Operacija Nivi

Operacija Nivi

offline
  • Pridružio: 05 Nov 2016
  • Poruke: 5

Операција Ниви (Operation Niwi)

Све је у рату веома просто само су најпростије ствари веома тешке. Ма колико тренинга прошли, операцију увежбавали и планирали потезе и најбољи план може поћи по злу. У том случају могу се применити Марфијеви закони - ако нешто може поћи по злу поћи ће.


Херман Геринг, Рајхсмаршал нацистичке Немачке, био је пилот у Првом светском рату. Осим тога био је надобудан, помпезан а можда и лукав човек. Многи су га сматрали каријеристом и авантуристом.


Управо последња карактерна особина може описати план операције Ниви (Operation Niwi). Задатак је био транспортовати око 400 војника иза белгијских положаја у Арденима, на почетку инвазије на Француску и земље Бенелукса, 10. маја 1940. Њихов задатак би био да пресеку линије комуникација и да помогну у заузимању бункера у овом подручју. Једини проблем се огледао у томе што су сви транспортни капацитети већ били испланирани за напад на тврђаву Ебен-Емаел и друге мете на северу и северо-западу. Поставило се питање како транспортовати 400 људи преко границе (осим тога и како их безбедно испустити/груписати у зоне дејства). Овај број војника је значајан али не и одлучујући у сукобу у случају да их противник разбије у мање групе.

Решење које се појавило је звучало веома чудно. Луфтвафе је користила извиђачко-везни авион Фислер Фи-176 ‘’Сторх’’ (Fi-156 "Storch"). Овај мали авион је могао да полети са пољане дужине 85 метара а да слети на још краћу, од 27 метара. То значи да би овај авион могао слетети на ливаде и чистине и са њих узлетети без већих проблема. Осим пилота овај авион је могао полетети са два путника. Узевши то у обзир требало би око 200 авиона да у једном таласу превезу овај број војника (око 400). Међутим није било довољно авиона: свега око 100. То би значило да авиону морају у два таласа превести десантне трупе. Мора се напоменути да су у питању лаки авиони, без оклопа и било какве заштите. У случају масовнијих губитака следећи талас би био слабији за авионе изгубљене у претходном лету што би искрцане трупе ставило у још гори положај.

Десантне трупе су припадале двема четама 3. батаљона пука ‘’Велика Немачка’’ са додатком борбених инжењера. Ове трупе су подељене у две групе. Северна група (11. чета) под командом капетана Кругера требала је да код Нивеа (Nives) слети и помогне 2. оклопну дивизију. Јужна група (10. чета) под командом потпуковника Еугена Гарског је требала да слети у близини Витрија (Witry), да напредује ка Бодангу (Bodange) и потпомогне 1. оклопну дивизију. Места слетања су и дала име операцији (Nives и Witry) мада су многи мислили да је операција добила име од изреке Nicht Wissen (не знајући, бити у незнању), узевши у обзир висок ниво тајности саме операције.

Око 05:20, 10. Маја 1940. операција је стартовала полетањем првих Сторхија са аеродрома код Битбурга. Око 05:50 први авиони су прелетели границу код Мартеланга у ниском лету (15 до 30 метара). Овако ниско летење (буквално изнад крошњи дрвећа) било је неопходно да би се смањило уочавање и јављање овако велике формације авиона али је то погоршало и усложило оријентисање у простору. У тачно 06:00, без имало кашњења, авион са потпуковником Гарским је слетео у циљну зону, пар стотина метара од Траимонта. Изашавши из авиона Гарски је схватио да је само пет авиона стигло и слетело а да остатка групе нема.

Остатак групе је улетео у маглу и изашавши из ње уочио друге Сторхије којим а се придружио, мисливши да је то потпуковник Гарски. Међутим то је била јужна група капетана Кругера која је покушала да код Мартенлангеа избегне ватру са земље и променила курс. Делови обе ове групе су почеле да слећу код Леглизеа, километрима удаљеног од циљних зона северне и јужне групе (око 15 километара јужно од циљне зоне капетана Кругера). Гротескна ситуација је била таква да је Гарски на северу са својих девет војника размишљао шта се догодило са остатком групе док је Кругер у потпуно погрешној зони дејства покушавао да окупи људе. Неки авиони су се при слетању преврнули а неки и запалили.

