Timocka buna

Timocka buna

offline
  • Pridružio: 16 Dec 2008
  • Poruke: 134
  • Gde živiš: srbija brale

oktobra 1883 godinu u Aleksinačkom okrugu počela je buna u tri sreza istovremeno boljevačkom,crnorečkom i banjskom.Neposredni povod bune je bio oduzimanje oružija od naroda jer je reformom vojske kralj Milan ukunuo takozvanu narodnu vojsku i uveo stajaću odnosno regularnu vojsku koja bi mu bila odana.Istovremeno pre bune su održani izbori za narodnu skupštinu u kojoj su radikali osvojili veliku većinu i samim tim ostvarili pravo na vladu.Kako to nije odgovaralo kralju Milanu zbog netrpeljivosti prema Nikoli Pašiću i samim radikalima kralj pravi presedan i vladu poverava Nikoli Hristiću koji postaje i premijer i ministar unutrašnjih poslova. Kadar već proveren od strane dinastije Obrenović kao čovek veran dinastiji i diktaturi.


Nikola Hristić

Početak bune kreće iz Boljevačkog sreza a zatim se širi u Knjaževac gde su bile glavne vođe Buna je zahvatila i neke delove zaječarskog sreza, a sam grad Zaječar igrao je važnu ulogu u rešavanju sudbine ove bune. Vođi pobune bili su lokalni radikalski prvaci: u boljevačkom srezu pop Marinko Ivković, Dobrosav Petrović i pop Milija Petrović; u sokobanjskom srezu Ljuba Didić, a u Knjaževcu Aca Stojanović, Gavra Aničić i drugi. Novembar 1883. godine je bio najtragičniji mesec u istoriji Zaječara. Nazvan je "mesecom smrti". Preki sud je izricao smrtne kazne, koje su već sutradan izvršavane na Kraljevici. Preki sud je u Zaječaru osudio 825 učesnika bune (94 na smrt, ostale na robiju, zatočenje i zatvor, dok je 70-oro uhapšenih oslobođeno).




Laza Paču ,Pera Todorović i Nikola Pašić

U Beogradu su pohapšeni članovi Glavnog odbora Narodne radikalne partije i sprovedeni pred Preki sud u Zaječaru. Neki od njih su pred sudom pokazali slabost, kukavičluk i izdajničko držanje. Deo ih je osuđen na smrt, deo na zatvorske kazne, a deo oslobođen. Nikola Pašić, vođa stranke, uspeo je da prebegne u Bugarsku, odakle je nastavio političku borbu protiv režima kralja Milana.
Nikola Pašić se 1889. godine, nakon abdikacije kralja Milana, vraća u zemlju. Već 1890. godine je izabran za predsednika Narodne skupštine, a 1891. godine sastavio je svoj prvi kabinet Vlade



kralj Milan Obranović

Zaključak

Pokušaj vladavine demokratije u kraljevini je osujećen i zabranjen.Iako su postojali svi preduslovi za vladavinu prava pokazalo se da je ipak kralj jedini stvarni vladar a da sve ostale institucije koje su prepisane iz za to vreme demokratski uređenih država ustvari samo fikus koji treba samo da pokaže na papiru ozbiljnost i demokratičnost jedne zemlje bez stvarne volje da te institucije zaista rade svoj posao za koji su i namenjene.
Nije slučajno što je vladar naredio da se razoruža narodna vojska jer je ona zaista i bila jedina koja je mogla da zaštiti demokratiju, odnosno u to vreme narod nije ni znao šta je demokratija ali je znao šta je pravo i šta su bespotrebni nameti kraljevih činovnika i zakona koje je on donosio.Sve se to dešavalo pod izgovorom napretka i boljitka svih a u stvari samo su se stvarali uslovi da se učvrsti vlast jednog čoveka to jest kralja.Parlamentarna monarhija već u početku nastajanja je bila osuđena na propast a to je nastavljeno i kasnije kroz istoriju



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 30 Dec 2008
  • Poruke: 558

Prilikom gusenja Timocke bune oktobra 1883 prvi put su koriscene tada nove puske Mauzer-Koka poznatije pod nazivom "Kokinke" koje su po svojim balistickim svojstvima spadale medju najbolje u svetu. 20 pobunjenika je osudjeno na smrt i streljano u Kraljevici kod Zajecara.



offline
  • Pridružio: 11 Mar 2012
  • Poruke: 1

У Тимочкој буни,колико је мени познато,из Књажевца су учествовали Аца Станојевић и Гаврило Анчић (или Аничић).За Ацу Станојевић знам да је био радикал и познато ми је да се у његовој кући у Књажевцу сада налази музејска поставка у оквиру Завичајног музеја,о Гаври Анчићу ми није познато баш ништа,сем да на Источном књажевачком гробљу постоји његовба породична гробница.Дакле,питање би било:где бих могла да нађем књигу или било какав текст,који третира Тимочку буну детаљније.Сећам се да је Политика објављивала у наставцима неки текст (или фељтон ? на ту тему).

offline
  • vnf  Male
  • Građanin
  • Pridružio: 06 Sep 2014
  • Poruke: 230

Da li se zna koliko je bilo poginulih u borbama (vojnika i pobunjenih) u ovoj buni?

offline
  • bhirsl  Male
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 10 Nov 2016
  • Poruke: 1

Postoje li spiskovi poginulih i zatvorenih u Timočkoj buni?
Ako postoje, kako do njih doći?

offline
  • VJ 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 16 Apr 2014
  • Poruke: 18879

Споменици тимочке буне
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 948 korisnika na forumu :: 71 registrovanih, 6 sakrivenih i 871 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: -Max-, ajo baba, bigfoot, brundo65, Car89, ccoogg123, Centauro, Coabelgrade, Czrweni, dak2, Darko8, DeerHunter, Desmond, djile1, Dorcolac, DovlaODR, dragoljub11987, EVIDENTICAR, filip1326, Gall, glados, Goksi95, hatman, istina, ivicasimo, jalos, jarovitt, Jozo74, Kepinger, Koča, Kubovac, lcc, m0nstrum_, M74AB3, milivoje_vatrogasac, moldway, morava_01, N.e.m.a.nj.a., nedjabanderas, neko_drugi, oldtimer, pacika, ping15, Polifon, Povratak1912, repac, rovac, sale76, samo opusteno, SamostalniReferent, sap, savuni, Shadow soldier, stibium51, Str2022, Superastro, tajvankanasta, tooljan, varda, vasa.93, veljkovicdani, vidra1, Viktor Petrenko, Vlad000, VladaKG1980, vojnik švejk, Vrač, vukan0799, Vzor50, Webb, zvomar