Citat:Interesuje me kako napraviti avion i tu prvenstveno mislim na ultra lake letelice mada zasto da ne i neki drugi cak i mlazni. Interesuju me ideje i nacin na koji to moze da se izvede ukljucujuci i razne vrste materijala.
PODRZAVAM TVOJU IDEJU.. !! Evo prilike vazduhoplovni inzenjeri, ako vas ima ovde na forumu, da korak po korak, opisete konstruisanje aviona - recimo, sportskog cetvoroseda ili lakog mlaznog dvoseda (bez ikakvog naoruzanja naravno)... Ne bi bilo lose da konacno na jednom forumu krene konstrukcija jednog aviona od A do Sh, pa da na kraju taj avion i poleti.. Znam da su detalji, izbor materijala i.t.d. pitanja za razmatranja i razmatranja ali, dajte samo matematiku i principe konstruisanja, a ne bi bilo lose da se i odradi neki "mali avioncic"..
Hrabri koraci su uvek znacajni. Osamdesetih godina je Voja Antonic u tadasnjem casopisu "Galaksija", u feljtonu koji je isao, konstruisao kucni racunar "Galaksija" sa memorijom 64 K, koji je malo zaostajao za Comodore-om 64 - jakom tehnologijom tog vremena. I to od A do Sh. Na citaocima je samo bilo da kupe lemilicu i delove i da krenu u sklapanje. Ucenici mnogih skola, u grupama su ga sklapali takodje, a racunar se koristio za prve casove "informatike" koja je tada kao izborni predmet po prvi put uvodjena u nekim skolama u SFRJ. Mnogi cenjeni inzenjeri elektrotehnike sa Beogradskog i Zagrebackog univerziteta kao konstruktori racunara u velikim firmama, poput IBM i drugih.. kao i gomila domacih vrhunskih programera diljem sveta, svoje prve korake napravili su upravo gradeci i programirajuci ovaj racunar.
S obzirom na to da danasnji moderan PC racunar ima snagu svih racunara u centru Hjuston za vreme "Apolo" programa leta u svemir i s obzirom da je CAD/CAM Software (potpuno besplatno - ko se snadje) dostupan na internetu, nadam se da ce se neko od inzenjera, ili vise njih, odluciti da uskoro krenu u "javni" projekat konstruisanja jednog aviona...
|