offline
- Mercury

- Legendarni građanin
- Pridružio: 21 Jul 2008
- Poruke: 10408
|
Citat:Хеј, војници, ваздухопловци...
Шест деценија после завршетка школовања у Рајловцу и Краљеву, пензионисани ваздухопловни техничари прикупили податке о колегама и објавили монографију
Аутор: Милан Галовићнедеља, 16.12.2018.
Дому ваздухопловства у Земуну представљена је двотомна монографија „Шездесет година златних генерација десетих класа из Рајловца и Краљева”. Реч је о некадашњим ученицима Ваздухопловно-техничке школе у Рајловцу и Подофицирске школе ваздухопловних специјалиста у Краљеву, који су радни век провели у војсци, радећи као ваздухопловни механичари, електричари, инструментари и оружари, дискретни стручњаци без којих не постоји авијација.
Из школе су изашли давне 1956. године, 2016. су се окупили у знатном броју да обележе шест деценија од завршетка школовања, после чега су две године радили на приређивању монографије. Тај посао уопште није био лак, како су на промоцији објаснили Драгољуб Ђокић и Бранко Пухарић, десету класу у поменутим школама чинило је 525 подофицира о којима је требало прикупити податке.
Систематичним радом, специфичним за припаднике војске, али и сналажљивошћу, пронашли су 107 класића (војничким речником – вршњака из школе) у Србији, као и много њих у бившим југословенским републикама, па и широм света. Приређивачима монографије стигло је много писаних података и више од 1.300 фотографија.
Евидентиране су информације о преминулим колегама, деца и унуци неких од њих су такође помогли достављањем податке, а за око 60 класића нису успели да пронађу било какав податак.
Свечаност у Дому ваздухопловства била је и прилика за поделу захвалница и признања заслужним колегама и сарадницима, међу којима је и Ђоко Кртолица. Он се у време НАТО агресије, иако већ увелико у пензији, добровољно пријавио у војску и био је ангажован на одржавању ракетних система типа „нева” и „двина”.
Нису ретки класићи десете класе који су стекли високо образовање или достигли високе чинове у војсци. Припаднике десете класе поздравио је пензионисани генерал Јовица Драганић, донедавни заменик начелника Генералштаба Војске Србије, који није њихов вршњак, али је у почетку каријере сарађивао с многим подофицирима из десете класе.
Што се тиче ваздухопловне технике, припадници десете класе радили су у време бурног развоја авијације, у почетку су одржавали домаће клипне ловачке авионе типа С-49, који су заправо били технологија из времена Другог светског рата.
Касније је ЈНА набавила америчке млазне ловце Ф-86 „сејбр”, затим „мигове 21” и на крају радног века већине ових људи „мигове 29”, који су и данас, у осавремењеној варијанти, ослонац Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране Војске Србије.
Промоцији, која је почела чувеном песмом из времена ЈНА „Хеј, војници, ваздухопловци”, присуствовали су, и у програму учествовали, представници Средње стручне војне школе из Београда која однедавно, после више година прекида, поново школује и ваздухопловни кадар. На неки начин, тиме је затворен круг – оно што је пре више од шездесет година започела десета класа, сада настављају неке нове генерације.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|