Čim se negde razlegne pucnjava, visokotehnološki elektronski sitem “Šotspotrer” stupa u akciju. Tehnologija se zasniva na nizu kamera i mikrofona, konstruisanih tako da detektuju zvuk pucnjave koja je u toku. Kada mikrofoni “čuju” pucnjavu, “Šotspoterov” sistem detekcije omogućava polciji da metodom trougla utvrdi gde se incident dogodio, sa preciznošću od nekoliko metara.
- Sa "Šotspoterom" policija se alarmira odmah - kaže potpukovnik Džef Ragel iz Policije Mineapolisa, u američkoj saveznoj državi Minesoti.
Novu tehnologiju, međutim, ne prihvataju svi. Gradsko veće Trenton Sitija je, npr, odbilo da podrži širenje ‘Šotspotera’, nakon kritika da ovaj sistem nije uspeo da detektuje pucnjavu na Božić, koja je imala fatalan ishod.
- Osoba je pogođena u glavu, a telo je pet sati ostalo da leži tamo gde je palo, mada je ‘Šotspoter’ bio udaljen samonekoliko blokova - kaže Džordž Mašal, jedan od gradskih većnika sistemTrenton Sitija i bivši policajac.
- Taj proizvod ne funkcioniše, bar kada je reč o Trentonu.
Sumnje u novi sistem izrazila je i Američka unija za građanske slobode, zabrinuta da bi “Šotspoter”, ako se pokaže kao nepouzdan, mogao dovesti do toga da policija upada u stanove u gradskim četvrtima sledeći lažnu uzbunu.