Poslao: 24 Avg 2023 10:36
|
offline
- Pridružio: 19 Jun 2014
- Poruke: 1409
|
"T-Platform" - ruska kompanija koja je razvila 'Bajkal' procesore je bankrotirala i stavljena na aukciju
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
Poslao: 09 Okt 2023 17:19
|
offline
- Pridružio: 20 Jun 2020
- Poruke: 950
|
Napisano: 30 Avg 2023 14:19
Nije vest o procesorima, ali je snimak pogađanja bespilotne u zavod «ГРУППА КРЕМНИЙ ЭЛ». Možda nije loše postaviti ovde.
https://t.me/UAVDEV/3615
Citat:
Один из сбитых над Брянском БПЛА упал на завод "Кремний ЭЛ" — он числится в списке крупнейших российских предприятий микроэлектроники. Предварительно, есть разрушения — на месте работают скорая и МЧС.
----------------------------------------------------------------------------------------
Google translate:
One of the UAVs shot down over Bryansk fell on the Kremniy EL plant - it is on the list of the largest Russian microelectronics enterprises.Previously, there is damage - an ambulance and the Ministry of Emergency Situations are working on the spot.
Sajt zavoda - «ГРУППА КРЕМНИЙ ЭЛ»
Dopuna: 09 Okt 2023 17:19
Russia Plans to Use Banned Nvidia H100 GPUs to Build Top 10 Supercomputers
Citat:
Russia Plans to Use Banned Nvidia H100 GPUs to Build Top 10 Supercomputers
Russia has an ambitious plan to build up to ten supercomputers by 2030, each potentially housing 10,000 to 15,000 Nvidia H100 GPUs. From a computing perspective, this would provide the nation with performance on a scale similar to that which was used to train Chat GPT. Formidable in general, a system featuring so many H100 GPUs could produce some 450 FP64 TFLOPS, which is half of an ExaFLOP, a level of supercomputer performance that has only been achieved by the U.S., so far.
Spearheaded by the 'Trusted Infrastructure' team, the Russian project promises to push the boundaries of computational capabilities, with each machine potentially boasting between 10,000 to 15,000 Nvidia H100 GPUs. However, the desired compute AI and HPC GPUs would come from Nvidia, an American company.
The war Russia started in Ukraine had led the U.S. to restrict tech exports to Russia. creating a gaping hole in the procurement strategy for processors like Nvidia GPUs. Thus, the question that hangs in the air is: how could Russia bypass these restrictions since it would seem impossible to smuggle thousands of valuable AI and HPC GPUs?
The financial landscape also presents a set of challenges for the Russians. With today's hardware prices, the project's budget would be about $6 billion, making it a colossal investment. However, rapid advancements in technology have the potential to reduce costs in the coming years. Perhaps by 2030, these systems could cost $500 - $700 million.
Russia's most powerful supercomputer is Chervonenkis, it is owned by Yandex and is equipped with 1,592 nodes featuring Nvidia A100 GPUs. It ranks 27th in the world for computational power, with a performance of 21.53 PetaFLOPS. Three of the seven Russian supercomputers belong to Yandex (Lyapunov, Chervonenkis, and Galushkin), two to Sberbank (Christofari and Chrisofari Neo), and one each to MSU (Lomonosov) and MTS (GROM). All of them operate on Nvidia GPUs from previous generations.
Currently, Russia has just seven supercomputers that rank in the global top 500. For comparison: the USA has 150 machines on the list, China has 134, Germany has 36, and Japan has 33. As of June 2023, Russia was 12th in the rankings.
