Odavno je poznato da su specijalno obučeni psi najbolji tragači za pronalaženje zaostalih i skrivenih protivpešadijskih i protivtenkovskih mina.
Mukotrpan rad sa čovekovim najboljim prijateljem napravio je od njih nenadmašne tragače koji su spasili na hiljade ljudskih života.
Međutim, odnedavno psi tragači su dobili konkurenciju - u africi, tačnije u tanzaniji u saradnji sa belgijom uveliko traje "obuka" Velikih afričkih pacova-torbara koji su specijalnim programom dresure obučeni da pronalaze eksploziv i to veoma efikasno i nepogrešivo, gotovo bolje nego sami psi.
Ova vrsta pacova koja se inače koristi tradicionalno u ishrani nekih stanovnika afričkog kontinenta sada je postala interesantnija za humanije potrebe.
U specijalnim rezervatima, gotovo od samog rođenja, mladi pacovi se uče kako da prepoznaju skriveni eksploziv koristeći svoj istančan njuh. Kao nagradu za učinjeni trud, dobijaju bananu ili kikiriki koji ih podstiču da još revnosnije "obavljaju svoj posao".
Uostalom pogledajte fotoreportažu o samom procesu dresure ovih za mnoge nesimpatičnih životinja ali kako se vidi veoma korisnih.....
Naučnici iz Southwest Foundation for Biomedical Research (SFBR) otkrili su da južnoameričke Lame imaju tu sposobnost da stvore antitela u borbi protiv najjačeg otrova Botulinum Neurotoksina koji je 100 milijardi puta smrtonosniji od cijanida.Ovo otkriće će u mnogome pomoći u borbi i prevenciji protiv terorističkih napada biološkim oružjem....
Pokusacu da pronadjem clanak o efikasnosti pasa u pronalazenju mina u KZB 2001 i 2002 godine. Nisu oni ipak toliko efikasni kao sto se predstavlja javnosti. A sto se pacova i ostalih zivuljki tice mozda se mogu izdresirati, mozda ce pronaci veliki procenat ali je nekada dovoljno jednu minu da ne pronadju i eto belaja.
Najzad pronadjoh podatke za pse koji se koriste za pronalazenje mina.
Iz iskustva u otkrivanju MES u Mozambiku, Angoli, Kambodzi, Libanu, Juznoj Africi i Avganistanu (podaci do 2001. godine) procenat pronadjenih mina se krece 50-60% ali se pod odredjenim (idealnim) uslovima krese i do 95%. Kod nas u KZB je tokom 2001 godine bilo angazovano 2 psa obucena za otkrivanje mina. Procenat njihove uspesnosti je bio izmedju 80 i 90% na izvrsenoj proveri gde su MES bila postavljena na medjusobnom odstojanju 2 do 10 metara . Neko ce reci da je to dobar procenat. Medjutim ni ja ali ni oni cije podatke citam (interni glasnik roda inzinjerije, imena necu navoditi ali su njihove reference veoma dobre) nismo odusevljeni tim procentom. Zbog cega? Pa taman da je efikasnost pronalazenja i 99% nesto ce ostati neotkriveno ukoliko se ne angazuje ljudstvo koje ce pretrazivati ponovo po istom tragu.
Nedostaci pasa prilikom pronalazenja MES su:
-najbolje rezultate postizu u vremenu od 06,00 do 09.00i 18.00 do 20.00 casova kada je pas odmoran i kada je koncentracija mirisa MES veca na povrsini zemlje
-pas ne moze neprekidno da kontrolise jedan duzi pravac (put, staza) duze od 200 metara, vec mora imati duze pauze
-pri koriscenju pasa u KZB bez obzira da li je pas otkrio ili ne minu sva sumnjiva mesta je pregledao celni izvidjac-pionir te je na taj nacin otkriveno 10-ak mina
-vodic pasa veoma malo ili ni malo ne zna o MES, a uopste nij obucen u rukovanju minama
Najbolje rezultate u KZB psi tragaci mina su pokazali prilikom ispitivanja m/v, zemunica, bunkera i sklonista.
Iz iskustva kompanija kojese bave razminiranjem (MECHEM-J,Afrika, MINE DETECTION DOG CENTER-Holandija i Norwegian peoples aid - Norveska) zakljuceno je da psi mogu da rade do 5 sati zimi odnosno do 4 sata leti, ali da je optimalno vreme angazovanja 1 sat dnevno i to 30 minuta neprekidno posto se posle tog vremena zamore.
