Bespilotne letelice na nuklearni pogon

Bespilotne letelice na nuklearni pogon

offline
  • Pridružio: 29 Avg 2007
  • Poruke: 733

Ne znam da li je ovo samo lupetanje novinara,ali ideja je zastrasujuca.Da se takvo nesto moze napraviti,a da bude bezbedno i basnoslovno skupo,ne bi se Ameri i Rusi prkinuli svoje programe iz 50-ih.Sta ako se pokvari i padne?

Citat:

Нуклеарне беспилотне летелице

Највећа мана беспилотних летелица, њен кратки домет, могао би ускоро да постане прошлост. Наиме, амерички научници направили су нацрте нове генерације летелица са нуклеарним реактором. Неслућене могућности могле би да доведу до потпуно новог типа ратовања, али су резерве, бар за сад, превелике.

Амерички научници направили су нацрте нове генерације нуклеарних беспилотних летелица способних да месецима без престанка и потребе да се спусте по гориво буду у ваздуху, прикупљају податке и нападају.
Bespilotna-letelica.jpg

Нове летелице развијене су у сарадњи националне лабораторије Сандиа, главне америчке службе за нуклеарно истраживање и развој и произвођача наменске опреме "Нортроп Грунман".

Дизајниране су тако да се повећа време које може да проведе у ваздуху са дана на месеце, а самим тим да се више снаге стави на располагање оперативним системима.

Три главна проблема беспилотних летелица америчка војска жели да преброди: мањак времена летења над потенцијалном метом, мањак снаге за радарске, оружане и системе надгледања и мањак комуникационих капацитета.

Колико су озбиљне намере показује чињеница да компанија попут "Нортроп Грунман" ради на пројекту. Наиме они су већ 1986. године патентирали беспилотне летелице опремљене нуклеарним реакторима са хелијумским хлађењем, а радили су и на многим нуклеарним пројектима за ваздухопловство САД.

Развојни тим дошао је до закључка да су нуклеарне беспилотне летелице способне да надгледају много дуже, а самим тим и прикупе далеко више информација по мисији у поређењу са летелицама базираним на другим технологијама.

Поред тога, због својих карактеристика, овај тип летелица елиминише друге трошкове, попут потребе за успостављањем истурених база са горивом које се, по правилу, праве у забаченим и непријатељским територијама.

Два пута више наоружања

Предности новог погона могу се представити најбоље на постојећим летелицама, попут МQ-9 "косача", који се екстензивно користи у Авганистану и Пакистану против талибана.

"Косач" носи две тоне горива и исто толико наоружања и друге опреме, а може у ваздуху да остане око 42 сата, или 14 сати када је потпуно наоружан.
Bespilotna-letelica-1.jpg

Када се има у виду да половина носивости летелице отпада на гориво види се потенцијал нове технологије. То би значило да би количина наоружања могла да буде дуплирана, а поред тога би могла да неколико пута дуже остане у ваздуху.

Међутим, и поред свих предности постоји једна велика мана - чињеница да је погон нуклеарни. Још увек се сматра да јавност не би била претерано срећна са знањем да небом лете мали нуклеарни реактори, који могу да се оборе или сруше и самим тим или изазову катастрофу и последице попут, такозваних прљавих бомби, или да падну у руке непријатељу.

И један од други сценарио веома су забрињавајући. Ипак, из "Сандие" су потврдили да је пројекат готов.

"Често се од нас тражи да размотрим и истражимо широк спектар решења како би решили најтеже техничке изазове. Истраживање на ову тему је изразито теоретско и веома концептуално. Наши напори су резултирали прелиминарним студијама и нацртима, али никакав хардвер није направљен нити тестиран", саопштили су из компаније.

Ово је толико осетљиво питање да се у закључку са истраживања не помиње нуклеарни погон као такав, већ се назива "технологија погона која је отишла далеко испред постојећих хидроугљеничних технологија". Вођа истраживачког тима је доктор Стивен Дрон, који је специјализован за нуклаерни погон и добро познат у научним круговима.
Bespilotna-letelica-2.jpg

Али и поред свих резерви у закључку се наводе да ће "резлутати истраживања бити коришћени приликом развоја следеће генерације беспилотних летелица са војном и обавештајном наменом".

Стручњак за беспилотне летелице Крис Коулс каже да је то застрашујући концепт.

"Беспилотне су мање безбедне него конвенционалне летелице и често се дешава да се сруше. Постоје снажни лобији и интереси унутар војне индустрије да се повећају могућности, а самим тим и производња, ових летелица", истиче Коулс.

Британски стручњак, који апелује против употребе нуклеарног погона, верује да развој технологије беспилотних летелица представља многе претње.

"Што јевтиније буду за производњу то ће се све мање причати против њих. Последице се не сагледавају пажљиво", закључује Коулс.


http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/2/%D0%A1%D.....D0%B5.html



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12598

Ovo bi jedino bilo prihvatljivo ako planiraju da razviju neku supersoničnu ili hipersoničnu BPL za špijuniranje. Nju je skoro nemoguće oboriti pa da kažemo da je okej. Ali ako bude npr. nuklearni globalhawk ili predator e to je bezobrazluk jer takve letelice se mogu lako oboriti ali ko će da ih gađa ako su iznad njegove teritorije?

Što se tiče pada to će biti rešeno jer mogu da padnu u Americi ali ostaje problem šta ako je zvekne raketa sa desetinama kg TNT? Ne verujem da ce praviti oklop koji ce da stiti reaktor od toga, cak mislim da je i neizvodljivo jer je to BPL koja treba da bude prilicno lagana.



offline
  • Pridružio: 26 Dec 2011
  • Poruke: 45
  • Gde živiš: Plavo nebo

Помало ми звучи на, да кажемо, претеривање новинара. Једина беспилотна летелица на нуклеарни погон која је у последње време спомињана је замишљена да летуцка по месецу Титан.

offline
  • pein 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 34663

Nemislim da će ovaj projekat skoro da za živi ali u nekoj daljoj budućnosti sigurno hoće mada iskreno ja sam protivnik bilo kakvih eksperimenata sa nuklearkama pa makar bio i neki motor za BPL

offline
  • Pridružio: 10 Jun 2008
  • Poruke: 4204

darios ::Ne znam da li je ovo samo lupetanje novinara...



Nisu lupetanja, ovu vest sam video več predprošle sedmice samo sam je zaboravio staviti Smile : http://gizmodo.com/5895554/the-secret-nuclear-drone-tech-our-government-hid



Po meni ovo je savršeno oružje.




.

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2008
  • Poruke: 12274
  • Gde živiš: Srbija

Uvodjenje na mala vrata bespilotnih mini nuklearnih bombi.

offline
  • Pridružio: 05 Jul 2011
  • Poruke: 90

Albert Ajnštajn reče "Samo su dvije stvari bezgranične: kosmos i ljudska glupost. Ali, za prvu nisam baš siguran."

offline
  • pein 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 34663

Zanima me šta bi se desilo sa tim nuklearnim motorom ili rezervoarom za nuklearno gorivu kad bi jedna neva ili kub pogodili letelicu u tom predelu bez obzira kolko oklop bio debeo i on u jednom trenutku mora da popusti Smile

offline
  • Pridružio: 10 Jun 2008
  • Poruke: 4204

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 807 korisnika na forumu :: 12 registrovanih, 0 sakrivenih i 795 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Bickoooo, Bojan85, Bubimir, esx66, Istman, Koridor, Mi lao shu, panzerwaffe, strelac07, TBF1D, uruk, zziko