NAVAIR Spike iliti Forward Firing Miniature Munition (F2M2) je mali projektil razvijen od strane američkog NAVAIR – a. Spajk je razvijen kao odgovor na operativne zahtijeve za neutralisanje meta prilikom vođenja asimetričnog rata. Vođeni projektili poput AGM 114 Helfajer za ispaljivanje sa vazduhoplovnih platformi i FGM 148 na upotrebi kod pješadije imaju manjkavosti prilikom dejstva po gerilcima u urbanim sredinama. Oba projektila su skupa (oko 100.000 dolara) i namijenjena su za dejstvo protiv sporijih, jako oklopljenih meta, poput tenkova, dok je u skorijim ratovima protivnik bio uglavnom na civilnim, ne – oklopljenim brzim vozilima. Spajk je proizveden u cilju omogućavanja pešadiji vođene sa ramena ispaljive fire-and-forget rakete lakše i jeftinije od FGM 148 te lakšeg i brojnijeg sredstva za naoružavanje bespilotnih letjelica.
Spajk je projektovan kao najmanja vođena raketa na svijetu, prvobitno dizajnirana da lanser i tri projektila stanu u ranac. Teži 2,4kg sa dužinom od 640mm. Bojeva glava teži 450 grama sa efektom Explosively Formed Projectile (EFP) , proboja prije detonacije. Sa malim raketnim motorom ima domet od 3,2km. Projektil sa vodi na metu sa electro-optical (EO) ili semi-active laser (SAL) tragačem. EO kamera je slična kameri bazičnog mobilnog telefona od 1 megapiksela omogućujući strijelcu selektovanje ciljeva u fire and forget modu. EO kameru nemoguće je koristiti noću već se upotrebljava SAL. Treći nišanski mod je inercijalan.
I Spajk projektil i višekratni lanser koštaju oko 5.000 dolara i teže 4,5kg napunjeni u odnosu na 22kg kod FGM 148. Spajk sistem moguće je koristiti sa raznoraznih platformi dok zahvaljujući super preciznosti moguće je gađati kritično važne i ranjive tačke na krupnijim sredstvima ratne tehnike.
"If the reported costs are correct a unit might be outfitted with a shoulder launcher and three missiles for as little as $20,000. If so, 200 weapon sets would cost only $4M and they would presumably be paid for by the Navy over several years."
Pošto je u temi prežvakano sve što inače može da se vidi po mnogo bolje obrađenim i uglavnom bez referenci zašto je upravo to jeftino ili barem isplatljivo, tema se seli u kantinu.
Jbt lako ih je oboriti domet je relativno ok povrh svega su i jeftini mada rade manju štetu nego bilo koja krstareća al u većim rojevima mogu da nanesu i te kakvu štetu sa velikom preciznošću valjda će nekom od naših stručnjaka pasti na pamet da napravi kakvog DRONA/BPL kamikazu možda bi bili jeftiniji od ALAS-a.
Usput stari mi se naziv više sviđao pa ako nije problem nek moderatori vrate stari naziv teme.
Hongjian
Kineski GL 5 sistem aktivne zaštite tenkova i oklopnih vozila. Sistem sadrži četiri lansera municije, četiri višenamjenska milimetarska radara i kontrolni računar.
China North Industries Corporation - Norinco predstavio je flotu oklopnih vozila - tenkova VT 4, lakog tenka VT 5, borbenog vozila VN 12 kao i nekoliko novih sistema. Glavna atrakcija je bio sistem GL 5 za aktivnu zaštitu koji je uništio vođenu protiv - oklopnu raketu lansiranu na tenk tokom bojevog gađanja.
GL 5 čine četiri radara sa fiksnim lanserima projektila prikačenih na kupolu tenka sa zonom pokrivanja od 360 stepeni.
GL 5 namijenjen je samo za izvoz. Smatra se da je verzija namijenjena kineskim vozilima naprednija i u rangu američkog Quick Kill i izraelskih Iron Fist - a i Trophy sistema.
