Incident iz 20. februara 1988. godine- kada je Sovjetski stražarski brod "Bezzavetni" izvršio pomorski "Taran" i naleteo na američku krstaricu USS "Caron" koja je namerno zašla u teritorijalne vode SSSR
Naletih na ovo malopre jel ovo neki mit kao ono bombardovanje Tuzle i Tirane ili je stvaran dogadjaj
12.02.1988.
Хладни рат се полако ближио крају и односи између СССР-а и САД су се смиривали. У СССР је било низ економских и политичких проблема. Американци су извели провокацију у Црном мору испробавајући какав ће бити одговор руске стране. Руси су показали да су поред великих проблема још увек респектибилна војна сила.
Бродови САД, крстарица Yorktown и разарач Caron ушли су у руске територијалне воде код Фароса (Крим у Црном мору) и буквално су изгуране назад, добивши незаборавну лекцију.
Разарач Caron је био добро познат као брод опремљен за електронску шпијунажу, што је представљало још додатни изазов за руску страну.
То је јединствен случај да бродови физички, без оружја бране границе. Судар који је обично у модерно доба резултат грешке, овде је послужио за удаљавање супротне стране.
Америчка и руска страна никад нису имале исте погледе на то одакле почиње да се рачуна 12-миља територијалног мора. Американци су заступали систем да се територијално море одређује од сваке тачке посебно, док су Руси узимали референтне тачке на основици.
Међутим тада настају проблеми на увалама, које по америчком систему постају део неутралних вода тј. у њима страни бродови могу слободно вршити електронско осматрање и шпијунажу. По руском рачунању тих језичака нема јер се ртови почетка увала спајају и унутар њих је територијално море.
То је довело до честих провокација од стране Американаца , који су више пута залутали у та подручја како у Црном мору тако и на Далеком истоку. Готово сваке године су у та подручја слали бродове за електронска извиђања и шпијунажу, пркосно улазили у руске територијалне воде, без икаквих потреба, једноставно оправдавајући своје присуство правом слободног пролаза.
Такво подручје је било и подручје Крима.
Код овог упада у територијалне воде, за разлику од претходних случајева, амерички бродови су користили пуне капацитете радара и радио-електронских средстава. То је било у супротности чак и са Америчким изговором “слободног пролаза”, јер је у супротности са међународним прописима који налажу да кроз та подручја треба пролазити без употребе електронских средстава, односно са што мањом и нужном употребом само у навигацијске сврхе.
(Треба поменути да је у Саки посебно била изграђена база морнарице за тестирање нових палубних авиона дизајнираних за употребу на носачу Адмирал Кузњецов. Извођени су тест летови уз употребу различитих електронских система, који су тестирани на вонима и на теренима комплекса.)
Совјетски заповедник ратне морнарице, адмирал Владимир Черњавин, одлучио је узвратити на прилично неконвенционалан начин, без употребе оружја, али врло делотворно.
Потврду за извођење ових мера добио је у Већу за народну одбрану којим је председавао Михаил Горбачов. Од Черњавина је захтевано само да предузме све мере како би се избегле повреде и жртве. Директна последица тога је била – издавање директиве заповеднику флоте у Северном Тихом океану и у Црном мору о начину деловања против бродова који не поштују совјетске територијалне воде.
Када је почетком фебруара 1988. г дошло обавештење о доласку »пријатељских снага« у Црно море , америчким бродовима је додељена пратња, а као главна ударна сила која је требало да спречи кршење граница територијалног мора биле су фрегате Безаветний и СКР-6. Осим њих, амерички бродови су били у пратњи »Исмаила« и брода за електронска дејства »Yamala«.
У 0945, пола сата прије очекиваног уласка Американаца у залив Фарос, Руси су упутили американцима упозорење да ће, ако наставе овим курсoм, ући у руске територiјалне воде. Са Yorktown-a није било одговора.
Уследила је још једна опомена, у којој се амерички бродови упозоравају на последице кршења територијалних вода, као и да то може довести до нежељеног инцидента.
У 10:15 Yorktown се ипак јавља како плови у складу са међународним правилима.
У10:45 Yorktown у пратњи Caron-а прелази границе територијалних вода тадашњег СССР-а. СКР-6 се тада приlепио за разарач Caron док је Безаветний заузео позицију уз леви крмени сектор Yorktown-а.
Упућен је још један енергичан захтев да бродови напусте совјетске територијалне воде. Међутим амерички бродови су наставили да се приближавају обали Крима, игноришући сва упозорења. Тада су двоструко мањи руски бродови извршили ударе у америчке бродове и практично их изгурали ван територијалних вода. Yorktown је претрпео оштећења на крменом делу, оштећени су и лансери харпуна, док је на левој страни Caron-а кога је гурао СКР-6 оштећен труп.
Након тога Американци су подвили реп и напустили руске територијалне воде и упутили се према Босфору.
П. С. Амери о томе још нису створили филмску верзију, али вероватно би у њој изостала вечита задња сцена љубљења и славља у командном центру.
_________
Извпр: палуба.инфо
Posto se ova tema bavi onako siroko poznatom `igrom macke i mise`, tim sitnim provokacijama ,kontrolisanim ali i nekontrolisanim desavanjima i dogadjajima vezanim za 2 najvece svetske pomorske sile nekada, SSSR i SAD ali i sada 2 najvece podmornicke sile a da ne bih bezpotrebno narusavao temu o Kursku na kojem je sve i pocelo kad su takve vrste `akcija /reakcija` u pitanju pa evo da imamo na ovoj ....
The Sonar War
Citat:A study of the cat-and-mouse spy game between American and Soviet submarines during the cold war.
Citat:What was the most dangerous soviet submarine during the cold war?
Citat:You have great answers and size, my opinion, was not the most dangerous. The MOST dangerous were those whose location(s) were UNKNOWN. Size really was not important if smaller subs carrying, maybe less, missiles with adequate and/or equal capabilities with unknown positions.
True, the "huge" Russian subs were intimidating, nothing more. A show of "dominate power" not necessary during the "Cold War" due to the abundance of "subs" on missions by both the U.S. and Soviets. Remember, any means of "propaganda" by both "super powers" formed opinions, to believe in "communism" or "democracy". To some "the bigger, the better" was used to convince countries and attempt to intimate.
As a Navy reconnaissance pilot, Lockheed S-3 Viking, 1980-85, one mission of my crew was detection of submarines. We could care less about size, but, more importantly, where were they? Sub service is a "cat and mouse" game, in a sense, U.S. vs. Soviet, who can create a course to be undetected.
Regardless of how many or how large missiles are once one leaves the water it is tracted immediately. At any given time whether we "fired" or they, the chances of one or more, if targeted to a city, reaching its destination, is more probable of being destroyed, but the factor is always "in the cards" that one or more will carry out its mission.
Your answer can be size or the answer could be the "undetected" subs. To the military it is the "latter".
Good Luck and a great topic of research.
Source:
Retired Navy Commander, USNR
Jos malo raznih prica ...
'Cold War cat and mouse games put us on red alert,' says submarine commander