Low cost solucije u sistemu Odbrane i benefitiranje tehnološkim razvojem u oružanim snagama

83

Low cost solucije u sistemu Odbrane i benefitiranje tehnološkim razvojem u oružanim snagama

offline
  • goxin 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 20 Dec 2013
  • Poruke: 7743
  • Gde živiš: Srpsko Sarajevo

Losa mu je elevacija ...
45 stepeni ako sam razumio.
Ipak treba veca elevacija za svestranost vozila ...
Bofors ima od -20 do 80 stepeni .

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7184

A.R.Chafee.Jr. ::Koliko su to jeftina rešenja...

No imaju dobre smernice.


Čini mi se da ipak nisu pravili Skadar na Bojani već ipak prihvatljiva rešenja. Ne treba zaboraviti da se radi o Francuskoj i da sebi vjerovatno mogu da dozvole veće rashode ali ipak su se maksimalno potrudili da komercijalna rešenja upakuju u specijalizovana vojna vozila. Pravo je pitanje koliko koštaju komponente komandovanja i komunikacije, protivelektronski i protivminski blok, novi top, MMP, SUV, pa i daljinski upravljani mitralljez. Vjerujem da to vuče cijenu naviše. No opet, plašim se da to i vrijedi toliko jer zaista pruža mnogo.
U Jaguara imaš upakovano borbeno vozilo za gomilu namijena koje zaista može da izvrši kako treba. Čak i taj famozni top od 40mm koga manje više svi obožavamo. A prati ga grenadirski Girfon sa 70% komponenti od Jaguara. To je to.

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7184

goxin ::Losa mu je elevacija ...
45 stepeni ako sam razumio.
Ipak treba veca elevacija za svestranost vozila ...
Bofors ima od -20 do 80 stepeni .


Nije ti to samohodni PAA, već više sredstvo koje može da gađa i ciljeve u vazduhu, računaj niskoleteće, lebdeće ili u fazi lebdenja i tome slično kao što se često navodi za protivoklopne rakete.

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7184



Petit Véhicule Protégé - lako, lako - oklopljeno vozilo opšte namjene koncepcije 4x4. Namijenjen je uglavnom prevozu ljudstva, "nošenju" oruđa, te izviđačke i komunikacione namijene. Ima ga i u livreji policijskih snaga.
Pri narudžbi od 1073 komada cijena vozila je izašla na 167.000 eura.
PVP je modularne koncepcije uz mogućnost kombinacije sjedišta ili upotrebe vozila kao kamioneta. Oklop je napravljen od čelika i aluminijuma nudeći drugi stepen zaštite za posadu i motor. Pod je zaštićen od dejstva protiv - pešadijskih mina reda DM 31.

Varijante

PVP HD (Heavy Duty) – larger version, based on the same architecture but with level 3 armour. With 5 doors and more cargo area (2T payload, total internal volume of 7.9 m³). Gross vehicle weight is 7.6 tonnes.

PVP XL (Extra Large) – with a total internal volume of 9.4 m³ and a gross vehicle weight of 12 tonnes (max. payload: 3 tonnes). The maximum number of seats is 10. The basic armour of the XL model also offers a level 3 protection.

PVP APC – Based on the French Army's PVP but with a 150mm higher roofline to provide room for 6 troops. Developed in 2010.

Gavial – Unbuilt 5-door version with pneumatic suspension, to be licence-built by Rheinmetall. Offered to the Bundeswehr but they chose the LAPV Enok instead.

Colt – License-built by Ashok Leyland, first revealed in 2012.[3] Variants of the original PVP as the Colt Light Tactical Vehicle, the PVP HD as the Colt Light Armoured Vehicle and the Colt Airmobile.
source https://en.wikipedia.org/wiki/Petit_V%C3%A9hicule_Prot%C3%A9g%C3%A9

Vozilo je mase 4,390kg, visine 2,17m, posada 2 - 4. Oklop 6 - 10mm, motor turbo dizel 160Ks, radijus 800km, brzina 120km/h.
Vozilo pripada novoj generaciji oklopnih vozila. Osim visoke korisne nosivosti, akcenat je dat i na efektivnoj oklopnoj zaštiti te versatilnosti upotrebe vozila. Veliko blindirano staklo omogućava veliku preglednost vozaču i komandiru. Sa strane se nalaze prozorčići sa puškarnicama. Na zadnjem dijelu šasije nalaze se velika vrata takođe sa prozorčićem i puškarnicama. Vozilo raspolaže izvanrednim off-road sposobnostima.

offline
  • Stručljak-Penal
  • Pridružio: 27 Avg 2018
  • Poruke: 11349

Citat:Pravo je pitanje koliko koštaju komponente komandovanja i komunikacije, protivelektronski i protivminski blok, novi top, MMP, SUV, pa i daljinski upravljani mitralljez. Vjerujem da to vuče cijenu naviše.