Један део Кругерове групе је слетео око Нива и почео да се прикупља. Војници нису знали где се налази командант групе. Упитавши локалног сељанина схватили су да су они слетели у своју циљну зону а да је командир групе тај који је промашио слетање (или погинуо). Брзо су организовали одбрану, поставили бодљикаву жицу и лажно минско поље. Кругер је конфисковао неколико цивилних возила и организовао људе како би њима кренули на север и стигли у рејон Витрија. Ова група је успела и да зароби око 40 белгијских војника који су били на одмору/отпусту и враћали се у јединице. На излазу из Леглизеа налетео је на белгијску патролу која је у свом саставу имала и неколико оклопних кола Т-15. Осим тога, француска коњичка јединица је започела опкољавање. То га је натерало да са људима напусти возила и да пешке крене на север. У околину Витрија је стигао око 13:00 часова.

У исто време потпуковник Гарски је сачекао други талас људства који је стигао без већих проблема. Организовао је поседање и одбрану раскрснице у селу Тремонту. Простизањем Кругера и његових људи Гарски је имао и више него довољно људства да испуни задатак. Телефонске и телеграфске линије су пресечене, контранапад француских коњичких трупа је одбијен (заправо, лажно минско поље је допринело томе да француски коњаници не изведу напад) и оба града и циљне зоне су биле у немачким рукама. Ускоро су почеле да пристижу немачке оклопне трупе (претходнице у виду мотоциклистичких трупа) па је самим тим судбина операције запечаћена.

Резултат и закључци

Иако је после свих перипетија освојен сваки циљ наведен у планирању дошло је до непланираних проблема. Белгијски Други батаљон није могао ступити у контакт са 1. пуком “Арденских ловаца”. Наређење које би им послао било је да се повуку али су дејством немачких десантних трупа (пресецањем линија комуникације) онемогућени да то ураде. Самим тим “Арденски ловци” су пружили жесток отпор и успорили немачке трупе (конкретно заузимање Боданга и Мартеланга). Самим тим, уместо да немачки 19. оклопни корпус заузме Нуфшато 10. маја и налети на ослабљен отпор десило се супротно: отпор је ојачао и херојска одбрана четврте и пете чете “Арденских ловаца” ушла је у историју и опевана у песмама.

Немачки официри су показали да су вешти и инвентивни у тренутцима неизвесности и неопходности доношења брзих одлука. Немачки принцип да сваки војник и официр може доносити одлуке и на нивоу једног чина већег од свог (ако ситуација то захтева), брза координација и извођење су успели да “извуку” ову операцију у оперативном смислу. Са стратешке стране ова операција је и неуспех. Саветнички отпор није ослабљен већ напротив, ојачан, пресецањем комуникација. Многи стратези су ову прилично неиспраћену операцију окарактерисали као “бумеранг ефекат”. Ни у једној ранијој а ни каснијој операцији није превезен оволики број војника са овим типом авиона.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 19 Jan 2012
  • Poruke: 1993

Treba reći da francuske "konjičke divizije" u Ardenima nisu bile isključivo na konjima već ojačane sa bornim kolima i transporterima.Grubo uzevši,jedna brigada klasične konjice i jedna mehanizovana uz brojne prateće delove.To su bile čuvene DLC-DIVISION LEGERE DE CAVALERIE FRANÇAISE !
Evo linka gde možete videti aktivnosti jedne takve,5-em DLC iz dana u dan a dotiče se i Ardenskih lovaca i ove nemačke operacije.
http://www.atf40.fr/ATF40/mai40/historiques/5eDLC.htm



offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 20232

Ne da nisu bile iskljucivo nego nisu bile uopste na konjima Smile

offline
  • Pridružio: 05 Nov 2016
  • Poruke: 5

Нисам сигуран али мислим да су имали и ловце тенкова.

offline
  • Pridružio: 19 Jan 2012
  • Poruke: 1993

Napisano: 06 Nov 2016 0:02

bojank ::Ne da nisu bile iskljucivo nego nisu bile uopste na konjima Smile
Bile su :
LA 5e DLC

1. - COMPOSITION DE LA DIVISION (voir annexe 1)

