offline
- Sirius

- SuperModerator
- Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
- Pridružio: 17 Maj 2006
- Poruke: 26386
- Gde živiš: I ja se pitam...
|
- 14Ovo se svidja korisnicima: Bane san, HrcAk47, Jovan Nenad, Krusarac, Vlada1389, amstel, apostata, nemkea71, Oluj2.1, dragon986, saputnik plavetnila, ljuba, Skywhaler, voja64
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
Стаљиново наслеђе без мистификације
Погледајмо, најпре и укратко пре него што апсолвирамо тему о чисткама, шта је остало иза човека коме су приписана монструозна зверства; чије име се налази у мноштву биографских књига, дисертацијама, а сада и по форумима, социјалним групама и блоговима свих врста. Било га је и има га свуда, јер га је немогуће мимоићи, или се понашати као да није постојао. Иза човека који је свакако једна од доминантних фигура савремене историје, осим бројки, заблуда, митова и нагађања, полуистина и истина, остало је:
Одећа
Меморандуми
Партијска књижица
Неколико лула за пушење, шест горњих делова униформе, десет пари панталона и штедни рачун са девет стотина рубаља. У његовој дачи у близини Москве (иначе је таквих резиденција било по СССР тридесетак), где је највише боравио, није пронађена никаква материјална вредност, новац, накит, било шта што би указивало на то да је он био богат човек...А по свим неписаним правилима требало је то да буде! Стаљин је примао плату од десет хиљада рубаља (квалификовани радник у Совјетском Савезу зарадио би десет пута мање). Врло редовно је плаћао чланарину партији у износу од 300 рубаља. За своју плату могао је да купи путнички аутомобил ''Победа''. Бројне теорије завере су, пак, тврдиле да је он био невиђено богат, да је у споменутој дачи нађено право богатство у рубљама и страној валути. Не постоји ниједан једини доказ (а морало би да га буде, с обзиром на већ спомињану руску опседнутост документима и записивању свега што раде) за тако нешто. Нико до данас није покренуо претпоставке шта је Стаљин радио са својом платом коју, као што се зна, није трошио ни на храну, ни на одећу и обућу. Штавише, шеф обезбеђења би му, кад дође време, ноћу ''подметнуо'' нове чизме, па ако би их ''Хазјајин'' обуо и носио без примедби, све би било у реду. Понекад је,без икаквог разлога, тражио да му се врате старе, рупама нагрижене чизме. Наследници од њега нису добили ништа, па остаје и претпоставка да је он своју плату, преко добро разрађеног механизма, прослеђивао у разне практичне и добротворне сврхе, јер њему новац стварно није био потребан. Уосталом, сетимо се и да је Јосип Броз Тито, на изненађење многих Југословена, у свом тестаменту од личне имовине навео само половину неког винограда који је наследио у близини Кумровца.
Пиштољ Коровина
Пиштољ Воеводина
Једина Стаљинова фотографија с оружјем у руци
Оно за шта се са сигурношћу, увидом у предмете, може тврдити јесте да је за собом оставио око три хиљаде плоча (!), ловачке пушке ''Зауер'' и ''Винчестер'' и два пиштоља. Пушка са оптичким нишаном ''Мошин-Наган'', са чувене фотографије на којој се он види да нишани, нигде се више није појавила. Од личног оружја сматра се да је имао, извесно време, петнаестак пиштоља без неких посебних дотеривања, стандардне израде, осим гравирања посвете. Од свих њих (вероватно је реч о удворичким поклонима разних конструктора или блиских сарадника), најчешће се спомињу пиштољ ижевског конструктора Воеводина, са осамнаест метака, поклоњен Стаљину 1942. године ( налази се у сталној поставци Ратно-историјског архива артиљерије, инжињерије и везе у Санкт Петерсбургу) и пиштољ Коровина. Непроверени подаци говоре о томе да је Стаљин у левом џепу своје униформе имао специјалну металну закачку где је држао пиштољ за личну одбрану. Но, његова лична имовина споменута је овде управо да појача несразмерни контраст између његове моћи и утицаја и онога што је о њему писано и још увек се пише и говори. Његов лични живот, оружје, навике, однос према породици итд, свакако ће бити предмет једног од следећих текстова, па зато овде и не ширим ту тему, користећи је искључиво као илустрацију и прилог општој слици о каквом је човеку реч, човеку кога је часопис ''Тајмс'' двапут прогласио за личност године (1939. и 1942).
