Binh chung Đac cong, Quan đoi Nhan dan Viet Nam

Binh chung Đac cong, Quan đoi Nhan dan Viet Nam

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7171



Specijalne snage Glavne obavještajne uprave predstavljaju elitu Narodne Armije Vijetnama. Pod direktnom su komandom Generalštaba. Fokus je usmjeren na dubinskom izviđanju i obavještajnom radu, savjetovanju Ministarstva Odbrane i daljem razvoju specijalnih snaga.

Posebno organizovani, opremljeni i obučeni sa fleksibilnim borbenim metodama koriste se za procjenjivanje glavnih ciljeva operacija, otkrivanje borbenih formacija, rasporeda i pozadine neprijatelja.

Komanda se proteže od Političke uprave, uprave za finansije, vojnog odsjeka pri naučno – informatičkom centru, krivične istrage, spasavanje, logistiku i inžinjerstvo, ekonomiju i drugo.

Glavnina snaga

• Obučni centar
• Lữ đoàn Đặc công 1 (Đoàn M1)
• Lữ đoàn Đặc công 5 (Đoàn Đặc công 5)
• Lữ đoàn Đặc công 113 (Đoàn 113)
• Lữ đoàn Đặc công 198 (Đoàn 198)
• Lữ đoàn Đặc công 429 (Đoàn Đặc công 429)

Jedinice su osnovane 19. marta 1967. Radilo se o devet bataljona sapera, školskom osoblju sa popunama i 3 obučna centra (za podvodno ratovanja, plivačka škola sapera, te priprema za Južni Vijetnam). Obuka je zavisno od zahtjeva fronta iznosila od nekoliko lekcija do 1 godine intenzivnog treninga. Često je obuka vršena i na bojnom polju.

Prema vijetnamskim izvorima, radilo se o amalgamu gerilskih jedinica iz ruralnog i urbanog područja nastalom usljed nedostatka efikasne taktike i oružja u sukobu prvo sa francuskim kolonijalnim snagama, kasnije sa Amerikancima. Pokret Vijetmin tokom kasnih četrdesetih i početkom pedesetih nije raspolagao sredstvima za vođenje bilo kakvog sukoba sa izgledom na uspjeh protiv francuskih snaga opremljenih oklopnim vozilima i raspoređenih u karaulama, blokhausima i tvrđavama širom zemlje. U opštoj oskudici izvođene su veoma uspješne diverzantske akcije u kojima je sažeto praktično iskustvo kao preduslov za uvođenje posebnih taktika za slamanje utvrđenog protivnika.







Kako tada, tako i danas, narodni specijalci su obučeni za vršenje napada po ozbiljno branjenim objektima, uključujući tu i luke, brodove, izolovane pomorske baze sa isključivo vodnim pristupom uz zaprečavanje vodenih puteva. Tokom rata u Indokini, borba protiv Francuzama na obalama, rijekama i kanalima bila je od strateškog značaja. Timovi lovaca brodova puno su uradili za pobjedu nad Francuzima na „riječnom frontu“. Sa brodovima napunjenim i sa 300kg eksploziva potapali su transportne LCD Francuza. Brodovi - torpeda uništavali su i druge francuske brodove, naročito na rijekama. Ekipe su postale specijalizovane u procjeni vodnih struja, određivanja lokacija, izbora sredstava.



















Kasnih pedesetih osnovana je prva vazdušna jedinica, 305. desantna brigada. Prema američkim izvorima većina njenog sastava prebačena je u 305. Dac Cong Komandu, poznatu i kao 305. Komanda Sapera. Po doktrini Vijetnamaca, saperi su mogli biti angažovani na zadacima dubinskog izviđanja, komando napada, rušenja i pravljenja prolaza kroz minska polja. Zbog velike potrebe za ljudstvom, obuka je često vršena na terenu. Mnoge pešadijske jedinice konvertovane su u sapere. Proljeća 1970 formirana je specijalna komando jedinica za vođenje borbe sa američkim izviđačkim timovima. Vojnici su veoma pažljivo odabrani, sa strogim zahtjevima u pogledu psiho – fizičkog stanja, idealizma, hrabrosti. Namjenski su obučavani za misije lova i likvidacije komandosa oružanih snaga SAD (SOG – timovi).
Raspoređeni u malim jedinicama i timovima vodili su intenzivnu i beskompromisnu borbu protiv američkih komandosa bez uzimanja zarobljenika.




