Composite Techonology Team (CTT)

1

Composite Techonology Team (CTT)

offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 31139

"Mogli smo da jurimo vezu za Jat ili da odemo iz zemlje"



Citat:Naša očekivanja nisu bila orijentisana ka profitu merenom u novcu, već više ka mogućnosti da radimo ono što volimo i da imamo priliku da istražujemo, da se dokazujemo u svojoj profesiji, da pravimo nešto za avio-industriju. To je profit znanja i umeća. U vreme kada smo počinjali, kao avio-inženjeri mogli ste da jurite vezu da se zaposlite u Jatu ili da odete iz zemlje. Nismo želeli nijedno od toga. Rešili smo da se sopstvenim snagama borimo i doveli smo posao do nas

Sve velike inovacije počinju iz garaže, tako smi i mi krenuli ozbiljno da stvaramo u garaži. Išli smo korak po korak i to je dalo rezultate. Naš prvi proizvod je bila bespilotna letelica „Nikola Tesla 150“ (NT150), a od proizvoda koje smo razvijali za strane klijente bili su, između ostalih, jedan helikopter za HighEye kompaniju i najsavremeniji simulator skijanja. Trenutno smo u fazi eksperimentalne proizvodnje kompozitnih struktura u autoklavu (industrijski sud pod visokim pritiskom i temperaturom)... Mi smo kreativci koji vole da materijalizuju svoju kreaciju, priča u razgovoru za „Novu ekonomiju“ Petar Matunović, vazduhoplovni inženjer i jedan od osnivača kompanije Composite Techonology Team (CTT), koja se bavi proizvodnjom bespilotnih letelica i svih drugih lakih struktura od kompozitnih materijala.

Ideju o osnivanju svog startapa dobio je tokom završne godine studija na Mašinskom fakultetu u Beogradu, kada je shvatio da je na fakultetu naučio mnogo teorijskih stvari i zapitao se da li je kao budući vazduhoplovni inženjer dovoljno obučen da može da projektuje vazduhoplov. To je bilo previše teorije, ali je on kao iskusni modelar i pilot paraglajdera i aviona, verovao da može mnogo toga da uradi.

„Našao sam da su bespilotne letelice nešto između moje buduće profesije avio-inženjera i mog velikog hobija modelarstva. Tako sam počeo da motivišem grupu kolega da mi se pridruže i da počnemo da projektujemo i gradimo bespilotnu letelicu. Projektovanje, prototipski razvoj i proizvodnja delova od kompozitnih materijala u vazduhoplovstvu - to je bio naš san. Budući trendovi i zahtevi za energetskom efikasnošću doveli su do toga da danas projektujemo sve vrste lakih struktura od kompozitnih materijala ne samo u vazduhoplovstvu, već i u drugim oblastima gde se takve strukture traže: auto-moto, vojna, industrija sport i druge“, opisuje svoj početak Matunović. Zajedno sa kolegom s fakulteta Milošem Matejićem 2009. godine je osnovao Preduzeće za istraživanje, razvoj, projektovanje i prototipsku proizvodnju struktura od kompozitnih materijala.


Citat:Na kojim sve projektima sada radite?

Orijentisani smo ka razvoju novih proizvoda, pre svega bespilotnih letelica i specijalnih vozila, baziranih ili na kompozitnim materijalima, ili na zahtevnim projektima u drugim oblastima. Donedavno smo bili fokusirani na razvoj simulatora skijanja i drugih zimskih sportova, koji smo radili za francusko tržište. Bio je to zahtevan projekat koji je dugo trajao i koji smo uspešno završili. Danas smo u našoj matičnoj oblasti, fokusirani na razvoj novih bespilotnih letelica. Trenutno gradimo bespilotnu letelicu NT155 tipa MALE (medium altitute - long endurance) gde smo jedina privatna firma u svetu koja radi letelicu tog tipa. Razvili smo letelicu izuzetno napredne aerodinamičke forme, izuzetno funkcionalnog dizajna, konstrukcije bazirane u potpunosti na kompozitnim materijalima. Maksimalna masa letelice je 900 kg, razmah krila 16 m, a trajanje leta i do 24 časa. Takođe razvijamo i malu bespilotnu letelicu fiksnih krila NT15 sa mogućnošću vertikalnog poletanja. U proizvodnji su nam stalni eksperimentalni projekti u okviru kojih ovladavamo novim tehnologijama i materijalima. Tako smo u fazi eksperimentalne proizvodnje kompozitnih struktura u autoklavu. Možemo reći da smo u našoj regiji vodeći tehnološki centar za razvoj i proizvodnju savremenih kompozitnih struktura.


Citat:Da li ste probali da ponudite svoje letelice nekim našim kompanija iz oblasti bezbednosti, obzirom da one u toj oblasti i imaju najveću primenu?

Kada smo napravili prvu letelicu NT150 davne 2007 godine, obratili smo se Ministarstvu odbrane. Oni su odgovorili u da u to vreme ne vide primenu bespilotnih letelica u odbrambenom sistemu zemlje. Tada smo mislili da smo uzaludno radili na našem projektu. Međutim, jedna strana firma se uključila i na temelju tog projekta napravila veliki uspeh. Problem je kada idete ispred svog vremena i treba ubediti i druge da vas slede i da će u budućnosti imati koristi od vaših projekata. Država se oslanja na projekte koji se realizuju u nekada velikim institutima, ali danas su oni devastirani i sa veoma slabim kadrom, vrlo limitiranih mogućnosti. Pokušali smo da uspostavimo saradnju i sa vodećom firmom u oblasti odbrambenih tehnologija u našoj zemlji. Ali veliki sistemi su inertni i kasno reaguju na prilike. Dosta puta smo doživeli da vidimo priliku na tržištu, da imamo tehnološku sposobnost da je realizujemo i da ukazujemo na nju, ali da je teško naći sagovornika koji bi nas ispratio. No šta je tu je, tu smo gde smo i pokušavamo da sopstvenim sredstvima radimo na onim projektima koji nas najviše zainteresuju.


