Nakon godine koja je donela Arapsko proleće i promene decenijskih režima u zemljama severa Afrike, prve mesece 2012. obeležio je pre svega nastavak sukoba u Siriji, gde trupe predsednika Bašara al Asada vode sada već građanski rat sa pobunjenim pripadnicima vojske koji su stali uz opoziciju. Napeto je i na Korejskom poluostrvu, u odnosima Izraela i Irana, kao i u Južnoj i Srednjoj Americi gde vlasti bore sa narko-klanovima koji međusobno vode bespoštedni rat.
U Siriji nema nagoveštaja promene situacije koja je po tvrdnji SAD i zapadnih saveznika neizdržljiva, dok po Rusiji i Kini, koje se protive uvođenju novih sankcija Asadovom režimu, ne sme biti stranog mešanja u pokušaj regularnih vlasti da obuzdaju pobunu.
Sirija tako nije postala nova Libija, gde je ubrzo nakon lokalnog ustanka protiv Moamera el Gadafija usledila zapadna vojna intervencija koju su predvodile Velika Britanija, Francuska i SAD, uz pomoć drugih zemalja.
Ishod je bilo ubistvo libijskog vođe, a ta zemlja sada sve više klizi u scenario raspada na tri istorijske regije, dok pomoć iz sveta izostaje. Plemenski narod Tuarezi, koji su se u Libiji borili protiv Gadafija, preneli su naoružanej iz tog konflikta u Mali, da bi nakon vojnog udara u toj zapadnoj afričkoj državi ovog meseca osnovali državu Azavad na severu Malija, koju niko još ne priznaje.
Ovog meseca je bilo ozbiljnih tenzija i između Severne i Južne Koreje, zbog ispaljivanja severnokorejske rakete dalekog dometa za koju je Pjongjang tvrdio da nosi satelit namenjen unapređenju poljoprivrede. Seul se uz podršku SAD, Japana i drugih američkih savezniak na Pacifiku protivio ispaljivanju rakete, navodeći da predstavlja nuklearnu pretnju u najavi, što je dodatno razbesnelo novo severnokorejsko vođstvo na čijem čelu je Kim Džong Un, sin pokojnog Kim Džong Ila.
Pacifički region sve više postaje i poligon za odmeravanje snaga SAD i Kine, pa Vašington svoju pažnju seli iz Evrope i Azije u to područje.
Najava američkog povlačenja iz Avganistana izgleda je ohrabrila talibane u toj zemlji koji su pojačali napada na savezničke snage, pravdajući ih i monstruoznostima koje su američki vojnici nedavno činili nad lokalnim stanovništvom.
SAD pažljivo prate i razvoj situacije oko nuklernog programa Irana, za koji Teheran tvrdi da je civilnog karaktera, dok Izrael strahuje od taoga da Iran ne postane nuklearna sila i želi da to spreči preventivnim napadom za koji još uvek nema podršku Amerike.
Napadi pirata
Više pomorskih puteva u svetu i dalje se nalazi pod pretnjom pirata, koji su i dalje najbrojniji u Adenskom zalivu kod obala Somalije i u Malajskom tesnacu između Malezije i Indonezije, dve zemlje koje i same imaju napete odnose.
link za mapu
http://www.blic.rs/_customfiles/Flash/blic-grafike/konflikti/grafika.html
|