La 5e DLC comprend essentiellement deux brigades à deux régiments:
- la 6e Brigade de Cavalerie (6e BC): deux régiments à cheval: le 11e Cuirassiers et le 12e Chasseurs à cheval;
- la 15e Brigade Légère Motorisée (15e BLM): le 5e Régiment d'Autos-mitrailleuses (5e RAM) et le 15e Régiment de Dragons Portés (15e RDP).
Kao što rekoh . . . jedna brigada na kljusadima "a cheval " . . .cheval= kljuse Very Happy

-Nisu imale "lovce tenkova" ali su imale pt topove 25 i 47 mm i "automitroljeze" AMD Panharhd sa poluatomatskim topom 25mm koji je mogao da probuši svaki nemački tenk na 500m.Ipak,nisu korišteni kao lovci tenkova već kao izviđačka vozila za otkrivanje -"autos-mitrailleuses de découverte" ,nešto kao uspostavljanje borbenog kontakta u najslobodnijem prevodu za razliku od "autos-mitrailleuses de reconnaissance (AMR)" za klasično izviđanje.
-Lovce tenkova su imale belgijske divizije Ardenskih lovaca i to T.13 sa pt topom 47 mm
https://en.wikipedia.org/wiki/T-13_tank_destroyer
a na istoj šasiji i lake tenkove T.15 sa Hočkisom 13.2 mm
https://en.wikipedia.org/wiki/Vickers_T-15_light_tank

Dopuna: 07 Nov 2016 23:45

Evo i kompletne strukture DLC
http://www.atf40.fr/ATF40/divers/DLC%201-0.pdf
Evo i strukture Prve diviyije Ardenskih lovaca
http://atf40.fr/ATF40/index.html
Malo o sredstvima i naoružanju DLC
Ovo je AMD Panhard 178
https://en.wikipedia.org/wiki/Panhard_178
Evo i tankete,"automitroljeza za izviđanje",AMR-33
http://www.tanks-encyclopedia.com/ww2/france/Renault_AMR-33.php
Prva DLC je imala bolju tanketu AMR-35
https://en.wikipedia.org/wiki/AMR_35
Hočkis H-35
https://en.wikipedia.org/wiki/Hotchkiss_H35
Četvrta i peta DLC su imali H-39,sa topom duže cevi.
http://www.tanks-encyclopedia.com/ww2/france/Hotchkiss_H35_39.php
Svi smo gledali filmove u kojima se Nemci voze u svojim motociklima ali najveći korisnici istih u vojsci su bili Francuzi.
Jedan sa prikolicom Moto-side Gnôme & Rhône XA


Iz sastava puka "automitroljeza" može se videti kolika je zastupljenost motocikla bila.
Le 4ème RAM est constitué de 365 véhicules et de l’armement suivants :

17 AMD Panhard 178
16 H39
90 motos solo Terrot
131 side cars Gnome et Rhône
32 véicules de liaison
36 camions
32 camionnettes
7 remorques
2 VTT Laffly
2 tracteurs SOMUA
590 fusils MAS 36
31 tromblons VB
192 armes de poing
72 FM (36 par escadron moto)
4 mortiers de 60 (2 par escadron moto).

Dopuna: 10 Nov 2016 23:42

Jedan zanimljivi automobilčić,stariji se sećaju čuvene Simke.Popularna kod nas 60-ih i 70-ih.Jedna iz vremena o kojem govori ova tema-Simka 5





Zanimljiv dvosed sa motorom male zapremine

Caractéristiques :

Nombre de cylindre : 4

Moteur : essence refroidi par liquide

Cylindrée : 570 cm3

Puissance max. : 13 ch

Nombre de vitesse : 4 + AR

Poids en ordre de marche : 535 kg

Charge utile : 2 p + 60 kg

Empattement : 2,00 m

Voie avant : 1,11 m

Voie arrière : 1,08 m

Longueur : 3,21 m

Largeur : 1,27 m

Vitesse max. : 85 km/h

Consommation : 16,7 km au litre

Dopuna: 12 Nov 2016 0:56

Struktura puka motorizovanih dragona-RDP Regiment de Dragons Portés - type DLC
Regiment de Dragons Portés - type DLC ( RDP)
- 1 bataillon de Dragon Portés ( sur semi chenillés )
- 1 bataillon de Dragons Portés ( sur camions )

