Ultralaka avijacija

1

Ultralaka avijacija

offline
  • Pridružio: 22 Okt 2009
  • Poruke: 449
  • Gde živiš: Boka kotorska

Pod ultralakom avijacijom u Evropi se podrazumijavaju svi tipovi letjelica do 2 sjedišta, sa ukupnom težinom prazne letjelice do maksimum 495 kg i maksimalnom brzinom na sletanju 65 km/h . U nekim zemljama van Evrope postoje propisi za ultralaku avijaciju koji su strožiji od već navedenih i maltene pod ultralakom avijacijom se podrazumijevaju samo paraglajderi, slobodna krila i motorni zmajevi.





U Evropi i SAD su ti zakoni vrlo slični zato postoje na radost mnogih vazduhoplovnih entuzijasta mnogi proizvođači letilica sa raznovrsnom ponudom., pa se pored paraglajdera i motornih zmajeva na tržištu mogu naći mnogi lijepi utlalaki avioni, sa vrlo ozbiljnim letačkim performansama.

Ono što je najljepše ultralaka avijacija je oslobođena mnogih teških zakona klasične avijacije, pa je u Francuskoj takvo letenje najslobodnije i vrlo popularno. U ultralakoj klasi su klasifikovane i samogradnje koje se uz potrebnu dokumentaciju o izgradnji poslije kontrole vazduhoplovnih eksperata mogu regularno registrovati i njima letjeti.

Danas u svijetu postoje mnogi proizvođači siguronosne opereme pa se zbog specifične težine ultralakih letjelica opasnost po život može svesti na minimum, prvenstveno zbog padobrana koji čitavu letjelicu i posadu u slučaju nekog otkaza prizemljuju vrlo bezbjedno.



Neke armije svijeta ultralaku avijaciju koriste u izvađačkim i diverzantskim misijama, pa je zbog malih troškova održavanja vrlo isplativa.





Rusi su na primjer još 1971, napravili ultralaki helikopter Ka-56 koji je trebao da se pakuje u kontejener koji bi se mogao spakovati u torpednu cijev na podmornicama.



Iranci proizvode i koriste motorne zmajeve za patroliranje duž svojih granica.



Turci rade na projektu Pirana dok je Vampir 1 već korištena špijunska letjelica.






Green peace organizacija koristi za svoje misije po svijetu italijanski hidro-zmaj Polaris FiB-582. Njega koriste u svojim operacijama i tajlandski Navy seals.

Na Batajnici je grupa vazduhoplovnih entuzjasta devedesetih godina napravila motorni zmaj sa nosilima za ranjenika.




Jednostavno dijapazon upotrebe ulatralake avijacije je skoro pa neograničen, zbog novih materijala koji se koriste u njenoj proizvodnji i primjenjenih tehnika i pilotskih znanja stečenih u klasičnoj avijaciji.



Svake godine u Oskoshu u SAD se održava veliki internacionalni airshow ekpserimentalnih letilica među kojima je mnogo ultralakih pod nazivom IEAA AirVenture Oshkosh.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 06 Maj 2010
  • Poruke: 5

Mnogo mi se dopadaju te licne letelice medjutim koliko kosta recimo neka takva letelica a da ima pogon na gorivo sa propelerom i da nije bas previse laka kako je ne bi odneo neki mali povetarac na litice nekog brda??

Na primer cinimise da je upravo takav ultralaki avion na sledecoj slici a koji je prilicno ozbiljan:

[/img]



offline
  • Pridružio: 04 Maj 2010
  • Poruke: 1052
  • Gde živiš: Gore iznad oblaka...

sto se tice zmajarsta i ul aviona meni je super sajt "www.airban.net "
Ultralaki avion mozes da kupis od 20. 000 evra pa do sta ja znam do 100. 000 evra mad su zmajevi mnogo povoljniji mozed da ih nadjes od 3000-12000evra...

offline
  • Pridružio: 22 Okt 2009
  • Poruke: 449
  • Gde živiš: Boka kotorska

To sa zmajevima je tako ako govoriš o polovnim letilicama...novi su mnooogo skuplji.

offline
  • Pridružio: 04 Maj 2010
  • Poruke: 1052
  • Gde živiš: Gore iznad oblaka...

izvinjam se sto nisam napomenuo da se radi o polovnim letelicama...
kod nas ima nekoliko proizvodjaca ul aviona imate na gore pomenutoj adresi neke slike i clanke.......

Dopuna: 06 Maj 2010 13:02

evo neke slike motornih zmajeva


online
  • RJ 
  • SuperModerator
  • Gavrilo Milentijević
  • Komandir stanice milicije Gornje Polje
  • Pridružio: 12 Feb 2005
  • Poruke: 36037
  • Gde živiš: ovalni kabinet

Pola auto pola avion Smile

Arrow http://www.terrafugia.com/



offline
  • RiV 
  • Građanin
  • Pridružio: 25 Okt 2006
  • Poruke: 291

Citat:sa ukupnom težinom prazne letjelice do maksimum 495 kg

Imas neki link za ovaj podatak, i za koju zemlju vazi?

Ultralake letelice ne smeju da prelaze 450 kg zajedno sa 2 osobe i gorivom, ovo ne vazi u slucaju da slecu i na vodu ako imaju plovke pa ode do 500 kg ali onda treba poloziti i taj deo koji je obvichno josh 10-20 sati naleta.
U tvom slucaju bi to islo i do 700 kg sto nikako ne moe da bude tachno , ovaj podatak vazi u vecini evropskih drzava i uglavnom je prepisan iz USA, kod samogradnje je isto pravilo, preko traze PPL.
Moze se leteti u skoro svim evropskim zemljama osim u Austriji i mislim Italiji koje iskljuchivo traze PPL licencu osim ako nije skoro promenjeno.

