Ja mislim da je ovo najbolje rešenje za podcevni bacač granata. Takoreći, skinuti ga sa puške i uraditi ovako nešto.
Mada ne bih koristio VOG granate, već NATO 40mm. Zato što ne stavljaš prste ili šaku, ispred cevi prilikom punjenja. Bio je video onog Ukrajinca Valgear. Koji je skoro pravio video vezan za GP25 i spomenuo to.
Ali ovaj koncept je meni mnogo bolji, nego da sve vreme na pušci nosiš bacač granata.
https://en.wikipedia.org/wiki/Heckler_%26_Koch_HK69A1
Napravio je Shvabo Grapija (Granatepistole) ako ste na to mislili. 2,6 kilograma, breech-loaded,single-shot, 40mm + nisanska aparatura. Ergonomican sa metalnim preklopnim kundakom i thumb safety.
Sad sta je bolje, odvojeni sistem ili potcjevni integrisan sa puskom, jednocjevni ili sestopuc, pitanje je sad. Ali kako kazu definitivno squad leader’s artillery razumne koncepcije.
Ohrabrujuci tekst o unaprijedjenoj varijanti Tedzasa pod oznakom Mk1A. Proslog mjeseca izasao je iz pogona HALa u Bengaluru uz izvodjenje leta u trajanju od 18 minuta.
Predvidja se isporuka 83 komada Mk1A do 2028 godine po cijeni od 46,898 indijskih krora sto bi trebalo da iznosi 43 miliona dolara po komadu.
Novi model nudi AESA radar u vidu izraelskog EL/M - 2052 sa svim u tekstu nabrojanim kvalitetima, dometom 200km, simultanim pracenjem veceg broja ciljeva i sveobuhvatan pregled bojnog polja.
Tu je i paket za elektronsko ratovanje, versatilne mogucnosti u izboru sredstava za napad na zemaljske i vazdusne ciljeve, poboljsani motor GE F404IN uz "paket" za fuziju senzora. navodi se i podatak da ce Mk1A biti prilagodjen za dejstvo BrahMos protivbrodske rakete za Induse sigurno veoma znacajna karakteristika.
I naravno cost - efektivnes. Autor teksta pravi poredjenja sa Gripenom E i Rafalom. Poenta je u cinjenici da se za 43 miliona dolara dobija indijski proizvod sa modernim motorom, AESA radarom, modernom avionikom, PED paketom, blokovima naoruzanja + BrahMos projektil i to sve za dvostruko ili trostruko manje novca nego "fajteri" iz aktuelne ponude.
E sad kako ce se papiroloska poredjenja pokazati u praksi ostaje da se vidi.
Photo Credit: Сергій Воронков / Wikimedia Commons CC BY 4.0
Snipex Alligator reinkarancija PTRS 41. Antimaterijalna puschetina kalibra 14.5×114mm. Dugacka 2 metra, teska 25 kilograma. Zatvarac, obrtno - cepni manuelni sa odvojivim okvirom kapaciteta 5 metaka. Ciijev plivajuca sa ogromnom gasnom kocnicom, "izolatorom trzaja" te viseslojnim elasticnim osloncem za rame uz optimizovanu i balansiranu tezinu suzbijaju trzaj na prihvatljiv nivo. Oslanja se na podkundacnu nozicu + bajpod naprijed uz podesivu obrazinu. Tu je i Pikantini sina za montazu razlicitog nisanskog asesoara.
Efikasni domet puske iznosi 2,000 metara, maksimalni 7,000m. Probija 10mm oklopne ploce na daljini od 1,500 metara, odnosno bocni oklop jednog tipicnog BTR 80 + standardna i sarenolika paleta ciljeva karakteristicna za ovo sredstvo.
U VSU nalazi se od 2021 godine u "specijalnim snagama", a valjda za ovakvo sredstvo i moraju biti specijalne. Vjerovatno ce se naci i kod frontovskih sastava.
E sad kolika je cijena ovog sredstva stvar je dileme, narocito prema mogucnostima poredjenja ali i odnosa domaceg proizvodjaca prema domacem kupcu. Tu je i dilema oko upotrebljivosti narocito kada bljesne prilikom opaljenja. No cost efektivnost se nalazi u gadjanju lakooklopljenih vozila cime bi se Dzavelini, NLAWi pa i SACLOS porodica ATGM sacuvala za ono za sta je i namijenjena. Rezultat ostaje da se vidi.