Recapitulatif du RDP ( Type DLC )
22 AMR 33/35 , 8 canons de 25 AT , 8 mortiers de 81 , 2 mortier de 60 , 48 lance grenades , 24 MMG , 52 LMG , 52 side cars , 51 semi chenillés CP19 , 63 camions , 10 groupes de combat motocyclistes, 21 groupes de combat

semi chenillés= poluguseničari

Struktura bataljona motorizovanih dragona iz DLC
Bataillon de Dragons Portés - type DLC ( BDP)
- 1 Escadron d'automitrailleuses de Reconnaissance
- 1 AMR33/35 de commandement
- 1 groupe de remplacement avec 2 AMR 33/35 ( non combattants )
- 2 pelotons de 5 AMR 33/35
- 2 pelotons motocyclistes
- 1 groupe de commandement ( 6 hommes , 1 lance grenades, 3 sidecars)
- 2 groupes de combat ( 10 hommes , 2LMG , 8 fusils , 1 lance grenades , 5 sidecars )
Soit : 11 AMR33/35 , 5 groupes motocyclistes , 8 LMG , 6 lance grenades , 26 side-cars
- 1 Escadron d'infanterie motorisée
- 1 peloton de commandement ( 5 semi chenillés )
- 3 pelotons de combat
- 1 groupe de commandement ( 1 semi-chenillé , 7 hommes, 6 fusils , 1 lance grenades )
- 3 groupes de combat ( 2 semi chenillés , 12 hommes, 2 LMG , 10 fusils , 1 lance grenades )
- 1 groupe de support ( 1 mortier de 60 , 7 hommes, 1 semi chenillé )
- 1 peloton de mitrailleuses
-1 groupe de commandement ( 7 hommes, un semi chenillé )
-2 groupes de mitrailleuses ( 12 hommes, 2 MMG , 2 semi chenillés , 1 lance grenades )
Soit : 10 groupes d'infanterie , 2 groupes MMG , 32 semi chenillés CP19 ( ou camions si 2e Bn) , 18 LMG , 4 MMG, 14 lance grenades , 1 mortier de 60
- 1 Escadron de mitrailleuses et engins
- 1 groupe de commandement ( 5 semi chenillés )
- 2 pelotons de mitrailleuses
- 1 groupe de commandement ( 7 hommes , 1 semi chenillés )
- 2 groupes de mitrailleuses ( 12 hommes, 2 MG , 2 semi chenillés , 1 lance grenade )
- 2 groupes anti-chars ( 2 canons de 25 AT , 2 semi chenillés , 3 camions , 16 hommes )
- 1 peloton de mortiers ( 35 hommes, 4 mortiers de 81 , 5 semi chenillés )
Soit : 19 semi chenillés CP19, 8 MMG , 4 mortiers de 81 , 4 canons de 25 AT , 6 camions , 4 lance grenades)

Recapitulatif du BDP ( TYPE DLC ) :
11 AMR 33/35 , 4 canons de 25 AT , 4 mortiers de 81 , 1 mortier de 60 , 24 lance grenades , 12 MMG , 26 LMG , 26 side cars , 6 camions , 51 semi chenillés CP19 ( ou camions si 2e bataillon de RDP type DLC ) ; 5 groupes de combat motocyclistes, 10.5 groupes de combat
peloton= vod

Dopuna: 13 Nov 2016 0:47

Sastav i struktura artiljerijskog puka DLC
Regiment d'artillerie Tractée Tout Terrain ( Type DLC )
- commandement
- 1 groupe de 75
- batterie de commandement et services
- 3 batteries d'artillerie de 4 canons de 75 ( Mle 1897 ) tractés ( Unic P107 )
- 1 groupe de 105
- batterie de commandement et services
- 3 batteries d'artillerie de 4 obusiers de 105 ( 105C Mle 1936 ) tractés ( Unic P107 )
- 1 batterie antichar ( rattachée )
- 2 sections de 4 canons AT de 47 ( APX Mle 1937 ) tractés ( Citroen P17 )
- 1 batterie Anti-aerienne ( rattachée )
- 6 Hotchkiss 25mm Mle 1939 tractés ( Citroen P17 )

