offline
- Dejan84

- Legendarni građanin
- Pridružio: 07 Nov 2009
- Poruke: 3123
|
Šta sve nisu montirali na M113!
Ovde se u jednom dela videa vidi i naš SNAR
BÜR - Bodenüberwachungsradar
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Nemačke oružane snage će biti opremljene novom vrstom radara za osmatranje zemljišta (BÜR - Bodenüberwachungsradar) za osmatranje pokreta na zemljištu i na malim visinama sa velikom preciznošću. 19. Maja 2009 prvi od dve demonstracione jedinice je predat na evaluaciju od strane Tehničkog centra Nemačke vojske.
Isporuka od oko 80 BÜR sistema koji su razvijeni od strane “EADS Defence & Security“ je zakazana za 2012 godinu. Namenjeni su za zatvaranje rupa u sferi prikupljanja informacija i izviđanja od strane Nemačkih oružanih snaga. Modifikovana verzija ovog radara namenjena civilnim aplikacijama kao što je osmatranje granica ili industrijskih postrojenja se trenutno razvija.
BÜR sistem je postavljen na DINGO 2 oklopno vozilo napravljeno od strane kompanije “Krauss-Maffei Wegmann“ smeštene u Minhenu. BÜR sistem je baziran na tehnologiji elektronskog skeniranja AESA (Active Electronically Scanned Array), što otvara nove pogodnosti za detektovanje i nadgledanje. Zahvaljujući kontroli elektronskog snopa bez ikakvog odlaganja, radar može da izvrši višestruke izviđačke zadatke u isto vreme i samim time se postiže veća efikasnost i pouzdanost u poređenju sa radarima sa mehanički pokretnom antenom za skeniranje. Svaki BÜR sistem i radar je potpuno operativan iz unutrašnjosti vozila, bez potrebe da posada izlazi napolje.
Prenosni Izviđački Radar PR-15 - nešto domaće
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Prenosni izviđački radari se upotrebljavaju na različitim vrstama terena, sa postavljanjem radarske antene na otvorenom prostoru, a sa postavljanjem operatora u prirodnom zaklonu, objektu ili rovu, sa motornog vozila iz mesta ili u pokretu, sa morske obale i to u svim vremens kim uslovima.
Namenjeni su za osmatranje, otkrivanje, merenje koordinata i identifikaciju pokretnih ciljeva ispred prednjeg kraja i u pozadini protivnika; za osmatranje morskih i rečnih prolaza; za zaštitu važnih objekata (aerodroma, vatrenih položaja oruđa, skladišta, itd.); za zaštitu državnih granica itd.
Od početka primene radara za izviđanje zemljišta do danas, proizvedeno je i nalazi se u upotrebi veliki broj tipova koji se međusobno razlikuju prema masi, načinu nošenja ili transporta, dometu, prema zadatku koji obavljaju ili prema nivou jedinica kojima se dodeljuju.
Prema zadatku koji obavljaju dele se na:
- Radare za izviđanje ciljeva na zemljištu radi upozorenja;
to su obično lagani, prenosni radari malog dometa, sa manje tačnim koordinatama;
- Radare za izviđanje ciljeva na zemljištu sa tačnim određivanjem
koordinata; služe za dobijanje elemenata za otvaranje i korekciju artiljerijske vatre, pa se nazivaju artiljerijskim radarima;
- Radare za određivanje vatrenih položaja minobacača ili haubica.
Prema ostalim performansama (masa, način nošenja, domet), radari za izviđanje ciljeva na zemljištu dele se na:
- Male radare za izviđanje zemljišta, dometa do 10 km;
nosi ih i opslužuje jedan poslužilac, a obično se koriste na nivou voda ili čete;
- Srednje radare za izviđanje zemljišta, dometa do 25 km;
prevozni su i opslužuje ih jedan ili više poslužilaca, a primenjuju se na nivou bataljona i brigada; određivanje koordinata je dovoljno tačno za otvaranje artiljerijske vatre, i
- Velike radare za izviđanje zemljišta sa dometom preko 25 km
Sa razvojem tehnologije broj poslužilaca se smanjuje, smanjuje se težina i pojednostavljuje rad. Već danas je ovakva podela prevaziđena zbog toga što se proizvode radari koji po dimenzijama i masama spadaju u male radare a po dometu u srednje ili velike a opslužuje ih samo jedan poslužilac.