Argentina se modernizuje nabavkom DC 3 konvertovanih u BT 67. Sto bi Rusi rekli i kada se povlacimo idemo naprijed. Bilo je i ranije rijeci o Baslerovom mozda tipicno americkom kompanijskom projektu proizvodnje aviona i ne samo aviona ukrstanjem sirokodostupnih starih zmajeva letjelica sa lepezom kooperanata i njihovih novih komponenti.
Sam BT 67 procijenjen je na 8 do 13 miliona dolara po komadu. Zavisno od "kastomizacije". A zeljama narucioca izlazi se maksimalno u susret.
Koristi ga prilican broj ratnih vazduhoplovstava, narocito onih koji se bore protiv gerile i narko kartela kao i civilnih kompanija sa letovima ka negostoljubivim dijelovima planete.
Uglavnom, avion je prostran i pogodan za utovar - istovar, pouzdane konstrukcije i pouzdanih komponenti uparenih sa najpouzdanijim motorima na trzistu. Po kompanijskim ocima "stvar ce letjeti zauvijek".
Pogodan je za proizvodnju, zmajevi i komponente su na dohvat ruke. Velike je izdrzljivosti i velikog dometa sa mogucnoscu ostanka u vazduhu 10 - 11 sati. Sa dodatnim tankovima vrijeme misije procijenjuje se na 13 ipo sati i 2500 milja pri krstarecoj brzini od 210 cvorova.
Operativni troskovi takodje su znatno nizi u odnosu na avione pristupacne poredjenjima sto ga cini cost efektivnom solucijom. Vrijednost ugovora iznosi 143 miliona dolara.
Meni jedan od omiljenih trenaportnih aviona id DSR Daglas C-47 Skajtrein
FT 8D RS od Kineza smo dobili transfer tehnologije i licencu za proizvodnju ovih raketa kod nas naime istom je naoružana BPL Pegaz kad se osvoi proizvodnja iste možda bi mogli pokušati da zamenimo Maljutke na Gazelama ovim raketama eventualno pokušati integriati ih i na H 145.
Kako tekst kaze kraj sage oko nabavke novog/starog visenamjenskog supersonika za argentinsko RV. Prema zadnjim informacijama Arhentina narucuje 24 komada F 16 MLU po cijeni od 338 miliona dolara od drzave Danske. Vrijednost ukupnog ugovora iznosi 650 miliona dolara posto uz avione procijenjene na 338 miliona dolara Argentina kupuje i oruzani paket vrijednosti 312 miliona dolara koji ukljucuje i v - v rakete AIM 9 i AIM 120. Oko 20 miliona dolara ulozeno je u rekonstrukciju PPS.
Iako stari blizu 40 godina smatra se da su avioni dobijeni ispod cijene, a uspjeh je i dobijanje prateceg borbenog kompleta zbog negativnih iskustava prilikom naoruzavanja predjasnjeg mozda i slicnog ugovora vezanog za avione A 4AR koji je Argentina realizovala devedesetih u partnerstvu sa SAD.
F 16 MLU, izvorno Block 10/15 grubo govoreci kroz program MLU dovedeni su do nivoa Block 50/52 ali bez modernog radara. Argentincima ce sluziti kao cost - effective visenamjenski supersonik jednostavnog odrzavanja, pouzdane konstrukcije te pogodne osnove za dalje unapredjivanje. Iako vremesni smatra se da su aparati dobro odrzavani i u dobrom stanju.
Naravno osim tehnickih aspekata ugovor je poguran i nadmetanjem velikih sila oko sopstvenih geopolitickih pozicioniranja.
Do toga je doslo. Pa i F 16 je nastao kao dnevni lovac ili kako oni kazu fajter i za njih tamo cost effective solucija. A i MLU je solucija evropskih korisnika (kao i SAD) da se odrzi korak Falkonom bez kupovine novijih i ekskluzivnijih aviona. Argentinci nastavljaju sa cijedjenjem ili bolje reci destilovanjem datog aparata.