Oluj2.1 ::Kvadro i duo ploče, one su bile aktuelne u realnoj vojnoj opremi tada a verovatno i sada.
To su i dalje jako solidne platforme, posebno za ono sto ruse zanima ali i kao benchmark za neki minimum performansi koji mozda zele da postognu. A trebace im... Puno takvih resenja ce im trebati za vojsku, za PVO posebno i antibalisticki stit.
Šta da ti kažem care, program koji je radio matematiku za Apola, preveden za DOS upotrebuje stajao na jedan flopi.
Što se tiče najvećih problema u vojnoj tehnici odavno nisu biten performanse računara već neko vreme, isitna interfejsi su za generaciju poboljšani ali do holoa to je to ...
Za najveće probleme nema matematičkog ili nekog drugog rešenja, nije problem više nedostaqtak kompa. Ja sam poslednji put nagazio na sporost kompa negde 1996.
Procesorski i memorijski najintenzivnija vojna upotreba je koordinacija jedinica u realnom vremenu, sve sa pozicijama koje se krecu itd... A to je moguce vec... deceniju-dve, ako ne i tri.
Sa druge strane, protoka izmedju racunara nikada dovoljno. Pogotovo sto mora biti zasticen.
Danas se software rješenja namjenjena plebejcima tako programiraju da što više gutaju Performance. Igre na primjer. Samim tim stupa i potreba za novim harware-om. A kasnije i potreba za novim Software-om jer ne funkcionira (ili loše funkcionira) na novom hardware-u. Nekad se to zvao "Wintel kartel".
Vojska nema taj problem.
Svejedno su kojekakve "library's", po mom ukusu, nepotrebno velike, da ne kažem ogromne. Čak i za Linux. To je cjena želje za brzim rješenjima
Микроконтролер на архитектури RISC-V "Купидон". Урађено у Русији!
7. марта
1,9 хиљада прочитали
Поздрав свима, недавно је руски чипмейкер ПАО "Микрон" објавио микроконтролер је у потпуности развијен и произведен у Русији, чип реализовано преко 90 nm техпроцессу (ЦМОС) и намењен за сегмента интернет ствари, у систему "паметне" куће, друмског саобраћаја, као и системима за праћење, телеметрија и измерительном опреми. Чип има шифра МК-32 "Купидон" и односи се на микросхеме 1-ог нивоа.
"Чиста соба" у фабрици ПАО "Микрон"./ фото извор: Иандек слике
Контролер ради на бази 32 битни кернел архитектура RISC-V (32 Мхз) са умножителем, отладчиком ЈТАГ и контролером-трап. Списак интерфејса следећи: 2 порта СПИ, 1 порт СПИ Фласх (QSPI), 2 луке И2Ц, 2 луке УАРТ, 2 16-битни луке улаз-излаз опште намене стандарда (ГПИО) и још 1 порт али 8-битни улаз-излаз (ГПИО), као и монитор синхросигнала, brown-out детектор.
Чип 1. разред МК-32 "Купидон", производња ПАТ "Микрон"./ фото извор: Иандек слике
Микроконтролер има и интерне меморије, РАМ-16 Мб, а ППЗУ 8 Kb, ће-программируемая меморија 256 бита. При том, без обзира на тако скроман опције, чип има комплетан блок израчунавање контролне суме (CRC) са ускорителем симетричним криптозащиты по ГОСТ-у Р 34.12-2015 и АЕС 128.
Основни алати накнада за микроконтролер МК-32 "Купидон"./ фото извор: Иандек слике
Важно је напоменути да је овај производ масовне производње, може да купи свако ко жели да энтузиасту за експерименте по цени 450р по комаду, у овом случају може да се купи и податке за исправљање грешака накнаду, која садржи изворе референтног напона и блок за повезивање екстерних извора напајања са широким опсегом напона. Постоје конектори за повезивање до 4 модула периферних плоча проширују основну функционалност напуњен са дебуг накнаде, на пример модули Блуетоотх 4.0 ЛЕ, интерфејс модул Ви-Фи (2 диапазонный) или модул РФИД и eMTC.