Mogu da rade i u pokretu, pa je njihovu lokaciju veoma teško odrediti. Zbog pokreta, stalno se menjaju pokrivena i nepokrivena područja osmatranja. Stoga je otežano ne samo određivanje njihove lokacije, već i primena odgovarajućih taktičkih i tehničkih protivelektronskih dejstava. Masovno se koriste u savremenim oružanim snagama, prvenstveno u
kopnenoj vojsci.
Savremena borbena dejstva, karakterisana sve većom gustinom ciljeva po dubini i velikom pokretljivošću, uvećala su zonu odgovornosti pojedinih nivoa komandovanja. To od radara zahteva veći domet. Reljef zemljišta ograničava domet, pogotovo na brdovitom ili pošumljenom zemljištu.
Princip rada
Prenosni izviđački radar PR-15 temelji se na doplerovom efektu. Doplerov efekat je pojava promene frekvencije talasnog procesa pri međusobnom relativnom kretanju izvora talasnog procesa i prijemnika. Kada se izvor talasa kreće prema prijemniku, detektuje se talasni proces veće frekvencije od one koju izvor stvarno emituje. U suprotnom slučaju, kada se izvor udaljava, detektuje se signal niže frekvencije.
Radar je potpuno koherentan. Pod potpunom koherencijom se podrazumeva da su fazni odnosi svih signala u električnim kolima uređaja, bez obzira na njihovu frekvenciju ili talasni oblik, međusobno čvrsto vezani i da se održavaju konstantnim za sve vreme rada radara. Signali čija frekvencija nije direktno izvedena iz frekvencije osnovnog oscilatora,
deljenjem ili umnožavanjem njihove frekvencije, dovode se u koherenciju sa ostalim signalima primenom faznoregulacionih petlji. Međusobno čvrsti fazni odnosi dvaju koherentnih oscilacija odnose se kako na osnovne, tako i na više harmonike, a takođe i na komponente faznih šumova sadržanih u talasnom obliku oscilacija.
Razvoj radarskih sistema za izviđanje ciljeva na zemljištu snažno je potaknut razvojem novih mikrotalasnih i informacionih tehnologija (poluprovodnički pojačavači, štampane antene, mikroprocesori opšte namene, operativni sistemi za rad u realnom vremenu, digitalni procesori signala itd.).
Značajan je uticaj imala i primena sofisticiranih algoritama za digitalnu obradu signala koji su prvobitno razvijani za potrebe modernizacije radara za izviđanje ciljeva u vazdušnom prostoru kao i avionskih radara.
Nekada su radari iz ove grupe bili usko specijalizovani za pojedine zadatke (izviđanje kretanja ljudi, određivanje koordinata ciljeva na zemljištu za potrebe artiljerije, radari za otkrivanje položaja minobacača i sl.).
Današnji radari za izviđanje ciljeva na zemljištu su multifunkcionalni
radari koji u sebi integrišu funkcije otkrivanja pokretnih objekata različitih po tipu i po brzini kretanja, navođenje i korekturu artiljerijske vatre i otkrivanje niskoletećih ciljeva (helikoptera i bespilotnih letelica).
Otkrivanje protivničkih snaga i njihovih pokreta na bojištu je posebno težak tehnički problem. Tu se ne radi, kao u slučaju osmatranja vazdušnog prostora, o uvek vidljivom cilju na jednoličnoj pozadini, što tehnički znači sa velikim kontrastima, već se radi o ciljevima koji se malo ili skoro uopšte ne razlikuju od pozadine pune stalnih odraza. Ovi radari detektuju ciljeve s jakim „zemaljskim klaterom“ u pozadini, jer je zemljište obasjano glavnim snopom radarske antene, za razliku od radara
namenjenih za osmatranje vazdušnog prostora, koji zemljište obasjavaju donjim bočnim snopom. Sem toga, ti ciljevi se najčešće kreću po neravnom terenu, pa se, zbog pravolinijskog prostiranja elektromagnetskih talasa, naizmenično pojavljuju i nestaju. Zbog toga je selekcija pokretnih ciljeva veoma značajna u ovim radarima, koji su u bliskoj prošlosti često realizovani kao impulsno-doplerovi radari.
