Rusija planira da izgradi ultra-moderni grad na zaleđenom ostrvu Kotelnij, dubuko unutar Arktičkog kruga, u arhipelagu Novosibirsk. Budući ledeni grad nazvan je Umka po polarnom medvediću iz popularne sovjetske crtane serije.
Ispod ogromne kupole Umke prvo će se nastaniti 5.000 ljudi. Topla unutrašnjost kupole štitiće ih od temperatura koje zimi dosežu daleko ispod minus 30 stepeni Celzijusa. Jaki vetrovi u ovoj oblasti čine je jednim od najnegostoljubivijih mesta na planeti, a temperature su čak i tokom leta jedva iznad nule.
"Ovaj grad će biti od strateške važnosti, kao ruska severna predstraža", rekao je jedan od najboljih ruskih arhitekta Valerij Rževskij, koji je svoj modernistički dizajn poslao na odobrenje premijeru Rusije Vladimiru Putinu.
Izvori "Dejli mejla" navode da je Rusija veoma ozbiljna po pitanju arktičkih prirodnih bogatstava, pa će ovaj futuristički grad imati svoju vojsku, graničare, obaveštajce, naučnike i istraživače. Stanovnici Umke uživaće u luksuzu, "ušuškani" ispod kupole sa sopstvenom, umerenom klimom i nizom potrebnih, pratećih objekata i ustanova.
"Planiramo da napravimo naučne laboratorije, kuće, parkove, bazene, hotele i crkvu. Naravno, tu su i škole, obdaništa, tereni za rekreaciju, bolnica, sportske ustanove i drugo", naveo je Rževskij.
"Želimo ljude koji će tu živeti i raditi, bez pomišljanja da su u nekom zatvorenom prostoru okruženom hladnom arktičkom klimom", dodao je on.
Ovaj neobični poduhvat, nazvan još i "čudesni grad”, biće izgrađen za oko četiri i po milijarde evra. Umka će time postati ruski grad najbliži Severnom polu, udaljena od njega oko 1.600 kilometara. Dizajn Umke je zasnovan na Međunarodnoj kosmičkoj stanici (MKS).
"Ovo je za sada jedini projekat u svetu sa veštačkom klimom i integralnim sistemom za održavanje života, baš kao na MKS. Ne samo da je ovo novina u arhitekturi, već i u okviru ljudskog načina života. Tokom stvaranja projekta koristili smo se vazdušnim i svemirskim tehnologijama", objasnio je Rževskij.
"Čudesni grad" snabdevaće se strujom iz plutajućih nuklearnih elektrana. Što se tiče hrane, Umka će biti u potpunosti samodovoljna, sa svojim farmama živine i ribnjacima, staklenim baštama, mlinovima i pekarama.
"U gradu uopšte neće biti smeća jer će Umka imati dve fabrike koje će otpad pretvarati u pepeo", dodao je Rževskij.
U Umci će živeti i radnici koji će raditi u obližnjim rudnicima i naftnim platformama, što će otplatiti troškove razvoja. "Ovaj projekat je napravljen da postoji na bilo kojoj površini, čak i na Mesecu ako treba", istakao je Rževskij.
Оно што се шушка по руским медијима да ће се овај проект одбрити како би се тестрала технологија за Месец и Марс.
Izgradnja grada pod kupolom unutar napustenog rudnika dijamanata u Sibiru (jedna od najvecih rupa na Zemlji). Procena je da bi takav grad mogao da ima 100.000stanovnika a verovatno bi mogli da nastave dalju explataciju dijamanata.
I ja sam razmišljao o toj dijamantskoj rupetini. Koliko je ono čudo, a ko da su ga pijukom iskopali.
Što se tiče Umke nije mi jasno kako misle da održavaju relativno toplu mikro - klimu sa temeljima na permaforstu. Bukvalno bi istopili tlo pod nogama.
Da to nije ruski odgovor na američki antibalistički štit?
I to još u rudniku dijamanata... Pošto su dijamanti devojkama najbolji prijatelji, marketing za postizanje željenog odnosa među polovima je već odrađen.
Разрађен је пројекат града будућности који ће бити изграђен прво у Арктику, а затим можда и на Месецу. Становници најсевернијег насеља ће бити научници и војна лица. За пројекат су се већ заинтересовали арктички суседи Русије.
Херметички град је назван Умка. На чукотском језику „умки“ значи бели медвед, симбол Арктике. Град је пројектован по принципу Међународне космичке станице. Под огромном куполом се одвија свој живот – регулисани климатски систем, струја, намирнице. И то нису сва блага цивилизације. Лабораторије, спортски комплекси, транспорт, узгој рибе, живинарска фарма, житно поље и чак аквапарк. Иза поларника у вечитом леду такав град може да изгледа као права оаза – 1,5 км. у дужини и 800 м. у ширини. У тој гигантској капсули 5 хиљада људи ће моћи да преживи најсуровије природне услове – не одвојени, већ заштићени од средине. Али и природа око њих неће страдати. Један од главних задатака за пројектанте је био висок степен екологије. Град ће се једва дотицати земље - држаће се на стубовима. То је пројекат будућности, али та будућност за човека у Арктику је веома близу, каже ректор Северног Арктичког федералног универзитета Јелена Кудрјашова:
Ако је будућност човечанства повезан са Арктиком и ако људи буду и даље живели у тим пределима и освајали земљу, развијали инфраструктуру, биоресурсе, тражили нафту, гас – онда такви пројекти постају веома занимљиви. Разумљиво је зашто свака арктичка држава стреми на различите начине да се одомаћи у том региону.
Освајање ресурса Северног леденог океана је већ започело. Недавно је у Баренцовом мору почела са радом прва у Русији и највећа у свету пловећа нафтна платформа „Приразломнаја“. И то је само почетак. Нафтне и гасне компаније ће и даље освајати северне просторе. У условима вечитог леда морају се створити услови које имају хотела са пет звездица, сматра аутор пројекта, заслужни архитекта Русије Валериј Ржевски. Многе су земље заинтересоване за Арктик па и за арктички град, говори он:
100 посто сам сигуран да ће град подићи. Друго је питање: где и кад. Представили смо пројекат на међународном форуму Руског географског друштва, и чуо сам мишљење многих великих страних фирми да је то веома занимљиво и да се мора хитно остварити. Мислим да је то могуће извести за десет година. Разговарао сам са Американцима и Французима. Они кажу: треба убрзати темпо и изградити град буквално за пет година – потреба је тако велика. Ко ће први, не могу вам рећи. И сами схватате да су то огромна финансијска улагања. Иако се град не подиже за једна дан и финансијска питања прелазе у други план. Тим пре што су за такве градове заинтересоване нафтне компаније.
Приближна вредност града будућности је од 5 до 7 милијарди данашњих долара.
o istom tom neboderu u Beogradu - pa - živi bili pa videli posle izbora
i Rusi su pričali bajke kada su tražili naseljenike za još nenaseljena područja Sibira između dva rata. A sada im trebaju radnici na bušotinama.
I Ameri su se proseravali sa brodom "Freedom Ship" http://en.wikipedia.org/wiki/Freedom_Ship
Od mastodontskih projekatau zadnje vreme Kina i Dubai su jedini koji su stvarno gradili nešto od toga, s tim što je Dubai išao grlom u jagode pre krize a sad ne znaju šta će sa velikim delom izgrađenog.
Ako ne postoji validna ekonomska računica za taj projekat, i ako naručioci nisu totalni idioti, to je samo lepa propagandna pričica. Naftaško naselje je jedino što gore valja da se napravi, a za to nema smisla dati tolike pare jer može jeftinije i funkcionalnije.