Napisano: 02 Sep 2013 8:06
Cerski i jadarski četnici, posle zauzimanja Loznice i propalog napada na Bogatić, rešili su da napadnu Banju Koviljaču. U Koviljači su tada bile 9. i 12. četa 3. bataljona nemačkog 738. pešadijskog puka — oko 300 vojnika. Mitraljeska gnezda bila su raspoređena po svim visinama. Većina banjskih zgrada, iz kojih se moglo dobro braniti, pretvorena je u utvrđenja.
Četnici su počeli da napadaju Banju Koviljaču 1. septembra u 6 časova. U borbu su uveli više od 500 četnika sa 3 teška mitraljeza, 4 puškomitraljeza, dosta pušaka i municije. Bilo ih je i bez oružja. Uspeli su da se približe Nemcima i zauzmu neke položaje.Nemci su ih stalno tukli mitraljezima i bacačima, tako da su se ovi morali povući na polazne položaje, pretrpevši velike gubitke. Na tim položajima ostali su do uveče. Onda su pokušali da se po mraku i kiši privuku nemačkim položajima. Posle jednog sata borbe Nemci su ih ponovo naterali na povlačenje.
Tokom 2. septembra nisu napadali ni Nemci ni četnici. Vladalo je zatišje. Očekivali su pojačanje i jedni i drugi. Nemcima je iz Bosne, preko Zvornika, krenula u pomoć jedna jedinica od oko 300 ustaša. Nju je na putu dočekala Rađevska četa Valjevskog partizanskog odreda i vratila u Bosnu. Ali ustaše su produžile bosanskom stranom niz Drinu i kod Kozluka su noću između 2. i 3. septembra dereglijom prešle Drinu. Tu ih je dočekala jedna četnička četa, ali su je ustaše razbile. Tako su Nemci u Banji Koviljači dobili pojačanje od oko 300 ustaša. Istoga dana i cerski četnici Račića tražili su pomoć od Podrinjskog NOPO. Poslata je četa Lale Stankovića.
Pred zoru 3. septembra četnici preduzimaju snažan napad. Jurišem prodiru, potiskuju Nemce u varošicu i dolaze do parka, gde mnogi ginu, pokušavajući da prođu kroz živu ogradu kroz koju su Nemci sproveli električnu struju. Odbranu Nemaca pomagala je i artiljerija iz Kozluka, a i avijacija. Napad je, bez uspeha, trajao do zore. Četnici su se povukli uz velike gubitke.
I sledeće večeri ponavlja se napad na Nemce u Banji Koviljači. U ovom napadu učestvuju i jedna četa Podrinjskog partizanskog odreda. Akcija se uspešno razvija ali, zbog velikih gubitaka, četnike je uhvatio strah od Nemaca i odstupaju na ila. Nemci tada opkoljavaju partizansku četu koja jedva :ia se izvuče. Tako napad ni ovoga puta nije uspeo.
Cerski četnici traže još pomoć od Podrinjskog NOPO. Štab odreda određuje tada udarnu četu Mike Mitrovića. Bila je to najbolja četa našeg partizanskog odreda. Četu su brzo kamionima prebacili u Tršić, a odatle je 5. septembra izišla na položaj. Četnički komandant Račić zahtevao je da četa odmah krene u napad na Nemce. Mika se usprotivio i tražio da se prvo ispitaju položaji i vidi gde su Nemci. Patrola, koja je posle toga pošla u izviđanje, vratila se sa tačnim podacima gde se nalaze Nemci i gde su im utvrđenja. Uveče su krenuli zajedno u napad. Mika je mitraljeskom vatrom iz pozadine privukao pažnju Nemaca na sebe, tako da ovi nisu ni primetili da im se naši borci privlače. Napad je trajao sve do tri sata ujutro, kada su Nemci kamionima pobegli iz Banje Koviljače preko Zvornika u Bosnu. Tako je oslobođena i Banja Koviljača. U njoj je uhvaćen poznati petokolonaš Žika Dimitrijević Kupus, poslanik na listi Milana Stojadinovica za srez jadarski. Pred rat je bio odlikovan visokim nemačkim odlikovanjem. Vojni sud Podrinjskog NOPO osudio ga je odmah na smrt.
Dopuna: 02 Sep 2013 9:40
Preuzeto sa [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|