|
|
|
|
Poslao: 12 Okt 2023 13:44
|
offline
- amstel

- Legendarni građanin
- Pridružio: 13 Maj 2012
- Poruke: 2564
- Gde živiš: Hiljadu milja od topolivnice
|
Русија има за циљ масовну производњу 28нм чипова до 2027., 14нм до 2030.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
Poslao: 15 Okt 2023 17:09
|
offline
- mercedesamg
- Legendarni građanin
- Pridružio: 08 Avg 2019
- Poruke: 6369
|
dozorni ::"T-Platform" - ruska kompanija koja je razvila 'Bajkal' procesore je bankrotirala i stavljena na aukciju
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
U vezi tog
Citat:Дакле, Баикал Елецтроницс није у стечају, компанија ради нормално упркос мерама санкција и развија линију мултиконтролера и процесора заснованих на РИСЦ-В. Па ко је банкротирао? А бивши власник Баикал Елецтроницс-а, односно Т-Платформс дд, који има 1% акција Баикал Елецтроницс-а, проглашен је банкротом и управо тај проценат иде испод чекића. У оквиру банкрота компаније која је 2012. године створила Бајкалски дизајнерски центар, на аукцију су стављена права на низ патената и акција у вредности од 484 милиона рубаља. Чини се да је сума знатна, али Баикал Елецтроницс је водећи европски произвођач микропроцесора, развој Баикал-С кошта 100 милиона долара, ништа слично томе нема у Европској унији, нико још није направио АРМ серверски процесор у Европи .
Онима који воле да гађају Русију блатом тешко је да провере наизглед једноставне податке, али је потребно прочитати, а најгоре је разумети. Одлазак на исту Википедију и читање да је Баикал Елецтроницс већ 3 године у власништву компаније Вартон, која такође поседује НПО РусБИТекх ЈСЦ, програмера безбедног оперативног система Астра Линук, очигледно је тешко као да слети летелицу на месец. Све што сам написао је лако проверити, штавише, довољно је само да се претплатите на Телеграм канал „Маким имакаи Горсхенин“, он је бивши радник МЦСТ-а, програмера Елбрус процесора.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
Poslao: 15 Okt 2023 21:01
|
offline
- mercedesamg
- Legendarni građanin
- Pridružio: 08 Avg 2019
- Poruke: 6369
|
За 3 године ће направити нови Елбрус-Б процесор по 65 нм процесној технологији!
15. септембра
5.2К прочитано
+ текстДивна су дела твоја, Господе! ))) Не, наравно да сам за микропроцесоре, али ова вест која се јуче проширила медијима... Како да кажем... Моја прва реакција је скептицизам (мада можда грешим), и сада ћу објаснити зашто.
Тако нас је јуче ујутру Комерсант шокирао вестима да се током партнерске конференције о потрази за инвеститорима, одржане 12. септембра 2023. године у компанији Ростец, присутнима обратио Евгениј Бабајан, саветник заменика шефа државне корпорације Ростец.
Евгениј Борисович Бабајан
Одржао је презентације о извесном „паралелном рачунарском систему „Елбрус-Б““. Пројекат Елбрус-Б подразумева развој процесора високих перформанси , чија је производња потенцијално могућа у руским фабрикама које немају напредне технологије.
Говоримо о стварању новог процесора на „дебелим“ тополошким стандардима, 65 нм и више , способног да истовремено решава велики број неповезаних рачунарских задатака – неколико пута више од уређаја на традиционалној архитектури.
Трик такве архитектуре није баш јасан, као ни шта се тачно подразумева под „рачунарским задатком“. Традиционални Елбрус је извршавао програмски код који је већ био припремљен и паралелизован компајлером, чије су команде истовремено учитавале различите АЛУ (аритметичко-логичке јединице) језгра процесора.
Различити рачунарски задаци, у општем случају (ради једноставности, не улазећи у детаље временске квантизације), једноставно учитавају различита језгра процесора у Елбрус (и у било ком другом процесору).
Односно, ако је карактеристика традиционалног Елбруса истовремено извршавање команди за један задатак, онда је карактеристика Елбруса-Б истовремено извршавање различитих рачунарских задатака, односно обичан мултитаскинг?
Али мултитаскинг, као што је горе поменуто, савршено је имплементиран, укључујући и због баналног повећања броја језгара способних за обављање ових задатака. Па шта је онда карактеристика Елбруса-Б, која му омогућава да обавља неколико пута више задатака од уређаја заснованих на традиционалној архитектури? Повећане перформансе више језгара?
