https://hr.rbth.com/science/79857-ruski-specnaz-do.....u-s-ramena
Ruski Specnaz dobija bespilotne letjelice koje se ispaljuju s ramena
Ruska vojska bi uskoro mogla uvrstiti u svoje naoružanje minijaturne izviđačke bespilotne letjelice, koje se iz standardnih raketnih bacača ispaljuju s ramena. Bespilotna letjelica će biti upakirana u klasični transportni kontejner TPK-7E, kao što je to npr. slučaj s termobaričnim projektilom namijenjenim ručnom bacaču RPO-A "Šmelj".
Kada napusti cijev bacača prilikom ispaljivanja, na bespilotnoj letjelici se rasklapaju kompozitna krila, koja joj omogućavaju stabilan let. Bespilotna letjelica će moći pokriti bliži radijus neprijateljskog fronta, a njena maksimalna brzina će iznositi 200 km/h i moći će dostići visinu i do 5 km.
Odlikovat će je minijaturne dimenzije i sofisticirani elektro-optički blok opreme, što joj daje odlične taktičke sposobnosti posebno u specijalnim operacijama izviđanja, navođenja, ali i iznenadnih atentata.
Priprema za lansiranje bespilotne letjelice je vrlo kratka i iznosi od 10 sekundi do 2 minute, ovisno od aktiviranog moda. Naime, ukoliko se izabere automatizirani mod, bespilotna letjelica samostalno prati unaprijed zadanu putanju leta. Također, bespilotnom letjelicom se može upravljati i ručno (operater s mobilnog upravljačkog punkta). Zahvaljujući modernim elektro-optičkim sredstvima koja su integrirana na ovu bespilotnu letjelicu, na zaslonu operatera se u realnom vremenu pojavljuje slika u visokoj rezoluciji. Pri izviđanju u uvjetima smanjene vidljivosti, operater dobija i standardnu termovizijsku sliku.
Osim tv/termovizijske kamere, na bespilotnu letjelicu je moguće integrirati i druge sofisticirane uređaje kao što je to npr. minijaturni radar koji može otkriti čitav spektar ciljeva na udaljenosti i do 5 km, zatim laserski ozračivač cilja, kao i različiti tipovi primopredajnika i sredstava za protuelektronsku borbu. U krajnjem slučaju, ova bespilotna letjelica se može primijeniti i kao navođena raketa jer može ponijeti i ubojita sredstva.
|