Protivtenkovski top T-12 (2A19) - početak koncepta glatkocijevne artiljerije

2

Protivtenkovski top T-12 (2A19) - početak koncepta glatkocijevne artiljerije

offline
  • RJ 
  • SuperModerator
  • Gavrilo Milentijević
  • Komandir stanice milicije Gornje Polje
  • Pridružio: 12 Feb 2005
  • Poruke: 35994
  • Gde živiš: ovalni kabinet

A ovo bi bio ovaj metak iz pukovnikovog posta - ovako izgleda "uživo" Wink







Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5338

ta OF veća i duža od svih alii nije toliko bitna , ispalo je da se može pa beg nije bio cicija.

U toj prići je važnija podkalibarna , ona je tu priču okrenula naopačke



offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 20008

raketaš ::Ameri odnosno NATO ga vode kao model 1955 , e sad bilo je tu svega , i ne razumijevanja vojne vrhuške u Moskvi , i zavisti i podmetanja nogu macana iz Perma , Tagila ili Moskve , bilo je i problema u proizvodnji cijevi , bilo je i problema sa lafetom , a najviše je bilo problema sa municijom , i najvjerojatnije je taj period od 1955 godine kad je usvojen u naoružanje pa do 1961 kad zvanično počinje serija utrošen na otklanjanje dječjih bolesti.


Izgleda da smo obojica u pravu...
A.B.Shirokorad, Enciklopedija ruske artiljerije kaze:
Prvi primerak 1954. Drzavna ispitivanja 1955, usvojen u naoruzanje 1955, prva serija (6 orudja) proizvedena 1958, poslat na vojna ispitivanja 1960, usvojen u potpunosti u naoruzanje 19. 7. 1961. kada je pocela i prava serijska proizvodnja.
Znaci dva usvajanja u naoruzanje, ocigledno je bilo problema nakon drzavnih ispitivanja.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5338

Za našu priču su važni neki opći podaci iz sovjetske povijesti , i zavoda No75 .

Zavod ja nastao povlačenjem tvornica iz Evropskog dijela SSSR a i rasporedom ljudi i strojeva po Sibiru pogotovo je to bilo važno za zavode iz Lenjingrada i Staljingrada . Na isti način je nastao i Uralmaš zavod u Tagilu i Sverdlovsku , jedino zavod u Permu Motovilihinka je imao neku da kažemo stoljetnu tradiciju.

Mislim da su u prethodnici tih " dobrovoljnih " preseljavanja bili raznorazni radni logori GULAG i i slično , tako da početke tog zavoda i neke civilne proizvodnje treba potražiti u tom predratnom periodu .

Nije ne važno i to da je to Kemirovska oblast sa velikim rudnim bogatstvom , a možda najvažnije par sati vožnje od Jurge je Novosibirsk , akademski i obrazovni centar Sibira.

U vrijeme nastajanja našeg topa u okvirima Novosibirska je formiran poseban grad sa posebnim režimom života i boravka Akademogorod i Sibirska Akademija nauka SSSR a .

Vrlo značajno za tvornicu No75 je podatak da su osim topa 85 mm od 1944 godine proizvodili i top D25 kalibra 122 mm , znači bili su to ipak teškaši po kalibru iako se uvijek radilo o otkivcima cijevi dužine do 6 m .

Pa tako i uzor za T 12 top kalibra 85 mm D 48 nije bio neki problem u proizvodnji.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5489

Kako to uvijek bude, švabo ima svoje prste u svemu. Morali bi iskopati gdje je završio Bericht von R. Hermann.

''Эксперименты со стреловидными оперёнными подкалиберными снарядами для высотной зенитной артиллерии проводились на полигоне вблизи от польского города Близна под руководством конструктора Р. Хермана (R. Hermann). Были испытаны зенитные орудия калибра 103 мм с длиной ствола до 50 калибров. В ходе испытаний выяснилось, что стреловидные оперённые снаряды, достигавшие за счет своей незначительной массы очень больших скоростей, имеют недостаточное осколочное действие в связи с невозможностью помещения в них значительного заряда взрывчатого вещества. Кроме того, они продемонстрировали крайне низкую кучность из-за разреженности воздуха на больших высотах и, как следствие, недостаточной аэродинамической стабилизации. После того как стало очевидно, что стреловидные оперенные снаряды неприменимы для зенитной стрельбы, были сделаны попытки применить высокоскоростные подкалиберные снаряды с оперением для борьбы с танками. Работы были прекращены вследствие того, что серийные противотанковые и танковые пушки на то время имели достаточную бронепробиваемость, а Третий рейх доживал последние дни.''

