"Краљевско ваздухопловство 1912-1945" исте групе аутора (страница из овогодишњег сајамског каталога Медија центра "Одбрана").
Логично би и очигледно било да је реч о проширеном издању књиге "Краљевско ваздухопловство 1918-1944".
Опште о новој књизи:Citat:КРАЉЕВСКО ВАЗДУХОПЛОВСТВО (1912–1945)
Б. Димитријевић, М. Мицевски, П. Миладиновић
Броширано, ф. 21×27, 750 стр.
Шифра: 111354
Цена: 2.200,00 са попустом: 1.540,00
Књига бележи време значајних продора у процесу модернизације и технолошког напретка између два рата. Развој авијације управо је тада добио своје најдинамичније обрисе, а дошао је у зенит у периоду новог светског сукоба крајем тридесетих година 20. века. Исти тренд био је присутан и у Краљевини Југославији. О том феномену, са новим историјским чињеницама и динамичним текстом, сведоче аутори који су се потрудили да истраживањем проблематизују читав друштвени контекст ваздухопловства у Краљевини Југославији.
Из чланка о представљању књиге:Citat:...
"Првом фазом тог развитка, од пионирских дана преко Првог светског рата до Априлског и 1945. године, са свим успонима и падовима, позабавили су се тројица аутора: Димитријевић, Миладиновић и Мицевски у студији „Краљевско ваздухопловство 1912-1945“, рекла је на промоцији мр Снежана Ђокић, уредница књиге. „Па као што је српска држава рано добила своје ваздухопловство, тако је и то ваздухопловство рано добило своју историју, већ 1930-их година прошлог века, а ова књига се прикључује том напору.“
Историчар Предраг Миладиновић је истакао да је реч о кулминацији рада тројице аутора на историји авијације, јер се сви они овом темом баве већ много година. Миладиновић је у кратком прегледу историје српске авијације, подсетио на то да су почеци у 19. веку, када се српска војска определила да има извиђачка балонска одељења. „Први конкурс за аеронаута био је покренут 1901. године и тада је изабран Коста Милетић, који се школовао у Русији“, изјавио је Миладиновић. Од тада, преко куповине два балона 1908. године, до првог конкурса за авијатичаре 1911., није прошло много. „Српска војска је била међу првих пет армија у свету које су ангажовале авијацију у рату, тј. код опсаде Скадра“, подсетио је он. Био је то кратак и узбудљив пут који ће довести до првих асова, првих погибија пилота, стварања ВОЈИН-а од жандармеријских станица.
Др Бојан Димитријевић, један од аутора, указао је на то да су покушали да истраживањем и књигом засводе причу о краљевској авијацији, али на прави историографски начин, без вела романтике. „Нема панегиричког погледа, хтели смо да многе теме проблематизујемо“, објаснио је Димитријевић. „Показали смо да је ваздухопловна индустрија, на пример, својим монополом, често приморавала војску да купује оно што није требало куповати, на пример. Да је било много проблема. Настојали смо да објективно осветлимо стварање авио - транспорта и „Аеропута“ као националне компаније, спортског ваздухопловства, јер су уочи Другог светског рата и они укључени у ратне припреме. Све до скоро, то краљевско ваздухопловство је махом посматрано трагом тог витешког полетања у Априлском рату и нас је носила та енергија, да покажемо шта је било пре 1941. године. Књига је заправо омаж свима који су дали своје животе током деценија стварања краљевског ваздухопловства и у самом Априлском рату.“
...
Линк:
http://www.odbrana.mod.gov.rs/sadrzaj.php?id_sadrzaja=1062
Тема о издањима "Одбране" и сајму:
http://www.mycity-military.com/Biblioteka/Sajam-kn.....brana.html
|