Ultralake letelice mogu da se nabave i jeftinije sve zavisi od stanja i zemlje negde su jeftiniji negde skuplji... Trikovi obichno ne idu u istu kategoriju sa ultralakim letelicama i jeftinija je obuka obichno je regulisano kao A i B licenca
I sve ove letelice mogu da lete iskljuchivo U VFR uslovima.

offline
  • Pridružio: 22 Okt 2009
  • Poruke: 449
  • Gde živiš: Boka kotorska

Citat:Imas neki link za ovaj podatak, i za koju zemlju vazi?

To su zakoni koji važe za Evropu a preuzeo sam ih sa njihovog oficijelnog sajta i dokumenta http://www.jaa.nl/publications/jars/500969.pdf

Europe

The definition of a microlight according to the Joint Aviation Authorities document JAR-1 is an aeroplane having no more than two seats, maximum stall speed (VS0) of 35 knots (65 km/h) CAS, and a maximum take-off mass of no more than:

* 300 kg for a landplane, single seater; or
* 450 kg for a landplane, two-seater; or
* 330 kg for an amphibian or floatplane, single seater; or
* 495 kg for an amphibian or floatplane, two-seater, provided that a microlight capable of operating as both a floatplane and a landplane falls below both MTOM limits, as appropriate.

Pošto Srbija i okolne balkanske zemlje teže Evropi uzeo sam taj podatak.

Kako će ovi u CG to regulisati, vjerujem prema evropiskim zakonima zato sam i postavio ove podatke.

Citat: Ultralake letelice ne smeju da prelaze 450 kg zajedno sa 2 osobe i gorivom, ovo ne vazi u slucaju da slecu i na vodu ako imaju plovke pa ode do 500 kg ali onda treba poloziti i taj deo koji je obvichno josh 10-20 sati naleta.

Ja sam letio dugo godina hidro zmaj FiB-582 Polaris i nijesam polagao nikakve dopunske sate. Naravno to u Srbiji nije regulisano zakonom valjano ili nije bilo tada 2001. godine kada sam ja položio ali sa običnom dozvolom pilota zmaja ja sam letio mnogo teži hidro zmaj od onoga uobičajenog sa točkovima.

Sa mnom, punim rezorvoaraom goriva i nekim debelim turistom, ladno je prelazio 500 kg.




Moj FiB-582 na navozu u Bečićima.



Spreman za noćni let u julu 2006.



Na sletanju...




Neki turista je ostavio i video zapis na you tube...


Sam sebe sam snimao jednom na sletanju...



Kako je to izgledalo punih šest sezona.Mali video spot.




Moji drugari uz Herceg Novog...

offline
  • RiV 
  • Građanin
  • Pridružio: 25 Okt 2006
  • Poruke: 291

Prvo puno pozdrava jer mislim da se znamo sa drugih foruma na caskanje o istoj temi

Citat:Definition of a microlight according to the Joint Aviation Authorities document JAR-1 is an aeroplane having no more than two seats, maximum stall speed (VS0) of 35 knots (65 km/h) CAS, and a maximum take-off mass of no more than:

Vidis kao pilot trebao si da obratis paznju maxiumum take off je ukupna masa letelice sa gorivom i posadom, tako da upravo stoji ono sto sam ja rekao 450 kg za ultralaku letelicu u klasi B sa 2 osobe i gorivom.

Da li jos letis sa tim hydro zmajem ili si promenio masinu?

offline
  • Pridružio: 22 Okt 2009
  • Poruke: 449
  • Gde živiš: Boka kotorska

RiV ::Prvo puno pozdrava jer mislim da se znamo sa drugih foruma na caskanje o istoj temi

Citat:Definition of a microlight according to the Joint Aviation Authorities document JAR-1 is an aeroplane having no more than two seats, maximum stall speed (VS0) of 35 knots (65 km/h) CAS, and a maximum take-off mass of no more than:

Vidis kao pilot trebao si da obratis paznju maxiumum take off je ukupna masa letelice sa gorivom i posadom, tako da upravo stoji ono sto sam ja rekao 450 kg za ultralaku letelicu u klasi B sa 2 osobe i gorivom.

Da li jos letis sa tim hydro zmajem ili si promenio masinu?


Moram da priznam da si u pravu, nijesam obratio pažnju da se radi o take off.

Ne letim više hidro zmaja, jer sam dobio zabranu letenja od helikopterske jedinice MUPCG iz PG, da je to njihova interesna zona i da im smetam, a mene oborili flaterom 2005. iako sam imao sve uredne dozvole i papire za rad i letenje u Budvi.Naravno da niko od krivaca nije odgovarao, ali dobro je kad je prošlo bez ljudskih gubitaka, jer su me oborili nad vodom prepunom kupača.No to je već ispričana i uzaludna priča.

Sad spremem nešto mnogo jače i brže, ali o tom potom.

Pozdrav!

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1052 korisnika na forumu :: 34 registrovanih, 8 sakrivenih i 1010 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: airsuba, Apok, Ben Roj, bobomicek, Bobrock1, borya90, cemix, Darkhunter, dekan.m, dragoljub11987, Dukelander, Georgius, Haris, ILGromovnik, Kriglord, Kubovac, kunktator, Litostroton, MiGac, mile23, Milometer, nenooo, Povratak1912, pristinski korpus, raptorsi, RJ, strelac07, t84dar, vaso1, vobo, voja64, wolverined4, Wrangler, ZrakM89