To je ono što kod Jaguara nije jeftino, ta municija za top pogotovu. No francuska vojska uglvnom vozi neku starudiju (40 i vieše godina), pa im je zamena super.

Nije jeftino, ali je dobro rešenje.

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7184

PUMA M26-15



Puma M26-15 4x4 točkaški oklopni transporter V oblika sa akcentom na protivminsku i protiv IED zaštitu. Namijenjen je jedinicama policije, vojske te sigurnosnim kompanija angažovanim naročito na mirovnim misijama. Dizajniran je od strane Južnoafrikanaca, a proizvodi se u JARu i Mozambiku.
Razvijen je kao cost effective srednje zaštićeni MRAP. M26 - 15 je nastavak Pume 4x2 MRAPa uspješno plasiranog u Iraku.
Glavni parametar dizajna bio je u razvoju jeftinijeg i robustnijeg MRAPa bez kompromisa oko sigurnosti i kvaliteta te mogućnošću upotrebe na teškim terenima Afrike. Posadu čine vozač, komandir te osam strijelaca, a kao osnova poslužilo je podvozje indijske Tate 715TC 4x4 čineći vozilo robusnim i lakim za održavanjem sa malim troškovima upotrebe.
Osmatranje iz vozila vrši se preko velikih prozora uz 12 puškarnica + dva krovna kapka i jednim postoljem za mitraljez. Vozilo je u punom borbenom kompletu sa kompletnom posadom teško 8 tona (prazno 6,5 tona), a na putu dostiže brzinu od 80km/h, maksimum 120km/h. Radijus 1000km. Pogoni ga dizel motor od 150 konja.


Images: OTT Technologies

Vozilo se nudi u raznim varijantama, nosača oružja (vozilo vatrene podrške sa minobacačem 60mm + BGA 40mm), trupnog transportera, taktičkog patrolnog vozila, saniteta, teretnog vozila, komandnog vozila, itd. Vozilo je veoma versatilno, jeftino, robustno i veoma pogodno za zamijenu starijih oklopnih točkaša, uključujući Mambi i Kaspir. Osim protivminske zaštite u odnosu na starije tipove oklopnjaka M26 15 je superioran i u balističkoj zaštiti. Veoma je pogodno za vožnju sa velikom preglednošću i voznim karakteristikama.
U Iraku Puma 4x2 MPV dokazala je veliku žilavost u incidentima sa IED municijom. Unutrašnjost vozila se lako rekonfiguriše. Vozilo je u serijskoj proizvodnji, a većem broju afričkih država isporučeno je u preko 200 komada.


Kenijci tokom borbi u Somaliji

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7184



Haubica Tajp 66 152mm L29. Stalni gost vojnih poligona Kine u situaciji kada njena vojna undustrija izbacuje veliki broj novih rešenja iz domena artiljerijskih oruđa 152/155mm sa kojima ostvaruje i lijep izvozni uspjeh. Haubica je nastala na osnovu sovjetske D 20, a poboljšana je kroz 66 – 1 verziju te 6x6 mobilni top.

Iako vremešna, po ocijeni Kineza 66tica je savršeno adekvatna za današnje stvarne zahtijeve. Eventualna nadogradnja se vidi uglavnom u upotrebi novije, vođene municije odnosno to je najlakši pristup no i tu se vagaju stvarne potrebe. Utvrđeno je da nove ultra – lake haubice imaju tek mali broj prednosti prilikom dejstva običnom municijom dok su novija oruđa 155mm preteška van šasije gusjeničara.
Tu je još i razrada novog SUVa sa digitalizacijom čitavog sistema i instalacijom terminala za nišandžiju gdje se sve radi prema uputsvima. Time su riješeni veliki problemi u organizaciji paljbe uz mali trošak.
Naravno glavna prednost 66tica je u njenoj cijeni, uhodanoj proizvodnji, ekonomičnoj cijevi, jednostavnosti dizajna, lakoći održavanja, velikom iskustvu, izobilju municije i rezervnih dijelova. Pa zašto je ne koristiti?
Ne treba zaboraviti i da je Kina još tokom devedesetih došla do ruske tehnologije proizvodnje laserskih vođenih granata Krasnopolj 152mm dizajniranih za gađanje oklopnih meta na daljinama do 20km.


