offline
- Brue
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 26 Jan 2014
- Poruke: 2
|
Прво, да поздравим све, собзиром да ми је ово први пост, а већина сте овде вероватно годинама.
Пре пар година јавила се идеја и жеља да се оформи јединствена база о ратовима за ослобођење од 1912 до 1918. Након доста перипетија са техничком израдом самог сајта, најзад је оспособљена почетна верзија, која је доступна на:
prvisvetskirat.rs
prvibalkanskirat.rs
drugibalkanskirat.rs
thefirstworldwar.net
Елем, нисам постовао овде због рекламирања ових домена и сајта, већ из другог разлога. Пошто сте сви заљубљеници у војну историју, а верујем да има и доста војних лица, вероватно и историчара, као неко ко није нити војно лице ни историчар молим за помоћ, савете и сарадњу.
Замисао ми је да је сајт апсолутно и заувек бесплатан и да нема накнаде преузимања података, од текстова до фотографија. Ступио сам у контакт са неколицином аутора и углавном су се сви сложили око објављивања њихових дела.
Цео сајт сам финансирам, тако да нисам зависан од којекаквих министарстава и донатора са условима (а ни тема за њих није у тренду, зна се на шта се паре најлакше дају).
У Прологу, као што се може видети, ставио сам предратне (мислим пре Другог св.) две књиге о Источном и спрском питању, као и дело Јована Цвијића о Балкану и народима Балкана.
Први и други балкански су у ствари књиге које је објавио Војноисторијски институт од пре скоро пола века, те нисам сигуран (а ни генерално) ко поседује права на све то, колико та права важе, неки аутори нису чак ни живи итд итд. Али у сваком случају, мрка је капа да се сва та дела љубоморно чувају у времену када већина Срба не зна ни када је почео Први светски рат, а камоли даље детаљисање о истом.
Први светски рат још увек нисам кренуо да сређујем и потребан ми је савет око дела које би ваљало употребити (а самим тим и контактирати ауторе, ако су живи).
Значајан део је Личности, тј у њему Учесници ратова, што је и главна поента сајта - прикупити на једном месту, поделити са другима и сачувати од заборава приче обичних људи који су учествовали у раду. Мислим "обични" у смислу да нису војсковође или политичари, а не по делима - ту су све само не обични. Поред онога што су прикупили одређени аутори, желео бих ту да објавим и приче/фотографије које људи још увек чувају у породичној историји, те бих све такве замолио да се јаве.
Иначе, све поменуто, или бар добра већина, први пут је у електронској форми и то не у скенираном пдф формату, већ као пун текст (додуше са мњим грешкама, које сам покушао ишчитавањем да што више уклоним, али верујем да их има још). А идеја је да све текстове прате одговарајуће слике/фотографије које су директно везане за тему/догађај/период.
Тренутно ми је на компјутеру спремљено око 4000 фотографија посредно или непосредно везано за 1912-1918 код нас, и биће постављене чим ми заврше израду Галерије, где бих поред слике дао и податке о сликама. надам се током фебруара.
Квалитет нажалост варира од извора до извора, јер још увек нисам успео да се домогнем негатива, па да њих писмено искенирам и технички средим, тако да се ради о скинираним фотографијама из књига и ратних албума. Колико је јадно обрађена тема ослободилачких ратова код нас сад кад су већ почеле редом све стогодишњице, навео бих само баш ратни албум Блакански ратови, Историјског архива од пре 2 године. Квалитет је веома дискутабилан, тј. квалитет штампе, а човек који је скенирао је могао макар очистити скенер, а не да на свакој има једну исту мрљу... од бурека ил чега већ.
У сваком случају, све слике су резолуције 1320х768 (или 768х1320), црно-беле, а извлачена је вода из суве дреновине како би се појачао иоле квалитет оних са ниском почетном резолуцијом.
Тема је широка, те сам вероватно нешто и заборавио да поменем. Али собзиром да је природа сајта таква да није једнократан посао израде, већ да је потребан вишегодишњи труд (а можда и бесконачан), има када да се о њему прича. Ето, само да поновим - што више савета од вас овде, то ће и резултат бољи, а самим тим и утицај на ширу популацију... коју овај период очигледно ни не занима тренутно претерано, а кад их не занима током стогодишњица, онда не знам кад ће...
|