О чисткама сам већ писао, но да поновим и овде: реч је о човеку који је двапут подизао огромну земљу с голе ледине и рушевина! Први пут из спахијске Русије, други пут после Другог светског рата и губитка 29 милиона људи! Стаљин је стаљинизму само позајмио име. Све остало је својствено људима од постанка врсте. Било да се увелича туђа деспотија или умањи сопствена, метод је увек исти - манипулација , а њу су људи кроз миленијуме довели до савршенства.
Овај текст нема намеру да правда Стаљина, већ само да укаже на сурову истину. Годинама, деценијама, читамо и слушамо о милионима мртвих, не размишљајући о томе колико је то (разуме се, умножено) погођених и растурених породица, каријера, прогона...и која би то земља могла да издржи. У Руској федерацији ова тема одавно није изненађење или побуђивање неостаљинизма, док је у свету много пута послужила ради мистификације и затезања односа са Русијом. Кад год затреба, ту је теза да је Стаљин побио милионе људи.
Сви руски историчари сагласни су да је Никита Сергејевич Хрушчов био тај који је, на разне начине, протурао (или се није против њих изјашњавао) бројке о монструозним злочинима невиђених размера. Он је прагматично, свестан своје просечности, користио раскринкавање култа личности као својеврсну шок терапију за јачање и легитимизацију своје власти (и покушаја стварања свог култа), али и дистанцирања од сопствене одговорности за учешће у репресији. Убрзо му се то вратило. У шездесетим и седамдесетим годинама та тема је коришћена против њега самог, када га је свргао још један стаљиниста, његов дугогодишњи пулен (!) Брежњев, коме су после смрти одузимали ордење, чинове и звања. У осамдесетим и деведесетим питање стаљинске репресије било је поново надувано, овај пут ради свргавања КПСС и пуног растакања СССР. Подсетимо на то да је и код нас постојао култ личности који је на исти начин, правдајући себе, нападао Стаљина, с чијим именом на уснама је погинуло хиљаде наших бораца.
У фебруару 1954. године за Н.С. Хрушчова био је припремљен извештај који је потписао врховни тужилац СССР Р. Руденко, министар унутрашњих послова С. Круглов и министар правде СССР К. Горешенин, у коме се наводи број осуђених за контрареволуционарне преступе, за период од 1921. до првог фебруара 1954. године. Сагласно извештају у том периоду било је осуђено од стране бројних судија (Јединствене главне политичке управе, ''тројки'' НКВД, током појединачних суђења, Војног колегијума, грађанских и војних судова) укупно 3.777.380 људи. Од тог броја на смрт је осуђено 642.980 људи, а на задржавање у логорима и затворима на рок од 25 година и мање, 2.369.220 људи; прогон и расељавање погодили су 765.180 људи. Обратите пажњу каква је то статитстика за 32 године, а реч је о периоду Грађанског рата и врло сложеном добу после ње: то су четири године страшног рата с хитлеровцима; то је сложени период после Великог отаџбинског рата; то је борба са многобројним бандама бандероваца и такозваних шумских братстава. У том броју налазе се и репресије Јежова и Јагоде и других крвавих џелата. Ту су убројани и издајници власовци. Ту су, такође, дезертери и мародери, самоубице, паничари. Међу њима су и припадници бандитског, криминалног подземља, али и саучесници есесоваца који су такође пролили крв крв совјетских грађана. Ту је и ''Лењинска гарда'', разваљивачи велике државе. Ту су и Зиновјев и Камењев са својим чисткама. Остали троцкисти су такође у том броју, као и делатници, активисти Коминтерне. Џелат Бела Кун, који је удавио хиљаде официра на Криму са камењем око врата, или их потапајући заједно с баржама. Јасно је да је општа бројка људи под репресијом веома сложена и вишеслојна. Ако поделите општи број стрељања на број година, добија се мање од 22.000 људи годишње. Да ли је то много? Наравно да је много. Но, хајде да не заборавимо колико су биле сложене и тешке те године. И никаквих десет милиона кажњених није било. За период од 1921. до првог фебруара 1954. године било је на смрт осуђено 642.980. људи. За 32 године! То је оно што се стварно догодило.
