NEMA Amerikanca koji nije čuo za popularnu figuru vojnika - marinca Dži-Aj Džoa. Mnogo je, međutim, manje onih koji znaju da je idol američkih dečaka i nezaobilazni detalj kolekcionara vojničkih figura Dži-Aj Džo, koga je na tržište 1998. godine iznela kompanija igračaka "Harzboro", inspirisan američkim herojem srpskog porekla iz Drugog svetskog rata, pukovnikom Mičelom Pejdžom.
Ime Mičela Pejdža, nosioca američkih priznanja nije samo zlatnim slovima u SAD upisano u hronike iz vremena Drugog svetskog rata. Od oktobra 1997. godine zgrada u okviru jednog vojnog centra u Tventinin Palmsu u Kaliforniji nosi ime po njemu - Pejdž Hol.
- Ovo je jedan od najvećih dana u mom životu. Stigli su prijatelji iz svih krajeva zemlje. Nekoliko stotina marinaca i Orkestar mornaričkih snaga su ovde - rekao je Pejdž tog 27. oktobra na ceremoniji u njegovu čast.
General Bernard ga je, ostalo je zabeleženo u članku dnevnika "Dezert san" iz Palm Springsa iz tog vremena, nazvao"živom legendom", i "najnesebičnijim čovekom" koga je ikad sreo. Podsetio je na herojski Pejdžov čin, 26. oktobra 1942. godine na Solomonovim ostrvima, koji mu je doneo Medalju časti.
Tog dana tokom japanskog napada trideset trojica iz Pejdžove jedinice, ubijena je ili ranjena. Ali Pejdž je hrabro nastavio borbu dok pojačanje nije stiglo, osujetivši tako napredovanje japanskog puka. Medalja časti, bilo je tek jedno u nizu najviših priznanja kojima je Pejdž odlikovan u znak zahvalnosti za iskazanu hrabrost.
Mičel Pejdž je rođen 31. avgusta 1918. godine u Pensilvaniji, u gradu Šarleroa, na granici sa Ohajom. Roditelji su mu srpski imigranti koji su početkom 20. veka stigli u Ameriku iz Srpske Krajine. Pejdž je govorio da je njegovo porodično ime moralo biti Pejić, ali je sigurno Amerikancima zvučalo kao Pejdž...
- Majka nam nije dozvoljavala da zaboravimo svoje srpske korene. Kada bi moj brat Pit pokazivao manjak interesovanja, ona bi ga podsećala: "Tvoja krv je tekla Kosovskim poljem" - rekao je Pejdž u jednom intervjuu.
Majkl Pejdž je preminuo 15. novembra 2003. godine u Kaliforniji, ostavivši svedočanstvo o svom životu zahvaljujući ohrabrenju dobrog prijatelja, poznate holivudske zvezde, Lija Marvina. Kada je izrazio sumnju da će knjiga delovati kao da sam sebe tapše po ramenu, Marvin mu je rekao:
- Kako ćemo da znamo, ako nam ne kažeš? Samo sedi i napiši onako kako je bilo.
Tako je sačuvana legenda o "živoj legendi", marincu zvanom Mič. Zahvaljujući marincu Dži-Džej Džou ta legenda pretvorila se u idol američkih dečaka.
Njegova porodica srpskih imigranata je, kaže, bila ponosna na sliku koja je prikazivala srpskog vojnika na belom konju u Kosovskom boju (1389). Pri dnu slike je pisalo "Kosovo". Teško im je, kaže, palo kada je slika uništena, zajedno sa drugim dragocenim stvarima, u požaru koji je izbio u kući, ali, kaže, "duh Kosova je nastavio da živi".
Majka ih je, kaže, učila da budu i ponosni Amerikanci.
|