Citat: Ti i ja se očigledno ne razumemo. Niko nije rekao da gradovi nisu bitni. Naravno da se moraju zauzeti. Polemika se povela oko toga da li postoji mogućnost višemesečne iscrpljujuće opsade nekog grada u eventualnom sukobu. Moje je mišljenje da tako nešto nije realno.
Opet smo došli do jednačine sa puno nepoznatih. Kolika je zapravo spremnost Ukrajinaca da se brane. I koliko ih ima. Ja pokušavam da ne donosim zaključak, jer podatci sa kojima raspolažem mi ne znače ništa. Koliko dajem šanse za sveopšti otpor, podjenako dajme šanse za opšti slom i priključivanje ukrajinskih snaga ruskima.
Ima primera baš iz Iraka gde opsade ne traju par dana, druga bitka za Faludžu ili oslobađanje Mosula, su duge i teške zapravo opsade.
Što ne znači da će Ukrajinci to da rade, ako ih Rusi napadnu. Ja i sumnja da će ih RUsi prvi napsti ili direktno napasti.
Citat:Vathra je u svom postu objasnio uslove pod kojima bi dejstvo iz grada bilo moguće i zašto bi to bilo teško ostvarivo u ovom slučaju.
Ali je izneo i sličnu sumnju kao i ja. Mogu da citiram sebe, gde ga citiram.
I prvi put u Ukrajini (posle Majdana) i u Siriji pa i specifično u onom slučaju obaranja ruskog Su24 od strane Turaka, zapad je krizu projektovao i njom upravljao tako da stvore win-win situaciju (za zapad naravno). Rusiji su nameštali izbor između dve očigledne reakcije od kojih joj ni jedna ne bi odgovarala.
Svaki put ih je Rusija prešla i napravila nešto treće.
Umesto da se potpuno povuku ili uđu u intervenciju većeg intenziteta oni su uzeli Krim, ograničeno intervenisali u Siriji i održali saveznika na vlasti, Turke pritisli ekonomski, itd, itd.
Men'sečini da će i ovaj put biti nešto slično.
Neće oni čekati da voda stigne do ušiju. Ako treba da se ide tenkovima tad je već kasno. Nebitno da li se ide u gradove ili oko njih.
Naravno, nemam pojma kakva će tačno biti reakcija ali, kad već spekulišemo, možda bi to bio puč u Kijevu. Pre nego što tamošnje marionete pokrenu nekakvu vojnu operaciju koja bi isprovocirala ruski odgovor.
U tom slučaju posledica bi možda bio nekakav ograničeni i kratkotrajni građanski rat u samoj Ukrajini (ne računajući Donbas). Fašisti po gradovima brzo bi izgubili pozicije bez zaštite centrale a ako zatreba i Rusi bi u nekom momentu mogli ući "na poziv nove vlasti".
Ja danas u moru vesti ukačih i neku da zapad neće priznati "marionetsku" vlast koju bi Rusi instalirali u Ukrajini. Biće da Rusi rabotaju i na taj scenario. U tako politički podeljenoj zemlji sve je moguće. Verujem da ako ne za proruski velika većina Ukrajine je makar za neki finski scenario. Samo potpuni moron bi bio za direktan rat sa Rusijom. Zapad će im pomagati rečima i oružjem do poslednje kapi ukrajinske krvi a to im sigurno ne treba.
Моје виђење евентуалног оружаног сукоба између Русије и Украјине. Украјина би главну својих снага распоредила на фронту у Донбасу. Русија би извршила силовит удар опколила и уништила главнуну украјинске војске. Украјинска армија не би стигла да пружи неки отпор у насељеним местима. А паралелно са тим би дошло смене режима у Украјини. И инсталације проруске власти.
Prvi pasus kaze:
As tensions grow between Russia and Ukraine, so does the importance of understanding the mindset of Russian President Vladimir Putin. Two questions are of particular concern: Is he rational? And can he be deterred?
Ako je ovo opis akcija i ponasanja Rusije, tj kako Zapad zamislja da se Rusija ponasa u zavisnoti koji su Putinu dani u mesecu, onda stvarno ne znam sta da kazem o Zapadu...
Razlika izmedju dva rata koje je Rusija munjevito dobila Gruzijski i Ukrajinski i ovog vrlo malo mogućeg jeste fator iznenadjenja za zemlje napadača. I jedna i druga vojska su bile u ofanzivnim dejstvima protiv dosta slabog protivnika i bez ikakvog vodjenja računa o pozadini bokovima i učvršćivanju osvojenih pozicija. Iz prostog razloga što i u Gruziji i u Ukrajini lokalne snage nisu imale nekakve velike mogućnosti za kontraudar. Ali što bi se reklo “pravili su ražanj dok je zec u šumi”. Nisu računali da Rusija može tako brzo da uvede snage u borbu…Ostalo je istorija…Sada Ukri znaju šta mogu da očekuju i šta im se može desiti. Da li će rezultat biti drukčiji na kraju tog sukoba vrlo malo je verovatno. Ali da li bi odbrana trebala da bude bolja na osnovu iskustva da, da li će biti ko zna.