Partizanski CAPRONI CA -311
Posle kapitulacije Jugoslavije ,Italijani su zaplenili jedan neispravni Kaproni 310bis i jedan 311. U nemačke ruke dospelo je 9 Ka.310 i jedan Ka.310bis , Nemci su avione koristili kao putničke i za transport, a jedan Kaproni u putničkoj varijanti je koristio nemački komandant Srbije. Hrvati su imali 6 Ca-310 , 5 su kupili od Nemaca a jednog su sami zaplenili. Hrvatska je povela oktobra 1941. pregovore sa fabrikom “Kaproni” za priznavanje uplate koju je Kraljevina Jugoslavija uplatila za 10 neisporučenih Ka.311 i po toj osnovi Italijani su isporučili Hrvatima u proleće 1942 deset Kapronija novije verzije Ca.311M, a kasnije još 4.
Pri oslobođenju Rijeke,1943 na aerodromu Grobničko polje, zaplenjena je velika količina materijala i opreme,puno aviona i medju njima "caproni", ali neispravan. Po naređenju Glavnog Štaba NOV i PO Hrvatske, odlučeno je da se pristupi opravci aviona. Posle nekoliko dana avioni su osposobljeni. Za probni let na Caproniju se javio Volarić Josip , pri poletanju na oko deset metara visine avion naglo propada i tom prilikom je razbijen u toj meri da je svaka opravka bila uzaludna.
Početkom 1944g pilot Korica je prebegao sa rajlovačkog aerodroma i sleteo kod Sanskog Mosta.Na avion su odmah montirani mitraljezi i prepravljeni nosači bombi.
8 septembra 1944g prebegli su iz Rajlovca u Glamoč pilot Josip Bedenik,navigator Viktor Tabaković,poručnik Vladimir Pažametar i petoro pitomaca sa CA-311M (oznake 1206)
Ca 311 partizanski aerodrom kod Glamoča 1944g
Po oslobadjanju Banja Luke 20/21 septembra 1944 zauzet je aerodrom Zalužani, gde su zarobljene 3 eskadrile.Sutradan je oformljena eskadrila 5 korpusa NOVJ .Tada je izmedju ostalih aviona zarobljena i dva CA-311, ali samo jedan ispravan.Drugi je mogao brzo da se osposobi za let.
Početkom septembra jedan Caproni je preleteo sa aerodroma Rajlovac na aerodrom kod Sanskog Mosta.Taj avion je izvršio nekoliko napada na prugu Kostajnica Dubica.Bacao je bombe napravljene u partizanskim radionicama od minobacačkih granata, a za odbranu mu je postavljen mitraljez –šarac. Po dobijanju goriva iz Banja Luke avion je preleteo na aerodrom Zalužani.Korišćen je u napadu na Kaštel,sa još jednim Ca 311.Avioni su opremljeni bombama i odmah išli u napad,jedan po jedan,piloti su sami birali taktiku u način bacanja bombi.Jedan od ovih aviona je pogodjen sa parčadima protivavionske granate.Kako se posada u Kaštelu nije predavala,odlučili su da sa neoštećenim Ca 311 bombarduju zapaljivim bombama.Te bombe su napravili mehaničari od većih limenih kanti punih benzina i za njih prikačeno nekoliko zapaljivih bombi od 2 kg.Sve to je bili postavljeno na nosače bombi Capronija.Zapaljen je pri napustanju aerodroma Zaluzani IX 1944g..
Na aerodromu Grobnik 2 IX 1944g je zarobljeno 2 aviona neispravnih,a na kraju rata V 1945 jedan je prebegao i sleteo na aerodrom Sombor.
Jedan iz Rajlovca krajem rata u Mostar ,priključen je mostarskoj eskadrili.Posle rata na aerodromima u Hrvatskoj i Sloveniji pronadjena su još 2 aviona.Korišćeni su posle rata jedno kraće vreme.
|