"The radars pick up incoming enemy rockets, missiles, and shells, causing the computer to select a munition and fire it. Each munition is capable of destroying incoming munitions at a range of 33-39 feet. The use of fixed-launcher, radar-guided munitions in an APS mirrors the hard-kill portion of the Afghanit APS on the Russian T-14 Armata tank. "
https://www.popsci.com/china-has-fleet-new-armor-vehicles
For sale: China's lineup of brand new, souped-up tanks
By Jeffrey Lin and P.W. Singer
VT 5 je izvozna varijanta kineskog lakog tenka ZTQ-105. Masa tenka iznosi od 33 - 36 tona u zavisnosti od paketa zaštite uz širinu od 3,3 metra, dužinu 9,2 metra i visinu 2,5 metra. Glavno oružje tenka je top olučene cijevi kalibra 105mm sa autopunjačem u vidu konvejerske trake smještenim u niši. Posada se sastoji od tri borca, komandira, nišandžije i vozača. Pozicije komandira i nišandžije opremljene su stabilizanim nišanima sa termovizorima. Kod komandira je nišan panoramni.
Tenk pogoni od strane NORINCOa dizajnirani turbo - punjivi motor od 1000 konjskih snaga što tenku težine od 33 tone daje odnos snage prema masi od 30 konja po toni omogućujući mobilnost veću nego kod glavnih borbenih tenkova.
Dizel motor FX0012 najvjerovatnije vodi porijeklo od kamionskih motora konfigurisanih za vojni powerpack i sa variable power output.
Na većim nadmorskim visinama smješa gorivo - vazduh se mijenja preko elektronske kontrole ali motor radi sa redukovanom snagom. Zahvaljujući manjoj masi tenk ima prohodnost na većim nadmorskim visinama gdje bi razređeni vazduh ugušio motore težih tenkova. Ovo omogućuje upotrebu tenka u planinama na velikoj nadmorskoj visini pružajući svojim snagama snažnu vatrenu podršku direktnom paljbom.
Za zaštitu od raznih prijetnji, naročito od protivničke pešadije tenk je opremljenim različitim ERA i NERA panelima zavisno od zahtijeva naručioca. Tenk je opremljen i pasivnim sistemom zaštite koji lansira dimnu zavijesu po utvrđivanju laserovanja.
Top se smatra licencno kopiranim britanskim L7 od 105mm sa mogućnošću upotrebe kompletne NATO municije. Osim toga iz topa je moguće lansiranje PORVa. Sekundarno naorušanje uključuje i daljinski upravljivi mitraljez 12,7mm na krovu kupole, a opciono i ABG kalibra 35mm!
Komandir tenka ima svoj panoramski nišan omogućujući hunter - killer karakteristiku za razliku od starijih sovjetskih i kineskih tenkova koji to nemaju.
Kinezi tvrde da je VT 5 najnapredniji laki tenk današnjice. VT 5 je opremljen za djelovanje u network-centric sistemu sa razmjenom informacija sa bojnog polja sa ostatkom divizije. KIS tenka omogućuje posadi znatno veći situational awareness.
Da stvar bude bolja, šasija tenka VT 5 iskorištena je za izradu borbenog vozila pešadije VN 17 težine 30 tona. Kod BVP motor je pomjeren naprijed a vrata za desant su smještena pozadi. Istovetnost dijelova kod VT 5 i VN 17 čini ih atraktivnim za kupovinu u paru. VN 17 koristi isti motor FX0012 kao i VT 5. Upareni, VN 17 i VT 5 mogu biti glavna snaga mehanizovanih bataljona za ofanzivna dejstva u planinskim regionima.
BVP VN 17. Source: Military Today
Smatra se da VT 5 može biti poželjnim za mnoge zemlje Afrike i Azije u kojima su Kinezi i do sada ostvarivali izvozne uspjehe.
VT 5 je veoma upotrebljiv u uskim džungalama, planinskim lancima te mekom tlu. Osim toga tu je i kreditni te politički kapacitet Kine da uspješno plasira svoju robu.