Пример 2 периферних плоча од ОАО "Микрон" за основне напуњен са дебуг одбора./ фото извор: сајт mikron.ru
Напомињем, да је после санкционных мера у односу на ПАТ "Микрон", асортимент производа великој мери смањен, док је у своје време овде били у стању да произведе 90 nm, 2-цоре процесор Елбрус-2ЦМ и да су покушаји да се произведе 65 nm, али већ 4-цоре Елбрус-4С.
Фотолитографическое опрема у фабрици ПАО "Микрон"./ фото извор: Иандек слике
Сада компанија је у процесу преговора са државом у лице минпромторга руске ФЕДЕРАЦИЈЕ, на тему финансирања развоја опреме за техпроцессов 45-32 и 28 нм (ЦМОС), пројекат се процењује на 2 милијарде долара. А данас све, све добро и претплатите се на канал, за мене је то врло важно.
Производња микрочипова у Русији. Није све тако лоше као што се обично верује.
3. март + Клик за текстЗдраво свима, настављамо са "рубљом" хитне замене увоза. У прошлом чланку сам говорио о томе како ћемо решити проблеме са производњом процесора високих перформанси и ВЛСИ, према тренутној ситуацији у свету. Данас ћемо причати о томе шта и где се производи конкретно у Русији, и што је најважније, у којој количини и за коју опрему.
Серверска плоча компаније ИЦЛ са 48-језгарним процесором Баикал-С, 16 нм. / Извор фотографије: Телеграм
У Русији (ко би помислио) постоји 26 фабрика полупроводника, главне и најпознатије су Микрон ПЈСЦ са техничким стандардима 180-130-90 нм и са експерименталном производњом на 65 нм, Ангстрем-Т са техничким стандардима 130-110 нм и могуће после модернизације и 90 нм, као и Цроцус Наноелецтроницс (КНЕ) са 90-55 нм технологијом (МРАМ). Чини се да се ништа модерно не може урадити у таквим предузећима, међутим, у свету не почива све на паметним телефонима и системима за игре, технички процеси 130-90-65-45 нм, један од најчешћих, јер готово све везивање савремене електронике се ради по таквим стандардима од МОС транзистора до контролера.
„Чиста соба“ у ПЈСЦ „Микрон“ / Извор фотографије: Иандек слике
Штавише, такви стандарди су веома чести у војно-индустријском комплексу и свемирској техници, где због космичког зрачења није препоручљива употреба финијих процеса на 16-7 нм, пошто ће такво микроколо брзо пропасти. Узмите у обзир производњу СМД компоненти из Ангстрема, на пример, у масовној производњи постоје следећи производи: специјални микропроцесори (серија 5023БЦ016 отпорна на зрачење), микроконтролери (серија К1446ВГ1БУ), меморијски чипови (серије 1619РЕ3В и К5004РС2Т), чипови за управљање напајањем, ДЦ-ДЦ претварачи, 12-битни АДЦ и 4-канални 12-битни ДАЦ, операциона појачала и друга стандардна логика укључујући ЛЕД драјвере. (Листа компоненти је огромна).
Микропроцесор за сателите 5023ВС016 и АДЦ 5023НВ015. / Извор фотографије: Иандек слике
ПЈСЦ Микрон, камен темељац наше микроелектронике, производи полупроводнике на плочицама од 200 мм (ФАБ-200), на пример, за аутомобилску индустрију, микроконтролере, РФИД производе. Својевремено су успели да произведу Елбрус процесоре серије 2ЦМ по 90 нм процесној технологији. Од 2018. године воде се преговори са Владом Руске Федерације и Министарством индустрије за субвенцију од 1,5 милијарди долара за развој техничких стандарда у 45-32 и 28 нм, овај други је од виталног значаја за Русију, производи 90 % свих процесора из МЦСТ-а и Баикал Елецтроницс“.