Нажалост, нисам нашао техничке детаље у јавном домену. Ако неко зна, подели информације у коментарима. Једино што се зна је да ће Елбрус-Б имати архитектуру са дугачком командном речју (вероватно значи ВЛИВ, као на конвенционалним Елбрус процесорима).
Такође се наводи да Евгениј Бабајан тражи инвеститоре за организовање развојног центра (десигн центра, како се сада каже на западни начин) за пројектовање и производњу пилот серије микропроцесора. Цена пројекта је процењена на 30 милијарди рубаља. за три године .
Ростец је потврдио да се тим Евгенија Бабајана консултује са Ростец групом у вези са перспективама овог пројекта. Иначе, МЦСТ (програмер традиционалног Елбруса) нема никакве везе са новим пројектом.
Скептицизам
Прво , тако се историјски догодило да сам пристрасан према Бабајану Оцу, сећајући се његових гласних изјава почетком 2000-их и његових финансијских захтева који су Русији у то време били неадекватни за развој Е2К процесора, који би се „разбио“ Интел.
Признајем да би заиста направио такав процесор за новац који је најавио, али је то тада изгледало као још једна превара, од којих је било печурака после кише 90-их и 2000-их. Наравно, новац није нашао.
Уопште, споља је људима изгледало да је обећао, а није то учинио, а није ни желео (тако је изгледало), јер је одмах тражио нереалне износе за то време за развој овог процесора. Још једном понављам за браниоце Бориса Бабајана – не тврдим да је баш тако било. Само кажем да је изгледало овако . И нећете моћи ништа да урадите поводом тога.
Генерално, седимент, како кажу, остаје.
Друго , специјализовани новинари из неког разлога нису питали извор која је техничка карактеристика процесора. Или из неког разлога сам извор није рекао главну ствар. Речи „решити велики број неповезаних рачунарских проблема у исто време – неколико пута више од уређаја на традиционалној архитектури“ – не значе ништа. Па, ставићу неколико пута више језгара у било који процесор - то је повећање броја истовремено решаваних задатака.
Ако ће овај проблем решити некако другачије, зашто извор ништа о томе није рекао, а овај податак је пре свега требало да буде објављен на конференцији за инвеститоре. Ово је најосновнија тачка по којој ће упућени инвеститор моћи барем приближно да утврди да ли се исплати или не.
Ех, волео бих да могу да добијем сам Бабајанов извештај. Ту сигурно има неких архитектонских прорачуна. Осим ако, наравно, ово није покушај још једне преваре.
Треће , врло сумњам да су све разумне стручњаке за развој процесора једноставно покрали тимови Елбруса, Бајкала, Јадра и других програмера процесора и контролера међу собом, они доживљавају недостатак, а нови играч ће једноставно не нађу довољан број специјалиста, или ће искрварити конкуренте тако што ће њихов кадар намамити великим платама.
Највероватније, Евгениј Бабајан рачуна на ово друго (ако ово није покушај да се глупо заради новац, а затим одбаци пројекат као неуспех, а судећи по броју предузећа које је Евгениј Бабајан затворио, чији је он био суоснивач или глава у једном или другом тренутку, овај сценарио је врло могућ - постојаће још један затворени центар за дизајн) , али ова друга опција ће убити традиционални Елбрус, јер ће, очигледно, намамити већину програмера из МЦСТ-а ( они су већ направили Елбрус 2СМ , који је произведен у Микрон-у помоћу технологије ХЦМОС10_ЛП_9М_2.5В). Како ће иначе моћи да направи 65-нанометарски ултра-вишејезгарни клон њиховог процесора за 3 године?
Па, четврто , Мицрон је савладао само 90 нм ХЦМОС10_ЛП_9М_2.5В технологију и није прилагођен за чипове високих перформанси. Стога је упоредо са развојем процесора високих перформанси неопходно и савладавање нове процесне технологије високих перформанси. Како и којим снагама то учинити, још увек није јасно.