Tenk se nameće i kao pristupačna zamijena za flotu starih sovjetskih tenkova T 54/55 te njihove kineske kopije Tajp 59. VT 5 je po gabaritima veoma sličan T 55, a odlično popunjava trenutnu ulogu tog tenka. Iako u svijetu i dalje postoji na gomile T 55 većina njih je iznošena uz probleme sa obezbjeđenjem rezervnih djelova koje više niko ne proizvodi. Osim toga VT 5 u odnosu na T 55 ima daleko bolje karakteristike svih komponenti.
Osim toga VT 5 plaši i Ruse sa svojim polovnim T 72 i novim T 90 i njegovim varijantama. VT 5 ugrožava i tenkove sa Zapada poput Leoparda ili Abramsa.
Stvar je u tome da ako se određena zemlja u susjedstvu suočava sa tenkovima starijih generacija poput T 54/55, Tajp 59, AMX 30, M60, tenk poput VT 5 se nudi kao razumni i prihvatljivi izbor. Naročito ako se politika bazira na ekonomiji. Savremeni tenkovi veoma su skupi. Tenk sam po sebi ništa ne rešava uz mogućnost da veoma brzo bude uništen. Povećanje cijene smanjuje broj tenkova u jedinicama. VT 5 otvara varijantu većeg broja jeftinijih tenkova. Gubitak jednog, dva ili tri jeftinija tenka nabavljena po cijeni od 2 - 3 miliona dolara nije tako katastrofalno kao gubitak jednog tenka sa cijenom od 10 miliona dolara i vše.
Vickers MBT razvijen je kao glavni borbeni tenk od strane britanske kompanije Vikers - Armstrong. Radi se o privatnom projektu pomenute kompanije namijenjenom za izvoz. Projekat tenka obuhvata upotrebu dokazanih komponenti poput topa L7 sa tenka Centurion, multi - gorivog motora Lejland L60 te transmisije i sistema za upravljanje vatrom sa tenka Čiftejn.
Vickers MBT Mk 1 dizajniran je kao jednostavan, low - cost no ipak efikasan tenk. Prvi prototip kompletiran je 1963. Napravljen je varenjem valjanih homogenih oklopnih ploča. Teži 38,6 tona, maksimalne brzine 48km/h (Off road 30 km/h), sa borbenim kompletom od 44 granate za top L7. Čeoni oklop iznosi 80mm, a bočni 40mm. Sekundardno naoružanje čine mitraljez 12,7mm (700 metaka) i dva mitraljeza 7,62mm sa po 1300 metaka od kojih je jedan spregnut sa topom. Radijus 530km. Posada 4 člana. Visina tenka 3,1 metar.
Tenk je doživio određeni izvozni uspjeh. Prodat je Keniji u 76 komada modela Mk3, Nigeriji 136 komada modela Mk3 i Kuvajtu 70 komada modela Mk1 uz prateći broj tenkova za izvlačenje i nosača mosta.
Osim toga licenca za model Mk1 prodata je Indiji gdje je tenk proizvoden u količini od 1600 do 2200 komada.
Vikers Mk2 sa Viker Viđilant raketama od koga se odustalo
Model Mk3 iz 1975 sa istim zahtijevima ali boljim performansama
Poboljšanja u odnosu na model Mk1 obuhvataju bolji oklop, novi dizel motor Detroit Diesel 12V-71T i moderniji markonijev SUV EFCS 600 uz PE Condor commander's day/night sight, NANOQUEST L23 gunner's sight and Simrad LV352 laserski daljinomjer.
Tenk nosi 50 APFSDS, APDS, HEAT, HESH, HE, Smoke and Canister granata. Podvarijanta Mk3 obuhvata novu hodni dio i oslanjanje. Kasnije su dodavane i ERA komponente i prošireni SUV i britanski Condor CV 12 TCE motor.
Mk3 model/šasija poslužio je i za prateća inžinjerijska i pomoćna vozila, za samohodno oruđe sa GBT 155 kupolom i kao samohodni PAA sa marksman kupolom.