Ono što je mene uvek fasciniralo kod F16 je taj njegov bubble canopy koji je bio 30 godina ispred vremena, gledao sam jedan dokumentarac o stvaranju F16, taj jednodelni canopy "balon" je morao da izdrži sve moguće i nemoguće udare ptica, čvrstih predmeta etc etc, na kraju ga je uspela napraviti neka relativno mala firma ali sa vrhunskim inženjerima(kada kažem napravila, mislim osmislila sendwich materijala koji se mora lepiti sloj po sloj da bi se dobila , i čvrstina, i ogromna elastičnost ima na usporenom snimku simuliran udar ptice pri super soničnoj brzini, da neverujete koliko se canopy ulubi na tu dvadesetinku i vrati u prvobitni položaj a da nepukne., Priča je možda trivijalna, ali pokazuje kako su ameri nekada pravili avione, svaki strukturni element aviona je morao da prođe kroz seriju đavolskih testova, da bi se uopšte ugradio isti u prototiip, imali su oni već tada dosta toga što su mogli i kroz kompjuterske simulacijame da dobiju , ali dok nešto neproradi van virtuelnog sveta procesora nisu hteli da rizikuju. Dok vice verse komplet F35 je savršeno funkcionisao kao virtuelni avion, i to je njima bila garancija uspeha.
Ranxerox ::Ono što je mene uvek fasciniralo kod F16 je taj njegov bubble canopy koji je bio 30 godina ispred vremena, gledao sam jedan dokumentarac o stvaranju F16, taj jednodelni canopy "balon" je morao da izdrži sve moguće i nemoguće udare ptica, čvrstih predmeta etc etc, na kraju ga je uspela napraviti neka relativno mala firma ali sa vrhunskim inženjerima(kada kažem napravila, mislim osmislila sendwich materijala koji se mora lepiti sloj po sloj da bi se dobila , i čvrstina, i ogromna elastičnost ima na usporenom snimku simuliran udar ptice pri super soničnoj brzini, da neverujete koliko se canopy ulubi na tu dvadesetinku i vrati u prvobitni položaj a da nepukne., Priča je možda trivijalna, ali pokazuje kako su ameri nekada pravili avione, svaki strukturni element aviona je morao da prođe kroz seriju đavolskih testova, da bi se uopšte ugradio isti u prototiip, imali su oni već tada dosta toga što su mogli i kroz kompjuterske simulacijame da dobiju , ali dok nešto neproradi van virtuelnog sveta procesora nisu hteli da rizikuju. Dok vice verse komplet F35 je savršeno funkcionisao kao virtuelni avion, i to je njima bila garancija uspeha.
Novi F-16 je toliko promenjen od osnovnog modela da ne vidim zašto bi uopšte prestali sa proizvodnjom? Pogotovo jer nema pravog multirola sa jednim motorom, osim uvjetno Gripen C, koji je ipak laka kategorija. F-16 Block 60 jest prava 4++ generacija. Osobno bi ga više želeo u arsenalu od F-18E.
Poljaci na vezbi...
Polish F-16 Fighters Conduct Air Refueling Training
Citat:Polish Air Force’s F-16C/D fighters are involved in air-refuelling training, thanks to the presence of the Dutch KDC-10 tanker, operating from the Powidz AB.