Recapitulatif du RATT ( type DLC )
12 canons de 75 , 12 obusiers de 105 , 8 canons AT de 47 , 6 canons AA de 25 , 14 Citroen P17 , 24 Unic P107

Dopuna: 13 Nov 2016 0:52
Brigada konjice iz sastava DLC je imala dva konjička puka sa nešto više od 1200 konjanika ukupno.
Sastav i struktura konjičkog puka
Regiment de Cavalerie
- 4 Escadrons de cavalerie
- 4 pelotons de cavalerie
- 1 groupe de commandement ( 4 cavaliers )
- 1 groupe de reconnaissance ( 6 cavaliers , 1 LMG )
- 2 groupes de cavalerie ( 13 cavaliers , 1 LMG , 1 lance grenades )
- 1 Escadron de mitrailleuses et engins
- 2 pelotons de mitrailleuses ( 4 MMG )
- 1 peloton de mortiers
- groupe de commandement
- 2 groupes de mortiers ( 2 mortiers de 60mm , 7 hommes )
- 2 groupes anti-chars ( 2 canons de 25 AT hippomobiles , 8 hommes )

Recapitulatif du Regiment de cavalerie :
4 canons AT de 25 , 4 mortiers de 60 , 8 MMG , 48 LMG , 16 lance grenades , 48 groupes de cavaliers
hippomobiles= konjska zaprega
Eskadroni su bili svrstani u dve grupe( groupes d'escadrons)od po dva eskadrona.
Eskadroni su imali četiri voda po 36 konjanika od koji su četvorica činili komandu voda,zatim dve "groupes de combat (sections)" od po trinaest konjanika koji se dalje dele na dve polu-grupe od po 6 konjanika pri čemu je jedna polu-grupa tzv."fusiliers"-strelaca ( sa jednim Šatelro PM-om) a druga tzv."éclaireurs"-izviđači koji imaju jedan tromblon Vivienne-Bessiere.

Dopuna: 13 Nov 2016 1:11

Eskadron mitraljeza "Escadron de mitrailleuses et engins "
su činila dva voda od po 4 Hotchkiss Mle 1914 8mm
Jedna zanimljivost vezana je upravo uz "našu" 5-em DLC !
Naime,za njena dva "konjička" eskadrona nije bilo konja pa su umesto njih uzjahali . . . BICIKLE !!! Very Happy

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 20232

Zato sam i napisao da nisu imali konje Smile

Imas li strukturu pesadijskog bataljona?

offline
  • Pridružio: 19 Jan 2012
  • Poruke: 1993

Heh,samo je 5-em DLC ( u stvari njena konjička brigada BC)imala šest eskadrona na konjima a dva na biciklima,ostale BC su svih osam eskadrona imale na konjima.
-Ako misliš na bataljon motorizovanih "dragona" iz sastava DLC,njegovu strukturu sam gore postavio a strukturu "klasičnog" pešadijskog bataljona još uvek nisam.
-U različitim divizijama(DINA,DIM,DIA,DIC,DI etc.) i strukture bataljona su izgleda bile nejednake ali to tek dolazi na red. Very Happy
Evo strukture pešadijske divizije tipa Severo istok,divizije metropole.
http://www.atf40.fr/ATF40/divers/DI.pdf
Evo i strukture njenog pešadisjkog puka a vidi se i struktura bataljona.
http://www.atf40.fr/atf40/divers/R%E9giment%20type%20NE.pdf
Tri čete "fuzilijera" i opet brojne "grupe" za ovo ili ono !
-Da se vratimo za trenutak na strukturu DLC.Uz svaku od njih( 5 u metropoli i jednu u Nord Africa) je trebalo da dejstvuje i jedna Groupe Aérien d'Observation (GAO),vazduhoplovna grupa za osmatranje.U praksi su samo tri 1-er,2-em i 5-em DLC dobile svoju GAO sa avionima Potez 63.11 i Mureaux 117
To su bili ovi avioni
Miro
https://en.wikipedia.org/wiki/ANF_Les_Mureaux_113
Potez
https://en.wikipedia.org/wiki/Potez_630#Specifications_.28Potez_63.11A.3.29

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 960 korisnika na forumu :: 7 registrovanih, 0 sakrivenih i 953 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: BSD, dekir, doloress, opt1, pacika, zodiac94, šumar bk2