РФИД ознака ПЈСЦ "Микрон". / Извор фотографије: Иандек слике
Колико је ово реално? Метода потапања литографије за Русију је компликована без сарадње са било ким, иако је са степерима са таласном дужином од 185 нм могуће истиснути 32, па чак и 28 нм из експерименталне опреме на 65 нм, својевремено су то радили у Интелу. .
Матрични РОМ 1619РЕ1 и интегрисано коло БИС К5515БК2У. / извор фотографије: Иандек слике
Истина, има још пар проблема, инертних гасова за нагризање и таложење кристала, а други - плоче, пошто су за 32-28 нм потребне плоче од 300 мм, али оне се не производе у Русији. Међутим, према последњим подацима, гасови из Француске су у Русији могли да замене 80 одсто, а у производњи неонског гаса Русија је генерално други снабдевач у свету. Плоче се могу купити у Кини, иако то и даље треба да урадите сами.
Елбрус 2СМ и први руски микроконтролер заснован на РИСЦ-В архитектури МК32 „АМУР“, производни процес 90 нм. / Извор фотографије: Иандек слике
Суштина: као што видимо у области војно-индустријског комплекса и свемира, оно што Русија има сасвим је довољно, али пошто смо кренули стопама тоталне супституције увоза, потребно је да овладамо суптилнијим техничким процесима, али ће време реци да ли смо успели. И то је све за данас, све најбоље и претплатите се на канал.
Упркос санкцијама. ИЦЛ представио матичне плоче на бази процесора "Baikal".
+ Klik za tekstCitat:Упркос санкцијама. ИЦЛ представио матичне плоче на бази процесора "Baikal".
31. маја
У лака за Русију време, када је изгледало свет је полудео, када једна земља може све, а други ништа, али компромиса нема и не може бити, ипак појављују светле тачке. Мало ко зна, али постоји таква компанија ИЦЛ, која је дуго се бави развојем и производњом рачунарске опреме у Русији и налази се у Казану. Као и многи ИТ компаније у Русији, ИЦЛ, такође, је учесник у програму увоз, која је требало да почне пре 15 година, али, како кажу, боље икад него никад.
Серверски накнада ИЦЛ S1SB-BES1000. / Извор слике: телеграм
Компанија производи моноблоки, РАЧУНАРИ и лаптопови, као и матичне плоче сопственог развоја за СХД, на бази процесора интел и АМД, међутим, ове године компанија је увела неколико матичних плоча за ПЦ, моноблоков и сервера на бази процесора Бајкал серије М и. С. Све изгледа врло импресивно, црвена текстолит, вишеслојна плоча са најмање СМД компоненти и што је најважније, све то раде код нас у Русији.
Накнада формата Мини АТКС ИЦЛ БЕМ-1000SB. / Извор слике: телеграм
Многи ће рећи, па одбора има страних детаље, али и ја ћу одговорити, ни једна земља у свету није у стању да у савременој електроници све учини својим снагама, то је немогуће. Поред тога, број СМД "рассыпухи" увоз производње не толико на сервер плочи на пример, чак и отпорници и керамички кондензатори наше, а тако исто сам научио, конектори, ЦПУ соцкет и конектори такође раде у Русији.
Мини ПЦ на бази процесора Baikal-М. / Извор слике: телеграм
Једино што сам био збуњен, па ово је место где компанија је предузела процесори? Према подацима МЕДИЈА, TSMC престала производња процесора руске развоја, а све, од "МЦСТ" до "Модул", то јест, чипс од 40 до 16 nm. Бих замислити да је пре увођења санкција многе компаније су акумулиране неко је број процесора и даље на њиховој бази раде одбори, уређаја и допиливат, међутим, питање? А шта онда? У овом тренутку нешто да разговарају о рано, још ништа није јасно и како ће се решавати овај проблем, знају само програмери ТРАЈАЊЕ.
