Ruski procesori

10

Ruski procesori

offline
  • Pridružio: 08 Avg 2019
  • Poruke: 6369

Citat:Руски процесор Елбрус-6С3 на равним радио цевима. СМИЦ правила!

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Citat:Елбрус-7Л - нови руски процесор за играће конзоле

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]



offline
  • dac 
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 20 Jun 2020
  • Poruke: 950

Mišljenja sam da bi trebalo da kupe kineske mašine, što se tiče mašina za proizvodnju poluprovodnika. Naravno, da nastave svoj razvoj koji bi bio možda i subvencionisan od prodaje proizvoda od tih istih kineskih mašina. Pa onda kao što su kinezi radili. Kada njihove lokalne, dostignu dovoljno dobre performanse. Da ih menjaju.

Ali da uzimaju mašine nekih proverenih kineskih proizvođača. Tako bi za par godina, mogli da dođu do dosta ok čipova na što se kaže, "trailing nodes" litografijama i lokalizovali dosta svoje proizvodnje.



offline
  • Pridružio: 21 Maj 2012
  • Poruke: 2316

A zasto bi im kinezi to prodali?
Ovako ih imaju kao sigurne klijente jer rusi ne mogu da dobiju nista sa zapada i prinudjeni su da saradjuju sa njima bez obzira o kojoj tehnoloskoj generaciji da govorimo.
Kinezi danas najvise zaradjuju od starijih tehnoloskih generacija koje prave cipove za sekundarne namene (sve sem racunara i mobilnih). Davanje takvih tehnologija rusima sebi prave konkurenciju, istina ne veliku ali ipak konkurenciju.

Verujem da bi im dali takvu tehnologiju jedino ako bi im rusi isporucili nesto sto oni jos uvek nemaju, npr. proizvodnju savremenih motora za putnicke avione a nisam siguran da bi to rusi zeleli.

offline
  • dac 
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 20 Jun 2020
  • Poruke: 950

Prodali bi im jer su prodavali i drugima. Tipa NAURA , AMEC itd. Mislim isto da im ne bi bio problem, jer sankcije koje je Amerika njima dala na mašine koje se bave poluprovodnicima, ubrzala njihove domaće kompanije. Ako im je(Rusiji), cilj ili želja da imaju lokalnu proizvodnju (ovo je moja pretpostavka), oni će doći do nje. Pre ili kasnije. A kasnije će onda Kina dobiti više konkurenata, umesto tržište za taj proizvod.

Za putničke avione i njihove motore je Kina u dosta ok situaciji. Trebalo bi uskoro njihov lokalni motor CJ-1000 da prođe ispitivanja.

online
  • Pridružio: 02 Avg 2008
  • Poruke: 7493

Nisu to samo mašine. U proizvodnju čipova ide toliko toga, pored mašina raspon je od samih prostorija koje moraju da ispunjavaju vrlo krupne zahteve preko specifičnih hemikalija i materijala do najdeficitarnijeg - stručnog kadra, da se ne može takva proizvodnja naprasno uspostaviti ili proširiti. Moraš da imaš u perspektivi neko tržište za to što radiš. Sve to uložiš a onda SVO stane i šta sa svim što si uložio ako je tuđe jefitnije ili kvalitetnije?

A i sve to da stekneš potrebno je i ogromno iskustvo jer nije to obična proizvodnja. "Prinos" iliti proizvodnja bez previše škarta mnogo zavisi od dosta faktora i može drastično varira zbog sitnica.

Evo jednog opšteg tekstića na temu formiranja fabrike poluprovodnika.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • dac 
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 20 Jun 2020
  • Poruke: 950

Nisam rekao da su samo mašine i slažem se sa tobom u tome da je proces. Oni već imaju par firmi koje se bave dizajnom poluprovodnika, ne računajući institute. Ne računajući isto da mogu angažovati neku drugu stranu firmu da im pomogne i smanji malo jaz u njihovom znanju.

Moje mišljenje je da trebaju da imaju neke stvari osigurane zbog sankcija koje su dobili kinezii i oni(rusi). Da im treba domaći razvoj određenih stvari i da se te stvari koriste u tim ključnim kompanijama. Poluprovodnici su jedna od tih stavki. Posebno proizvodnim, telekomunikacionim i vojnim. Neke stvari neće moći da naprave i da budu konkurentni. Ali neke stvari jednostavno moraju da imaju zarad svoje sigurnosti.

offline
  • Pridružio: 18 Feb 2006
  • Poruke: 118
  • Gde živiš: Batajnica

eurasiantimes.com/russias-achieves-big-breakthrough-in-microchip/

logicno.com/zivotni-stil/ruska-tehnolo.....pova.htmlk

offline
  • Pridružio: 22 Apr 2025
  • Poruke: 49

Треба напоменути да Руси не седе скрштених руку. Досадило им да ваде чипове из веш машина и решили да их сами праве.
Руска ЕUV литографска машина доноси неколико кључних иновација које је разликују од западних еквивалената. Прва и можда најзначајнија је кориштење светлосног снопа таласне од 11,2 nm, што је краће од АSML-ових 13,5 nm. Ово наизглед мало смањење има огромне предности, омогућујући гравирање још финијих и прецизнијих струјних кругова, што отвара врата за производњу снажнијих и енергетски кориснијих чипова.