Poteskoce koje nastaju prilkom obuke pasa su:
-visoka cena obuke od oko 10.000 $,
-osetljivost psa na uslove okoline
-osetljivost na klimatske uslove
-cinjenica da obuka traje dugo - 2 godine
-cinjenica da se brzo zamore
-posle eksplozije pas nista ne oseca najmanje 48 sati
Neznam odakle je gospodin Jeremy Hsu, ali staviti slepe miševe iz američkog projekta ispred volova, životinja koje su kroz istoriju vukle i izvlačile najveće terete...
Zadnji na listi
Bat Bombers je suludi projekat američkih "iluzionista" koji su hteli da slepe miševe iskoriste za masovno paljenje japanskih "drvenih" gradova.
Ideja i nije bila toliko loša ali je bila teško izvodljiva, može se slobodno reći i za sadašnje uslove
sjećam se davno jednoga članka ,u kojem se je spominjala dresura delfina za potrebe američke mornarice
novinarima su ,bez imalo okolišanja rekli , bolje da ne pišete o tome
Konji, psi, slonovi, kamile, mule, golubovi, slepi miševi „bombarderi“, „katapult zmije“ i mnoge druge životinje koje su kroz istoriju korišćene u ratovima, našle su svoje mesto na postavci „Životinje u ratu“, u muzeju u Sankt Peterburgu.
Jedinstvena izložba pod nazivom „Životinje u ratu" koja prikazuje koje su sve životinje služile u svetskim armijama, otvorena je u Vojnoistorijskom muzeju u Sankt Peterburgu.
Konji, psi, slonovi, kamile, golubovi, slepi miševi i zmije koristili su se u borbenim dejstvima kroz neprekidne ratove kroz istoriju čovečanstva, rekao je zamenik direktora najstarijeg vojnog muzeja u Rusiji, Sergej Jefimov.
Jefimov je, kako prenosi Glas Rusije, dodao i da je ovo prva izložba u Rusiji takvog tipa.
„Pokazujemo nekoliko velikih odeljaka. Pre svega, to su konji u ratu, jer nijedna bitka od srednjeg do 19. veka nije mogla proći bez učešća konjice."
Na izložbi su prikazani i psi u raznim ulogama - bolničarski psi, vezisti, vodiči, mineri, zatim životinje za vuču koje su prevozile terete - kamile, mule, mazge ili konji za vuču.
Tu su i slonovi u borbi, koji su primenjivani u ratovima antike i srednjeg veka, a u 19. i čak 20. veku korišćeni za prevoz.
„Većina eksponata ranije nikada nije prikazivana, a biser izložbe je konjski turski oklop iz 15. veka, napravljen za tešku konjicu koja je ratovala u Maloj Aziji, i Egiptu, osvajala Evropu. Takvi oklopi koristili su se vrlo kratko vreme i početkom 16. veka su nestali. Na izložbi se prikazuje maketa borbenog konja u potpunosti prekrivenog oklopom od glave do kolena. Zatim tu je model borbene dvokolice iz antičkog doba i pancir za pse", objasnio je Jefimov.
Na izložbi su prikazane i dve gasne maske za konje – finska i sovjetska – iz Drugog svetskog rata, zatim maska za pse i maketa psa koji nosi minu na leđima.
„Posetioci izložbe saznaće za neobični projekat iz doba Drugog svetskog rata pod nazivom 'mišja bomba'. Američki naučnici planirali su da nosioci najmanjih avionskih bombi u istoriji budu slepi miševi izbačeni iz aviona. Hemijske bombice težine 17 grama pričvršćivane su za leđa miševa, koje su planirali da puštaju u specijalnim samoraspakujućim kontejnerima iznad teritorije Japana. Realizaciju projekta omeo je kraj rata", objasnio je Jefimov.
Na izložbi se može videti i ćup za zmije otrovnice koje je koristio kartaginski vojskovođa Hanibal. Takvi ćupovi su se iz katapulta izbacivali na palube neprijateljskih brodova.
Да ли то нема, или нису набројани делфини? Ако је тако, онда нема најпаметнијих и најперспективнијих...
На Криму постоји (прва у свету) јединица у којој су се обучавали и обучавају делфини.Основао ју је адмирал флоте Горшков, творац океанске флоте СССР. Школу је водила Галина Шурепова и о њој је направљен одличан докуменарни филм који сам имао прилику да видим и оцењујем.