Инжењеринг такса са 48-е цоре процесор Baikal-С. / Извор слике: телеграм
Али може се претпоставити да, на пример, Малезија је спремна да преузме производњу кристала за Русију, без обзира на санкције, штавише, многи стручњаци сматрају производња чипова на Кинеском SMIC, али привозя схемотехнику не директно из руске ФЕДЕРАЦИЈЕ, јер то може довести до санкција већ против Кине, а кроз њихову било којој земљи. Али чак и ова опција носи у себи проблем, а то је корпусирование и производња подлогама, у Русији постоји искуство корпусирования процесора Елбрус-2ЦМ и 8Ц, а то даје наду да импортозамещение ће се наставити без обзира на ограничења.
Матична плоча за Бајкал-М, али овај пут од друге фирме
+ клик за текст3логиц Гроуп, власник бренда Гравитон, представио је сопствену матичну плочу са процесором Баикал-М.плоча Мини-ИТКС формата, има врло кул дизајн, ситотисак по целом текстолиту са визуелним ефектом гравитационог поља испод процесора, изгледа елегантно и креативно. Плоча од "Гравитон", назива се" хангар " и подржава 2-канални ДДР4 СО-ДИММ (2400) рам, укупне запремине до 64 ГБ, тако да плоча има три слота за проширење, укључујући ПЦИе Ген3×4.
Занимљиво је да плоча има контролу отварања поклопца кућишта (Интрусион) и жироскоп за одређивање положаја плоче у простору, постоје два САТА-ИИИ порта за дискове, УСБ 3.2 и УСБ 2.0 портови, Гигабит Етхернет 1000БАСЕ-Т контролер, ВГА и ХДМИ 2.0 видео излаз, као и два М.2 ССД конектора. Срце плоче је Баикал-М процесор (Бе-М1000), осмојезгрени АРМ процесор од 1.5 ГХз произведен у 28нм процесу са 8.графичким језгрима мали-Т628 МП8 на 700 МХз.
Ова плоча је дизајнирана за уградњу у мини рачунаре, у кућишта аутоматизованих радних места или у моноблокове, међутим, то није једини модел плоче из "Гравитон", компанија је такође најавила "матерински" формфактор сервера и припрема се за производњу сопствених СХД и сервера.
Citat:Компания 3Logic Group, владелец бренда "Гравитон" представила собственную материнскую плату с процессором Baikal-M. Плата формата Mini-ITX, имеет очень классный дизайн, шелкография по всему текстолиту с визуальным эффектом гравитационного поля под процессором, выглядит стильно и креативно. Плата от "Гравитон", называется "Ангара" и поддерживает 2-х канальную оперативную память DDR4 SO-DIMM (2400), суммарным объёмом до 64 ГБ, так же плата обладает тремя слотами расширения, в том числе PCIe Gen3×4.
Из интересного, плата обладает контролем вскрытия крышки корпуса (Intrusion) и гироскоп для определения положения платы в пространстве, для накопителей имеются два порта SATA-III, порты USB 3.2 и USB 2.0, контроллер Gigabit Ethernet 1000Base-T, видеовыход VGA и HDMI 2.0, а так же два разъема для SSD M.2. Сердцем платы является процессор Baikal-M (BE-M1000), 8-ми ядерный ARM процессор с частотой 1.5 ГГц, произведенный по 28-ми нм техпроцессу с 8-ю графическими ядрами Mali-T628 MP8 на 700 МГц.
Данная плата предназначена для установки в мини ПК, в корпуса автоматизированных рабочих мест или в моноблоки, однако это не единственная модель платы от "Гравитон", компания так же анонсировала и "материнки" серверного формфактора и готовится к производству собственных СХД и серверов.