Kopnena zona bezbednosti (KZB) definisana je Vojnotehničkim sporazumom potpisanim 9. juna 1999. godine u Kumanovu. Dužina administrativne linije sa Autonomnom Pokrajinom Kosovo i Metohija (KiM) je 382 kilometra, a širina KZB je 5 kilometara.
Vojnotehničkim sporazumom (član 4) formirana je i Zajednička komisija za sprovođenje Vojnotehničkog sporazuma, koju čine komisija komande Kfora i Komisija za sprovođenje Vojnotehničkog sporazuma (KVTS). U njenom sastavu su predstavnici snaga bezbednosti Republike Srbije (Vojske Srbije i MUP-a).
Komisija za sprovođenje Vojnotehničkog sporazuma je stručni organ Združene operativne komande Generalštaba Vojske Srbije nadležan za primenu Vojnotehničkog sporazuma i neposrednu komunikaciju s Kforom.
Od ulaska snaga bezbednosti Republike Srbije u Kopnenu zonu bezbednosti 2001. godine, razvijena je korektna, partnerska i profesionalna komunikacija s komandom i jedinicama Kfora.
Na sastancima Zajedničke komisije težišno se razmatraju pitanja bezbednosti na KiM i u KZB i Vazdušnoj zoni bezbednosti (VZB). Na sastancima se diskutuje o stanju i eventualnim povredama u zahvatu administrativne linije s KiM i incidentima u KZB i VZB.
Težišni zadaci KVTS su koordinacija aktivnosti snaga bezbednosti Republike Srbije i Kfora duž administrativne linije s KiM, u KZB i VZB, što podrazumeva i praćenje sprovođenja kako Vojnotehničkog, tako i drugih sporazuma potpisanih s Kforom.
Uspešan proces neposredne realizacije sporazuma baziran je, pre svega, na stručnoj, logističkoj i profesionalnoj podršci Komande Kopnene vojske i Odseka Kopnene vojske za saradnju s Kforom, kao i oficira za vezu u brigadama koje se nalaze u zahvatu administrativne linije s KiM.
S predstavnicima Kfora do sada je potpisano 15 dokumenata, koja definišu postuke i procedure sa obe strane administrativne linije.
Zajedničke aktivnosti Vojske Srbije i Kfora odvijaju se na svim nivoima saradnje, što podrazumeva održavanje sastanaka na visokom nivou, sastanaka zajedničke komisije, komandnih, koordinacionih i lokalnih sastanaka, zajedničkih izviđanja i jednovremenih patrola.
Zajednička komisija za sprovođenje Vojnotehničkog sporazuma održala je 7. jula 2011. godine, prvi put od njenog formiranja, sastanak na teritoriji pod kontrolom Kfora, u prištinskom naselju Filmski grad.
Od 2013. godine mesta održavanja sastanaka određuju se po principu reciprociteta.
Zvanični veb-sajt Vojske Srbije
Posto se vrlo cesto desi da se pokrene OT o KZB na raznim temama, ukoliko modernatori aminuju, pokrecem ovu temu da ne bi gusili vise ostale teme.
https://youtu.be/PEsPZJN6v2M
Genera podpukovnik Milosav Simovic je objavio knjigu o Kopnenoj zoni bezbednosti
Inace u knjizi su opisana svedocanstva samog generala pre i posle NATO agresije u KZB-u, svedocanstva vojnika, sta se je desavalo itd.
Cvijo_ue ::VZB je ukinuta 2015 ako na to mislis i vise ne postoji.
Колико знам (можда грешим) није укинута него је враћена под нашу контролу али НАТО опет може да нам забрани њено коришћење ако зажели. Исто као и са КЗБ.
"Međutim, Kfor ne govori o ukidanju već o „relaksaciji” Vazdušne zone bezbednosti, što je isti termin koji se koristio i prilikom „relaksacije” Kopnene zone bezbednosti (KZB)."
Иначе је ВЗБ још 2001. смањена са 25 на 10 а касније на 5 километара, тако да су биле нетачне вести таблоида из 2015. да је тек тада враћено свих 25 км (него само преосталих 5).
"Vremenom je sužavana i Vazdušna zona bezbednosti, prvo na deset a zatim i na pet kilometara i na tom prostoru je postojala godinama."
http://www.nspm.rs/hronika/kfor-sporazum-o-relaksa.....alphabet=l https://www.blic.rs/vesti/hronika/suzena-vazdusna-zona/mgyrhzy