Monografija Crkve Kosova i Metohije u XIX veku jedna molba

Monografija Crkve Kosova i Metohije u XIX veku jedna molba

offline
  • Nebojša Đokić
  • vojni istoričar
  • Pridružio: 03 Jun 2010
  • Poruke: 4066
  • Gde živiš: Novi Beograd

Napisano: 07 Dec 2015 0:20

Sa koleginicom dr Draganom Janjić privodim kraju rad na monografiji o crkvama na Kosovu i Meohiji u XIX veku. Rukopis će biti gotov do kraja januara a možda i pre. Knjigu finansira Ministarstvo obrazovanja i nauke Republike Srbije. Izdavač je Institut za srpski jezik i književnost. (recezenti akademik Vladimir Stojančević, prof dr Siniša Mišić i prof dr Suzana Rajić) Knjiga se radi po najstrožijim naučnim kriterijumima upravo zbog značaja teme. Pojaviće se u martu ili aprilu. Obećavam da će se, Bože zdravlje, odmah u pdf verziji pojaviti i ovde na forumu.
E sad imam jednu molbu. Najveći problem su nam fotografije tih crkava. A u XIX veku je na Kosovu i Metohiji bilo oko 50 do 60 pojuščih pravoslavnih crkava i manastira. Fotografije ovih crkava i manastira su izuzetno retke za period pre II svetskog rata pošto je uglavnom reč o seoskim crkvama. Za skoro sve njih sam uradio detaljne planove osnove, poprečnog preseka itd ali fotografija ima vrlo malo.
Zato Dragana i ja molimo forumaše koji imaju fotografije crkava i manastira sa Kosova i Metohije da nam ih skenirane pošalju. U obzir dolaze pre svega fotografije nastale pre 1941. godine ali mogu i one iz pedesetih pa i šesdesetih godina. Najbolje bi bilo da ih najpre postave ovde na ovoj temi a onda da me kontaktiraju na pp jer su za štampu potrebne malo bolje rezolucije (bar 300 ppi).
Kod svih fotografija biće potpisan njihov vlasnik.
Reč je o prvoj takvoj knjizi i bez lažne skromnosti tvrdim da je velikog nacionalnog značaja. Zato apelujem na sve koji poseduju takve fotografije da nam pomognu jer time ne pomažu samo Dragani i meni.

Dopuna: 07 Dec 2015 0:22

Da ne bude zabune Dragana i ja radimo knjigu bez jednog jedinog dinara honorara.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 25 Jul 2008
  • Poruke: 520
  • Gde živiš: Preußen, Hohenzollernsche Lande

Господине потпуковниче, контактирани су наши људи који живе и раде ба Косову. Можда постоји нека архива или приватна колекција. Јавићу вам шта сам сазнао. У међувремену можете контактирати организацију Мнемнозина која има седиште на Студентском тргу. Чине је некадашњи челни људи музеја У Приштини.



offline
  • Nebojša Đokić
  • vojni istoričar
  • Pridružio: 03 Jun 2010
  • Poruke: 4066
  • Gde živiš: Novi Beograd

Barkman hvala ti na trudu. Samo, kad je reč o muzejima a ne samo onom u Prištini postoji jedan problem i to veliki. Svi kustosi (to važi za mene - bio sam oko 2 godine kustos) "jure" značajne crkve a one "manje važne" uglavnom sagrađene u XIX ili početkom XX veka preskaču. Tek na navaljivanje pokojnog vladike šumadijskog Save počeo sam, oko 1995. godine, ozbiljno da se bavim crkvama XIX veka u Srbiji.
Evo jednog primera. O crkvama u Sredačkoj župi postoji vrlo obimna literatura još od Jastrebova pa preko Petra Kostića i Pajkića do početka 90-ih godina XX veka. Ali svi su oni radili crkve sagrađene, kako se ranije smatralo, u osmanskom periodu ili verovatnije srednjem veku. A pored crkava sagrađenih sredinom XIX veka (od 1865. do 1875. godine) su prolazili kao pored "turskog groblja". Svi oni (ima ih desetak vrlo renomiranih autora), na primer, samo jednom rečenicom konstatuju da je u selu Lokvice (8 km od Prizrena) na starim temeljima 1866. godine sagrađena nova crkva. I to je sve. Bukvalno ništa drugo. Pošto su Šiptari tu crkvu do temelja srušili ja uopšte ne znam ni kako je izgledala. Bar bih na osnovu neke kakve takve fotografije mogao da dam približan opis. Pouzdano znam da u Prizrenskom zavodu nikom nije palo napamet da je iscrta. Isto važi i za "novo sagrađene" crkve u Gornjem selu, Sredskoj i Mušnikovu. Za stare crkve postoje i vrlo detaljni arhitektonski planovi. Ali za ove sagrađene u XIX veku nema ništa. Na sreću ove poslednje spomenute crkve nisu srušene pa ću moći ja da ih iscrtam. Gotovo je identična situacija, na primer i za crkvu u Orahovcu, koja je po Petru Kostiću sagrađena 1852. godine. I da ne nabrajam.
Mi nismo slučajno upravo uzeli crkve na Kosovu i Metohiji u XIX veku. One su vrlo slabo da ne kažem potpuno neistražene za razliku onih starijih koje su daleko bolje istražene. Ako ne računamo nekoliko prilično dobrih radova Ivane Ženrio (uglavnom o ikonostasima) mi na prste jedne ruke imamo radove koji se odnose na crkve Kosova i Metohije sagrađene ili temeljno obnovljene u XIX veku. Čak i kod starijih crkava autori detaljno obrađuju raniji period a upravo XIX vek preskaču ili ga samo ovlaš dotiču.
Do Makuljevića slikari zografi su bili zabranjeni na katedri za istoriju umetnosti. Naši istoričari umetnosti (naravno ne svi) su smatrali da su to primitivci i crkveno slikarstvo su izučavali tek od dolaska slikara školovanih na zapadu. Zografi - to su naivci i amateri.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 914 korisnika na forumu :: 17 registrovanih, 6 sakrivenih i 891 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Aleksandar Tomić, Bane san, bobomicek, Bobrock1, doloress, DragoslavS, galerija, GandorCC, ivan1973, ivan979, kolle.the.kid, Mi lao shu, Nikola70, operniki, Smiljke, stagezin, UAV operator