Veterani na okupljanju 1998


Pored Lisunova Li 2 i Il 14




Sa sovjetskim instruktorom sedamdesetih

Infiltracija je vršena u svim većim gradovima radi ekonomskih sabotaža, obračuna sa kvislinzima, izviđanja. Vršeni su spektakularni napadi na avio – baze sa desetinama uništenih aviona, depoa sa naoružanjem, gorivom.







Saperi su se naročito istakli tokom Tet ofanzive 1968 godine. Drskim napadima u samim središtima i svim gradovima neprijatelja dati su orjentiri rata, a neprijatelju je slomljen duh. Nanijeti su veliki gubici kvalifikovanim i obrazovanim specijalnim snagama režima u Sajgonu uz razaranje infrastrukture.

Izvođene su spektakularne akcije uništavanja teško pristupačnih i dobro branjenih centara VOJINa Armije SAD i Južnog Vijetnama. Avio – baze USAF i Južnog Vijetnama pretvarale bi se u buktinje miniranih mlaznjaka.








Kompleti miniranja napunjeni eksplozivom izvađenim iz neeksplodiranih bombi i upakovani u vreće koje je američka vojska koristila za utvrđivanje svojih baza

Tokom Proljećne ofanzive 1975, specijalci/saperi su uspjeli da zauzmu i zadrže mnoge važne mostove i aerodrome osiguravajući da glavnina ofanzivnih snaga ostvari brzu i potpunu pobjedu. U ovim akcijama novofirmirana 198. jedinica sapera od strane Hanoja proglašena je prvom „specijalnom jedinicom“.

Prema američkim izvorima, posle pada Južnog Vijetnama, 305. Komanda Sapera zadržala je pod svojom direktnom kontrolom Centar za obuku i nominalnu kontrolu nad svim jedinicama sapera. Individualni saperi prošli su kroz padobransku obuku ali suprotno sa mnogim informacijama Vijetnamci nikada nisu obnovili vazdušnodesantnu brigadu. Odabrani timovi takođe su kvalifikovani za dubinsko izviđanje i amfibijske operacije.



Izviđačke jedinice i saperi (termin se koristi naizmjenično) pripojene su bataljonima, pukovima i divizijama. Dodatno, vjeruje se da postoji više jedinica izviđača - diverzanata - sapera od kojih je barem jedna brigadnog nivoa.


Čuveno usporeno kretanje u pognutom položaju - ljudsko oko reaguje na brze pokrete gabaritnih predmeta.


Pognuti, odaju znatno manju siluetu u slučaju dejstva osvetljavajuće rakete, blica munje...


Čuveni prilasci puzanjem. Na čelu puzačke "kolone" komandir ili najbolji poznavalac standardnih ili mina/zamki iznenađenja. Prilasci puzenjem vrše se satima, po mraku, a prvi u koloni dužan je da opipavanjem prstima terena ispred sebe prepozanje standardne ili mine/zamke iznenađenja i da ih u mraku bešumno deaktivira ili naredi obilazak.


Čuveno bešumno pravljenje prolaza kroz žičanu prepreku


















Čuvene tehnike maskiranja. Osim očekivane oskudice, specijalca/sapera može zateći i promjene ambijenta i okruženja u kojima vrši operacije. Najbolji način da isprati te promjene jeste da se posluži samim ambijentom za potrebe sopstvenog maskiranja.




Čuvene tehnike veranja


















Država ih je zadužila i novijim naoružanjem




















































Na moralno - političkoj nastavi


Svečane bele rukavice, zovu ih sad na proslave.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • d.ing Metalurgije
  • Pridružio: 21 Jan 2010
  • Poruke: 3474
  • Gde živiš: Makedonija

Od ovakvih su plakale i zelene beretke.



Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 968 korisnika na forumu :: 30 registrovanih, 1 sakriven i 937 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, ajo baba, Bobrock1, bojcistv, Brana01, cenejac111, Dukelander, Kaplar2, Koca Popovic, ladro, Mcdado, milutin134, Misirac, novator, Romibrat, sasa87, savaskytec, Silvertooth, Sir Budimir, Sirius, Skywhaler, Stepp, tubular, Vlada1389, voja64, x9, Yellow Pinky, Zerajic, Živković, Žoržo