uvedu embargo i međusobno izgrade trgovinsko-vojne veze. SAD bi reagovale objavom rata jednoj po jednoj od tih država jer rat na 100 frontova na zemlji nema dovoljno snage da vodi ni jedna država na svetu. Osvojili bi / povratili nekoliko svojih kolonija ali bi se na kraju iscrpli, smirili i pali na položaj svetske sile drugog reda u rangu Kine ili Rusije. Problem sa ovim scenarijom je što je za tako nešto potrebna neviđena spremnost svih naroda na žrtvovanje jer će neko sigurno izvući deblji kraj od SADa i nivo koordinacije koji je praktično nemoguće postići pogotovu što SAD imaju najbolju obaveštajnu službu na svetu koja budno motri sve što se dešava u njenim kolonijama a i, mnogim državama je bolje ovako nego što bi im bilo u poretku koji bi nastao posle rušenja SADa. Tako da verujem da se to nikada neće desiti.
|
|
|
|