За извор светлости, руски инжењери применили су другачији приступ од АSML-а. Док холандски ASML користи сложени процес базиран на капљицама коситра вапоризованог ласером, руско решење користи ксенонски ласер. Овај гас, иако редак, хемијски је инертан и омогућава стварање ЕУВ светлости на једноставнији, чишћи и потенцијално исплативији начин.

Извор: [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • dac 
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 20 Jun 2020
  • Poruke: 950

Kada budu otvorili svoju EUV fabriku, mislim da će tada moći da se kaže da su uspeli u tome. Do sada su se kao i svi drugi, oslanjali na TSMC. Polako ali sigurno kineske firme osvajaju delove koji trebaju firmama(integratorima) kao što su ASML, SMEE, Huawei,..., da naprave mašinu koje mogu da dostignu takve litografije.

Ne vidim rusiju ni blizu tome, ali mislim da trebaju da rade na razvijanju takvih tehnologija i mašina. Ili da naprave saradnju sa kinezima. Možda čak i da naprave saradnji sa nekom kineskom kompanijom fabriku na svom tlu.

offline
  • Pridružio: 22 Apr 2025
  • Poruke: 49

dac ::Kada budu otvorili svoju EUV fabriku, mislim da će tada moći da se kaže da su uspeli u tome. Do sada su se kao i svi drugi, oslanjali na TSMC. Polako ali sigurno kineske firme osvajaju delove koji trebaju firmama(integratorima) kao što su ASML, SMEE, Huawei,..., da naprave mašinu koje mogu da dostignu takve litografije.

Ne vidim rusiju ni blizu tome, ali mislim da trebaju da rade na razvijanju takvih tehnologija i mašina. Ili da naprave saradnju sa kinezima. Možda čak i da naprave saradnji sa nekom kineskom kompanijom fabriku na svom tlu.

Зашто би отварали фабрику?
Мислим да ће EUV литограф радити неки научни институт за потребе домаћег тржишта, пре свега армије и државних институција.
Улазак на светско тржиште је више него упитан и зато градња фабрике, попут ASML нема смисла.
САД ће користити све могуће опције да спречи тако нешто. То смо већ видели са гушењем HUAWEI-a а и на руским процесорима. САД су наложиле TSMC да вобустави производњу руских процесора као и HUAWEI-евог Kirin процесора.
За разлику од Русије, Кина је уложила велики новац и SMIC је успео да уради Kirin у 7nm технологији, што је великим успех узимајући временски рок. Ако се не варам, САД су HUAWEI ставили под санкције 2020 а прошле године је лансиран Kirin 9010 у 7nm технологији.
Наравно да он заостаје за Qualcomm и MediaTek процесорима које TSMC прави у 3nm технологији.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1367 korisnika na forumu :: 79 registrovanih, 7 sakrivenih i 1281 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Aleksa-, aleksmajstor, Apok, Asteker, Ba4e, Belac91, Belisarius, Bivan, blatruc82, bobomicek, boxbole, Bozjidar87, bukefal, ccoogg123, colji, crnogorac, Dambi, djile1, djuradj, Dovla 1980, draganca, dzoni19, EVIDENTICAR, Feller, Flashburn, Frunze, Georgius, Gonga, Goran_, ivran064, jackreacher011011, jalos, Jovan1983, K2, KimiMR, Lieutenant, ljuba.b, LjubisaR, Lucije Kvint, M74AB3, Manjane, Marko1238, mat, Miki01, Miki281, milanovic, milenko crazy north, milikonst, milutin134, Mićko, naki011, Natuzzi, nekdo, nenooo, Orc, paja69, Pantelejmon, Pero, Prečanin30, Pv123, raketaš, Ray1973, RED4G-304, SamostalniReferent, Sarmat, Shinobi, Singidunumac, skvara, sluga, stegonosa, tecataki, TGKastela, tomigun, vathra, Vrač, vukan0799, Wehicle, Zerajic, Zoran1959