Jedan od osnovnih razloga za to je jednostavna konstrukcija takvih radara a posebno, jednostavna realizacija bloka za obradu signala. Najsloženije radnje u ovom domenu, detekciju i klasifikaciju ciljeva, najčešće je obavljao čovek, tako da nije bilo potrebe za korišćenjem digitalnih procesora koji su tada bili relativno velikih dimenzija i vrlo zahtevni kad su u pitanju mikroklimatski uslovi. Ovo je znatno pojednostavilo projektovanje i proizvodnju radara, posebno kada se ima u vidu činjenica da se u malim radarima moralo posebno voditi računa o uštedi prostora,
te da se nisu mogli stvoriti povoljni mikroklimatski uslovi kao u kabinama velikih radara.
Nedostatak ovakvog načina obrade signala je pre svega dug vremenski interval dobijanja informacija o cilju zbog inertnosti operatora. Ovome treba dodati nemogućnost stvaranja sintetičke slike osmatranog sektora i otežano slanja dobijene informacije dalje u sistem. Ovi nedostaci nisu bili značajni sve dok su „mali radari“ bili usko specijalizovani i više služili kao dopuna drugim senzorima.
Razvojem novih mikrotalasnih i informacionih tehnologija stvoreni su uslovi da se algoritmi za obradu radarskih signala, koji se neprekidno razvijaju i koriste u osmatračkim radarima PVD, implementiraju i u „malim radarima“. To znači da savremeni radarski sistemi za izviđanje ciljeva na zemljištu rade na istim principima i imaju slične performanse kao i klasični, „veliki radari“.
Iako se savremeni mali radari ređe projektuju kao impulsnodoplerovi, jednostavna konstrukcija novih i jeftina modernizacija postojećih radara, čine ih atraktivnim i danas.
Osnovna odlika impulsno-doplerovih radara je visoka vrednost frekvencije ponavljanja impulsa (Pulse Repetition Frequency, PRF), pri čemu je trajanje impulsa jednako trajanju pauze radarskog signala. To znači da su vrlo slični radarima s kontinualnim zračenjem (Continuous Wave, CW), kod kojih je obavezna upotreba dve dovoljno izolovane antene i koji se
koriste ukoliko je bitan parametar brzina cilja, a ne i daljina, jer se njima jednostavno mogu meriti Doplerove frekvencije.
Dopuna: 23 Feb 2010 21:47
COBRA
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Radar za kontrabatiranje (COBRA) je je najnapredniji svetski sistem za lociranje naoružanja koji se sastoji iz radara visokih performansi, naprednog obradnog i integrisanog, fleksibilnog komandnog, kontrolnog i komunikacijskog sistema.
Sistem uključuje najnaprednije uređaje za digitalnu obradu podataka i naprednu potpuno faziranu radarsku antenu.
COBRA zadovoljava zajedničke operativne zahteve Francuske, Nemačke i V. britanije.
Self-contained Configuration:
Single cross-country vehicle chosen by User. No levelling or stabilisation jacks required. Integrated Artillery C3 equipment – automatic reports to higher command.
Navigation/coverage: COBRA INU error is less than10 metres in20 kilometres. INU also provides antenna attitude information. Detection Coverage is 90 Degrees out to >40 kilometres, corresponding to 1200 Km2.
Antenna Technology: Fully-active phased array; Electronic scanning in azimuth and elevation (phase/phase); 2780 T/R modules containing MMICs
Antenna Sector: Electronic scan 90°, within available 270°
Processing: Agility in waveform and frequency (C-band)
Digital pulse compression / doppler filtering
Clutter map, CFAR and censor map
Target recognition – weapon classification
Battery location, Impact locations, Battery width and orientation
Priority of weapons and area
Rate of acquisition >240 weapons in <2minutes
Range: >40 kilometres
Shelter: Shell fragment protection using Aramid Laminat layer
Air Conditioner: Controlled air temperature with available gas, chemical and particle filtration (NBC).
Power supply: Diesel generator, 47 kVA
|