Regeneracija haubica Tajp 66 postavljanjem na za to prilagođeni kamion sa sposobnostima terenske vožnje. Uz efikasnu kontrolu troškova dobijaju se odlične performanse i na dugi rok rešava problem mobilnosti haubice Tajp 66.




Stalni gost vojnih poligona u Kini 66tica je i dan danas najzastupljenije sredstvo u kineskoj floti vučenih haubica.


Neidentifikovana verzija 66tice sa pomoćnom pogonskom jedinicom. Nije proizvedena u većem broju.

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7184

WASP 58



WASP 58 je protivoklopno potrošno ručni bacač oružje kalibra 58mm razvijeno u Francuskoj kasnih osamdesetih od strane kompanije Luchaire S.A. Prodajni odsjek Luchaire primjetio je rast troškova lakog protivoklopnog/jurišnog oružja do te tačke da ga je sve manje i manje naručivano (naročito od onih država sa nategnutim budžetima). Kompanija je uvidila potrebu za individualnim protivoklopnim/jurišnim sredstvom koje može biti nabavljeno po cijeni malo većoj od cijene tromblonske mine ali sa većom preciznošću i jednostavnošću upotrebe kao individualnog raketnog lansera. Sredstvo je trebao biti privlačno i izviđačkim, padobranskim, ronilačkim i svim onim snagama i uslovima gdje je maksimalna probojna moć nepotrebna.
Dizajniran je kao kompaktno i jednostavno oružje za upotrebu sa malim lansirnim potpisom. Maksimizirani su kompaktonost i versatilnost nauštrb visokoj probojnosti oklopa. Ovo omogućava ispaljivanje iz zatvorenog prostora uključujući male sobe u zgradama. WASP 58 čini zapečaćena lansirna tuba izgrađena od fiberglasa i ojačane plastike. Protiv oklopna HEAT bojeva glava prečnika 58mm bazirana je na Grenade à fusil antichar de 58 mm Mle F1 PAB tromblonskoj protivoklopnoj mini. Bojeva glava može da probije 250 - 300mm valjanog homogenog oklopa RHA oklopa ali i 800mm betona. Nedovoljna za čeono dejstvo po današnjim modernim tenkovima dovoljna je za gađanje oklopnih vozila. Vjerovatnoća pogotka stacionarnih meta iznosi 95%, pokretnih 88%.
Ovaj kompanijski projekat ostvario je i komercijalni uspjeh. Proizvedeno ih je preko 450.000 komada sa licencnom proizvodnjom u Grčkoj i izvozom u više zemalja. Oružje je upotrebljivano u ratu u Ruandi te od strane grčke terorističke organizacije 17. novembar.
Domet sredstva je 300 metara. Može se koristiti protiv bunkera ili kao sredstvo vatrene podrške. Radi se o potrošnom sredstvu baziranom ne bestrzajnom principu. Koristi kontra – masu od plastičnih čipova za dostizanje bestrzajnog efekta. Jednom lansirani čipovi gube energiju posle jednog metra. Projektil stabilizuje šest krilaca po napuštanju cijevi.
Oružje je teško 3kg, dužine 0,8 metara, efikasan domet 20 – 400 metara. Dovoljno je lako da jedan vojnik može da nosi nekoliko komada i u javnosti je prikazan ranac za nošenje 4 lansera. Prednost ovoga ogleda se u tome da vod od 50 vojnika može da nosi 100 lansera bez prekomjernog opterećenja.

offline
  • goxin 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 20 Dec 2013
  • Poruke: 7743
  • Gde živiš: Srpsko Sarajevo

WASP je osa/ zolja na engleskom ( znam da je skracenica ali .... )

Jeftino masovno sredstvo , pogotovo ako ga pravis sam za vojsku .

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7184

^
^
Ali kako se "on" sjetio da napravi nešto uglavnom za bunkere + kontramasa, kompaktno i relativno lako. Niska cijena je samo bonus. Inače se radilo o čisto kompanijskom projektu koji se mnogo svidio prvo oružanim snagama matične zemlje, a i inostranstvu. Nekih 25 vojnika može da ponese 100 lansera.
Ovaj bacač ne isključuje rasna protivoklopna sredstva sa kumulativnom strujom reda AT4, LAW 80 ili Apilasa ali ipak glupo je ta sredstva trošiti na stacionarne mete još im ni efekat nije najbolji. Još komando jedinicama kompaktnost sredstva mnogo znači.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 749 korisnika na forumu :: 6 registrovanih, 0 sakrivenih i 743 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: darkojbn, saputnik plavetnila, Tila Painen, yrraf, zlaya011, zziko