Švapski mi je dosta mrski jezik pa će ovdje trebati pomoć, ali čini se da se odgovor tu nalazi.









offline
  • RJ 
  • SuperModerator
  • Gavrilo Milentijević
  • Komandir stanice milicije Gornje Polje
  • Pridružio: 12 Feb 2005
  • Poruke: 35994
  • Gde živiš: ovalni kabinet

raketaš ::Na 8,35 nišanđija nosi nišansku spravu , taj se jarac toliko trzao da je bilo pametno skinuti spravu prije opaljenja

Evo je Wink Noćni nišan АПН-5-40

Arrow http://parabellum.com.ua/catalogue/optika/pricel-n.....p0044.html














offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5338

Pukovniče svaka ti čast , mučilo me to , vidio sam te slike već negdje ranije, u nekom prijašnjem životu.

Budem preveo zanimljive detalje ali je sve zapravo rečeno sa slikama ... i hajde da pretpostavimo u kom je logoru mogao završiti dotični baron Hermann .

Ali bez obzira na to ekipa u Jurgi je odradila ogroman posao , od ideje koja da tako kažemo propala u Reichu . oni su napravili top koji radi.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 20008

Lepo sto je spomenut u D-48, krajnje interesantan top koji je "zakasnio" za 2.s.r...

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5489

Malo me buni tok godina jer po ovim godinama koje bojank navodi izgleda da su Sovjeti paralelno radili na konceptu glatkih cijevi i podkalibarnih pernatih zrna i za protivtenkovsku i za protivavionsku borbu.
Njemci su krenuli sa PVO, završili na PO, ali rat je bio gotov. Ako su izvukli nauk iz toga, a Sovjeti su kasnije naravno imali u sve to uvid i materijalni i intelektualni, nema mi smisla da krenu istim putem. Ne baš istim, ali gubili su vrijeme na PVO konceptu koji se pokazao loš 10 godina ranije.

U svakom slučaju od '54 do '56 Zavod br.8 i Institut br.24 su radili na PVO konceptu i završio je isto kao njemački.

''Постановлением Совета министров №2366-1127от 26 ноября 1954 года была утверждена тема «100-мм зенитная пушка с гладкостенным стволом и осколочно-трассирующий оперенный подкалиберный выстрел».
Исполнители: по пушке – завод № 8, главный конструктор Люльев; по выстрелу – НИИ-24, главный конструктор Яровский.
В 1955 году был разработан технический проект наложения 100-мм гладкого ствола на штатный лафет КС-19. Этот техпроект был утвержден ГАУ в декабре 1955 года.
В 1955 году были изготовлены вторая и третья баллистические установки КС-37. Вторая установка была отправлена на Павлоградский полигон.
28 апреля 1956 года завод № 8 отправил в ГАУ письмо, в котором утверждал:

«Завод считает эту работу законченной, так как стрельба оперенным снарядом из 100-мм полуавтоматической пушки не может быть эффективной. Для эффективной стрельбы по самолетам необходимо стремиться к увеличению веса и объема снаряда, а не наоборот»

Ovo je ta sovjetska PVO fugasna granata kalibra 100mm.



Čudno kako imo više teksta o ovom projektu nego o razvoju samog T-12. Meni se ipak čini da su u Jurgu sve to bacili ''na, evo vam'' računajući na Hruščevovu fascinaciju raketama, ali sve se okrenulo na jednom poligonu gdje se top pokazao superioran u odnosu na neke početke POVR sistema i dalje je nastala povijest.

offline
  • Pridružio: 30 Jun 2007
  • Poruke: 6280
  • Gde živiš: Novi Sad, severoistočna Srbija

Само да додам, да постоји и ова тема о нашој варијанти.

https://www.mycity-military.com/viewtopic.php?t=76417

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 801 korisnika na forumu :: 9 registrovanih, 2 sakrivenih i 790 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: ALBION101, Bluper, DPera, LUDI, Neutral-M, repac, saputnik plavetnila, yrraf, zlaya011