Оригинални судски извештај о жртвама репресије
О репресираном саставу Црвене Армије од маја 1937. до септембра 1939. године , када је уклоњено око четрдесет хиљада људи, треба такође нешто рећи. Управо такву, округлу бројку, прво је објавио часопис ''Пламичак'' (''Огонек'', чувени омладински часопис СССР, у великом тиражу пласиран у иностранству) у броју 26 из 1986. године. То је време после смрти Черњека и успона Горбачова. То су поновиле ''Московске новости', а за њим и друга издања. Одакле се појавио такав број? Ево његовог порекла: реч је о томе да је петог маја 1940. године начелник Главне управе кадрова Народног комесеријата одбране, генерал-лајтант Е. Шчаденко представио Стаљину извештај о раду управе за протеклу, 1939. годину. У њему је било речи о томе да је у периоду од 1937. до 1939. године било отпуштено (демобилисано, пензионисано) 36.898 припадника командног састава. Подвлачимо - отпуштено. Од тог броја године 1937. било је отпуштено 18.658 људи (13,1% службеног броја командно-начелничког и политичког састава), а следеће , 1938. године било је 16.352 човека (9.2% командног састава); године 1939. било је отпуштено 1878. људи (0.7% командног састава). Разлози за отпуштање били су следећи:
1. По старосној доби.
2.По здравственом стању.
3. По дисциплинском поступку.
4. По моралној неподобности.
5. Према политичким мотивима. На основу тог повода отпуштено је 19.106 људи; после подношења жалби и спроведених провера њих 9.247. било је враћено у службу.
6. Ухапшено је, односно репресирано, 9.579 људи из начелничког састава (од тог броја 1.457 враћено је током следеће две године у службу).
Од 1937. до 1939. године (без РВ и Флоте) процесуирано је 8.122 човека (3% командног састава из 1939. године). Укупно је од тог броја на смрт осуђено око 70 њих, а стрељано 17 (!). У основи, стрељани су највиши чинови - два од пет маршала (Тухачевски за организовање троцкистичке војне завере, Јегоров за учешће у шпијунажи, припреме терористичких аката и учешћу у контрареволуционарној делатности). Још један маршал, Блихер, био је ухапшен за учешће у војно-фашистичкој завери, приведен због несразмерних губитака и свесне пропасти операције на језеру Хасан, но он је умро у затвору. Такође је за аналогне, посебно опасне преступе, било стрељано пет од девет команданта армија првог ранга (Белов, Јакир, Уборевич, Федко, Фринковски) и други представници 'пете колоне'. И, на крају, као интересантна илустрација из уста непријатеља: ''Вермахт ме је просто издао, ја гинем од руку сопствених генерала. Стаљин је извео генијалан поступак, спровевши чистку у Црвеној армији и спасавши се од прогонитељске аристократије'' (из интервјуа Адолфа Хитлера новинару К. Шпеиделу, крајем априла 1945. године). Из ње, наравно, не треба извлачити уопштене закључке, с обзиром на то да је Хитлеров ментални хабитус одавно био угрожен и под несумњивим знаком питања када је реч о рационалности. Сви ови подаци наведени су на основу Извештаја специјалног одељења МВД СССР о броју ухапшених и осуђених за период 1921-1954. од 11. децембра 1953. године који је потписао начелник Одељења архива, Павлов. На његовим основама сачињен је извештај који је предат Хрушчову. Такође, распис Шчаденка и интервју Хитлера су недвосмислени и верни.
Закључимо:
1. На смртну казну осуђено је 642. 980 људи за 32 године. У тај број улазе: банде грађанског рата, убице, пљачкаши, полицајци-колаборационисти, власовци, дезертери, шумска братства , криминалци и сволочи (старији малолетници, посебно окрутни и дрски у извршењу дела; најчешће деца без родитеља).
2. За две године, од 1937. до 1939. било је отпуштено из редова РККА 36.898 командира. У том периоду на војним катедрама било је припремљено око четврт милиона официра .
3. За време Великог отаџбинског рата није било ниједног покушаја државног удара у СССР. У Немачкој било је неколико атентата на Хитлера и неколико покушаја да се ступи у сепаратни мир без њега. Узимајући о обзир традиционалну руску бирократичност и склоност ''папирологији'', научници нису могли да доведу у питање горе наведене податке нити да пронађу она документа која сведоче о милионима побијених. У игри великих сила, Хладног рата и борбе за превласт у СССР, страдала је, поред људи, најпре истина.
Стаљинови печати
|