Русија од Нове године поседује сателитски навођене ракете. Ракета Х-38 је предвиђена пре свега за нове авионе пете генерације, али ће постати и део наоружања садашњих бомбардера и ловаца.
Ратно ваздухопловство РФ је за Нову годину добило посебан поклон од Министарства одбране РФ. Према информацијама дневног листа „Известија“, које су стигле из главне команде РВ РФ, крајем децембра је у наоружање уведена најновија ракета кратког домета Х-38, класе „ваздух-земља“. Ракета је развијена за авион пете генерације Т-50.
„Њена тестирања су вршена током целе 2012. у строгој тајности. Сада крећу серијске испоруке првих примерака. Најпре ће их добити тактички бомбардери Су-34 и ловци Миг-29СМТ. У будућности ће пројектили Х-38 постати део арсенала најновијих ловаца Су-35С и модернизованих ловаца Су-30“, изјавио је високорангирани извор у главној команди РВ РФ.
Ракета Х-38 је производ корпорације „Тактичко ракетно наоружање“ са седиштем у подмосковском граду Корољову. У потпуности је руски пројекат чији је развој започет 1990-их. Поседује неколико специфичних карактеристика због чега се са правом може назвати оружјем нове генерације. Пре свега, ракета је универзална јер се у њу могу уграђивати различите главе за самонавођење (ГСН) и различите бојеве главе. Осим тога, поседује могућност савијања крила па се може поставити у унутрашње преграде трупа авиона.
Према речима официра из главне команде РВ РФ, на савременим тактичким ракетама, као што је руска ракета Х-29 или амерички Maverick, делови управљачких површина се не склапају, па се зато ове ракете монтирају на подвесне носаче испод крила или трупа. Склопиве делове имају само стратешке крстареће ракете типа руске Х-101 и америчке AGM-129. Ове пројектиле носе тешки бомбардери.
На већим удаљеностима потрошња горива постаје једна од најважнијих тактичко-техничких карактеристика авиона, а бомбе и ракете на спољним подвесним носачима повећавају отпор ваздуха. Зато бомбардери носе свој арсенал у унутрашњим преградама трупа.
Аутори пројекта Х-38 су следили принцип комплекса стратешке авијације пошто се перспективни Т-50 развија по „стелт" технологији (енг. „stealth“). Невидљиви авион треба да има што је могуће мање површина уочљивих за радар: зато су спољни подвесни носачи искључени као могућност. Саговорник листа „Известија“ објаснио је да се склапају само четири највећа крила ракете и да осталих осам не сметају да се она монтира у одељку за бомбе. Једна од верзија ракете Х-38 има могућност да се током лета усмерава путем навигационог система ГЛОНАСС. Официр главне команде РВ РФ каже да је у садашњим конфликтним подручјима на Кавказу, у Авганистану и на Блиском истоку тешко да се из ваздуха открије циљ, чак и уз навођење са земље, пошто су средства и начини маскирања постали врло софистицирани. У шумовитим областима или у градским условима проблем откривања постаје још сложенији.
Навођење са земље је раније вршено димним сигналима, што није сасвим поуздано јер зависи од временских услова и ветра. Захваљујући ширењу ГЛОНАСС-а нема више потребе да се користе димне ракете и инфрацрвени маркери, довољно је да се дају координате путем сателита. Помоћу GPS/ГЛОНАСС система своје путање коригују бомбе типа америчке JDAM и руске КАБ-Е. Од сада и Русија поседује сателитски навођену ракету, био је закључак представника Ратног ваздухопловства РФ.
Други саговорник листа „Известија“, представник комплекса индустрије одбране, додао је да се, осим ГЛОНАСС верзије, пројектили Х-38 опремају радарском, ласерском или топлотном главом за самонавођење (ГСН).
„Циљеви, терен, временски услови – сви ови параметри могу бити различити. Избор ГСН зависи од конкретног задатка. Један авион може да носи Х-38 ракете различитих врста“, објаснио је он.
Независни војни експерт и један од аутора књиге „Нова армија Русије“ Антон Лавров сматра да ће увођење ракете Х-38 значајно увећати борбене могућности руске авијације.
„Оружје високе прецизности остаје и даље највећи проблем Ратног ваздухопловства РФ. Савремених модела скоро да нема, иако Русија активно испоручује неке примерке за извоз. За своје ваздухопловство користи совјетске типове, а код многих је истекао рок трајања, посебно по питању горивног пуњења. Увођењем ракете Х-38 одмах прелазимо на савремени тип пројектила заобилазећи прелазне варијанте“, изјавио је војни експерт.
Ракета Х-38 може да неутралише оклопна возила у маневру и стационарне заклоне непријатеља на удаљености од 3 km до 40 km. Тежина бојеве главе износи 250 kg.
ruskarec.ru/science/2013/02/11/glonass_rake.....20047.html
|