Na današnji dan, na Bogojavljanje, 19.januara 1939.godine tragično je nastradao kapetan I klase opitni pilot-lovac Milan Pokorni, vršeći probni let na prototipu aviona IK-3.
Po zadatku, na testiranjima u 6. lovačkom puku, gde je prototip IK-3 prebačen iz Opitne grupe, trebalo je da ispita ponašanje aviona u zaokretima pod punim gasom.
Prvi let tog dana, na prototipu IK-3, je izvršio komandant 6. lovačkog puka, pukovnik Dragutin Rubčić.
Na sletanju, koje je izveo prilično grubo i ne u skladu sa svojim letačkim iskustvom, avion je udario prvo desnom nogom stajnog trapa, odskočio i potom grubo sleteo na levu nogu stajnog trapa. Avion je odmah pregledan u hangaru 6.LP od strane inženjera Marka Radosavljevića iz Rogožarskog. Kako nisu konstatovana nikakva vidljiva oštećenja, kapetan Milan Pokorni je poleteo i izvršio zadatak ispitivanja ponašanja aviona u zaokretima u punoj brzini.
Po povratku na sletanje, verovatno u želji da izvrši nizak prelet u punoj brzini, kapetan Pokorni je obrušio IK-3 velikom brzinom iznad samog aerodroma.
U jednom momentu, došlo je do loma desnog krila, odmah iza okova noge stajnog trapa i avion je u strmom desnom "valjku" udario u zemlju na samoj ivici aerodroma i većim delom se ukopao u raskvašenu zemlju.
Odlomljeno krilo i vetrobran kabine koji je otpao u trenutku loma u vazduhu, pali su nedaleko od mesta udesa
Kapetan I klase Milan Pokorni
Prototip IK-3 sa kapetanom Milanom Bjelanovićem u kabini
Desno krilo prototipa, jedini prepoznatljivi deo aviona
Hladnjak IK-3, pronađen na mestu udesa
Detalj okova noge stajnog trapa i ramenjače krila, mesto i uzrok katastrofe IK-3
Profil prototipa IK-3
Opsežna istrag je utvrdila da je do loma krila došlo verovatno zbog akumulacije oštećenja na ramenjači krila koja je nosila okov noge stajnog trapa a kao posledica niza grubih sletanja, tokom ispitivanja aviona. Osim tog kobnog dana, kada je pukovnik Rubčić grubo sleteo, isto se desilo i krajem 1938, kada je tokom ispitivanja u Opitnoj Grupi, kapetan Milan Bjelanović grubo sleteo, posadio avion "na nos" i oštetio levu nogu stajnog trapa i elisu. Avion je potom popravljan u Rogožarskom i kao ispravan isporučen 6. lovačkom puku na dalja ispitivanja.
Niz od nekoliko grubljih sletanja je pri prvom vecem opterećenju doveo do pucanja ramenjače i loma krila u obrušavanju i tragične pogibije Milana Pokornog.
Milan Pokorni je sahranjen u Novom Sadu, nekoliko dana kasnije, na ,,Almaškom" groblju po pravoslavnom obredu.
Red je da se setimo njega i njegove žrtve na ovaj dan.
P.S.-Tekst sam preuzeo (i redigovao) sa nekadašnjeg foruma YASIG. Autor izvornog teksta je g.Nenad M. Miklušev.
|