Dva ruska strateška bombardera sletela su u Venecuelu, gde će narednih dana obaviti čitav niz trenažnih letova. Dolazak ruskih aviona i najavljeni pomorski manevri u Karipskom moru, ocenjeni kao odgovor Moskve na slične akcije Amerikanaca u Crnom moru. Pentagon prati razvoj događaja.
Dolazak bombardera u Venecuelu poklopio se sa političkim tenzijama između Moskve i Vašingtona, nastalih nakon sukoba u Gruziji i ruske odluke da prizna nezavisnost Južne Osetije i Abhazije, uprkos oštrom protivljenju SAD, koje su Rusiju upozorile da takvim potezima krši međunarodno pravo i rezolucije Saveta bezbednosti UN.
Na venecuelanski aerodrom "Libertador", ili "Oslobodilac", posle 13 sati leta sletela su dva strateška bombardera "tupoljev" Tu-160, čime su zajedničke vežbe ratnih vazduhoplovstava Rusije i Venecuele, praktično, počele.
Tokom leta ka Venecueli, ruske bombardere pratili su lovci NATO, saopštilo je rusko ministarstvo odbrane, navodeći da će se avioni, posle nekoliko dana vežbi, vratiti u matičnu bazu. "Svi letovi aviona ratnog vazduhoplovstva biće obavljeni striktno se pridržavajući međunarodnih pravila i u vazdušnom prostoru iznad međunarodnih voda", saopštilo je to ministarstvo.
Rusija je, međutim, odbacila bilo kakvu vezu između manevara i sukoba u Gruziji, mada su Amerikanci prilično skeptičcno primili objašnjenje iz Moskve, navodeći da je ruski partner u vojnim vežbama, venecuelanski predsednik Ugo Čavez jedan od najglasnijih kritičara politike SAD.
Rusija je, pre godinu dana, posle duže pauze ponovo aktivirala flotu izvidžačkih aviona velikog doleta i strateške bomberere, što su zapadni analitičari ocenili kao najavu povratka te države na "veliku scenu" svetske politike, kojom su, u međuvremenu, carevale SAD.
Bombarderi Tu-160, kojima je NATO dao kodni naziv "Blekdžek" predstavljaju najmodernije avione kojima raspolaže strateška komanda ruskih vazduhoplovnih snaga. Sposoban je da ponese oko devet tona tereta, uključujući i nuklearne projektile.
Najpoznatiji let tog aviona zabeležen je aprila 2006. godine, kada je pilot Igor Hvorov uspeo, prema ruskim izvorima, da neprimećen uđe u severnoamerički vazdušni prostor. NATO je, posle tog događaja sproveo opsežnu istragu, čiji rezultati, međutim, nikada nisu objavljeni.
http://www.rts.rs/page/stories/sr.html?view=story&id=16134§ionId=10
|