Citat: Koje nove projekte planirate u budućnosti?

Planovi su vezani za veću komercijalnu upotrebu do sada ostvarenih tehnologija. Takođe za kontinuirani razvoj novih tehnologija i proizvoda. Dosta projekata je inicirano i očekujemo da pobude zainteresovanost investitora kako bi se nastavilo na njihovoj realizaciji. Projekat koji je u toku je MALE letelica NT155 koja može biti i naoružana podvesnim teretima do 100 kg mase. Možemo ga nazvati „srpski predator“. Sama letelica može da ostane u vazduhu više od 16 sati. Leti na srednjim visinama leta oko 3.500 m, odakle vrši osmatranje. Superiorne je aerodinamičke forme koja joj obezbeđuje male otpore u letu i veliku efikasnost. U potpunosti je izrađena od kompozitnih materijala. Takve letelice ne mogu biti interesantne zapadnim zemljama zbog strateških razloga, jer oni takve projekte gledaju da razvijaju u sopstvenom sistemu, ali možemo da ih ponudimo nama prijateljskim zemljama na istoku i u Africi, posebno zbog značajno povoljnije cene. Projekat koji je u razvoju u našoj firmi, a predstavlja vrhunac tehnologije kojom se bavimo je HAPS - pseudosatelit, letelica koja leti u stratosferi na visinama od oko 20 km. Ovakvi projekti su u razvoju u velikim firmama poput Googla, Facebooka, Airbusa.


Citat:Sarađujete uglavnom sa firmama iz inostranstva. Koje su to kompanije?

Istakli bismo saradnju sa holandskom firmom HighEye za koju smo isprojektovali i proizveli bespilotni helikopter HEF30, danas HEF32. Takođe, značajno je spomenuti da smo sarađivali sa firmom Unmanned System Group, danas Skeldar, u vlasništvu švedskog Saaba, koja je kupila projekat naše bespilotne letelice NT 150, a za koju smo projektovali i trup bespilotnog helikoptera ORCA. U oblasti sporta prisutna je saradnja u projektu ski-simulatora sa švajcarskim i francuskim partnerima.


Ima jos, kopirao sam deo Arrow https://www.b92.net/biz/fokus/intervju.php?yyyy=20.....id=1335462



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 31139

Arrow http://www.ctt.rs/products/



offline
  • jazbar 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2009
  • Poruke: 16127
  • Gde živiš: Lublana

Tipična prića za naše krajeve (političare). Nedaju podpore dobrim idejama pa ih onda za sitniš kupuju stranci i zgrče velike pare. Komunističko-talibanski mentalitet, gledam svaki dan u Sloveniji takve stvari. Nedaj bože da bi imao neko drugi kapital osim levičara koji s njime održavaju vlast. Teško se civilizovani ljudi nose sa mentalitetom za 19. vek.

offline
  • 13892 
  • Super građanin
  • Pridružio: 15 Jun 2009
  • Poruke: 1461

Jedna od letelica na kojoj rade.


offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28717
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Skydragon bi bio odlično avionče za selekciju, a sa malo izmenjenom kabinom i BPL. Univerzalni vazduhoplov.

offline
  • jazbar 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2009
  • Poruke: 16127
  • Gde živiš: Lublana

Što to znači "avion(če) za selekciju"?

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28717
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Arhaični deminutiv od imenice avion. U današnjem obliku e na kraju obično prelazi u ili ica.
Za selekciju kandidata, zbog gabarita, jednostavnosti, isplatljivosti i rasporeda u kabini.

offline
  • ja nesum radijo, ja sam neki veliki dr.mr.
  • Pridružio: 29 Jul 2014
  • Poruke: 4529

Udji na sajt sto je postavio Toni i videces da i to imaju u planu Ziveli

offline
  • Pridružio: 21 Jul 2008
  • Poruke: 10383

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28717
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Zagadismo temu, ali ajde da odgovorim. Selektivno letenje služi da se proceni da li kandidat ima šlifa za pilota ili ne. Zbog toga avion ne mora da ima neke akrobatske sposobnosti jer tome nije ni namenjen. Bitno je da nastavnik sedi pored pitomca kako bi mogao da proceni njegove reakcije u novim situacijama, brzinu reakcije, strah, mučninu. Utva je dugo bila tome namenjena, ali ona nije baš lagana za letenje, jedino ako dobro savladaš trimovanje. Ovaj avion bi zbog aerodinamike mogao da bude i bolji od Utve, koju smo iz milošte zvali traktor, ciglica...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 986 korisnika na forumu :: 36 registrovanih, 2 sakrivenih i 948 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., ajo baba, Apok, avijacija, babaroga, bojan_t, darkojbn, dragan_mig31, draganca, DragoslavS, dule10savic, GAGI, Georgius, Grond, HrcAk47, ladro, mercedesamg, mile23, Millennium, Milos ZA, moldway, nenad81, novator, panzerwaffe, pedja.st, pein, procesor, raketaš, Sirius, Tila Painen, Trpe Grozni, tubular, vathra, wolverined4, ZetaMan, šumar bk2