Закључак
Генерално, у овом случају мислим да ће све ићи отприлике по сценарију од пре 20 година, наиме, неће привући новац. Мада, ипак бих желео да знам техничке детаље о томе како он намерава да повећа перформансе чипа користећи старе техничке процесе. Шта ако има бриљантну радну идеју? )))
Генерално, ако имамо на уму да нећемо моћи масовно да репродукујемо технолошки процес тањи од 90 нм у наредним годинама, онда заиста има смисла поћи од техничког процеса од 90 нм (на 65 нм на постојећој опреми тамо ће бити низак принос одговарајућих) и развити чиплет са више језгара велике површине и ефикасно хлађење система. Па, шта да радимо? )))
Али пре финансирања таквог развоја потребно је израчунати шта би то могло да резултира са техничке тачке гледишта – потрошња енергије, расипање топлоте, перформансе... Схватите, како кажу, до ђавола. Можда игра није вредна свеће. Или је можда вредно тога.
Лајкујте, пишите коментаре и претплатите се на канал! Срећно! :-)
аутор - [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Руски рендгенски литограф финансираће Росатом. Ствари иду добро!
+ текстПрво, да подсетим да је још у јулу ове године Мишустин посетио град Саров, где је посетио огранак Московског државног универзитета по имену М.В. Ломоносова и Институт за ласерска физичка истраживања. И ово путовање није било узалудно.
Као резултат путовања, Мишустин је дао низ упутстава, укључујући она која се тичу научног развоја Саровског националног центра за физику и математику. Објавио сам посебан чланак о овом догађају, „Ситуација са рендгенском литографијом, после извесног затишја, поново је добила замах . “
Тако су Министарство индустрије и трговине и Министарство економског развоја добили инструкције да проуче предлоге Росатома за неколико пројеката, укључујући пројекат израде домаће рендгенске литографије и производне технологије за њено коришћење . Рок за извршење налога је 30. август 2023. године.
Август је завршен, предлози Росатома су очигледно разрађени, зелено светло је дато и Росатом је почео да финансира пројекат средствима из својих инвестиционих програма. Како је рекао научни директор Националног центра за физику и математику, академик Руске академије наука Александар Сергејев, пројекат ужива и активну подршку владе земље.
Академик Руске академије наука Александар Сергејев
Дакле, можемо рећи да су ствари напредовале. До краја 2025. биће направљен прототип инсталације на 90 нм, а индустријски прототип на 32 нм до краја 2028. године. Затим ће стандарди постепено наставити да се смањују због прецизнијег подешавања опреме.
О овом многострадалном пројекту писао сам више пута раније. Да бисте се уопштено упознали са њим, прочитајте мој чланак: „Пројекат литографа високих перформанси који је отишао у Чернишенкову канцеларију .
Фазе израде рентгенске литографије
Алфа машина
Ова фаза је осмишљена за 2 године и већ је почела на иницијативној основи. Развијен је 3Д модел вакуумске коморе и започета је њена производња. Развијен је 3Д модел рендгенског оптичког система.
Оптика машине ће обезбедити резолуцију мању од 28 нм, али због још увек несавршеног система позиционирања (скенирање и поравнање), очекује се да ће технолошки стандарди у овој фази бити око 90 нм .
Теоријска граница продуктивности овог прототипа у случају аутоматског храњења вафла пречника 100 мм је 40 вафла на сат. У ствари, храњење ће бити ручно, а стварна продуктивност ће бити око 3 плоче на сат.
Дакле, прототип обећава да ће бити изграђен до краја 2025. године . Његов задатак је да потврди исправност изабране технологије. Провера да сви делови технологије раде заједно, а не одвојено. Ово је извор рендгенских зрака и рендгенска оптика, која правилно пројектује слику микропроцесорског слоја на фоторезист, и фоторезисте, и систем позиционирања са нанометарском прецизношћу.
Индустријска машина прве генерације
Трајање рада на овом пројекту је процењено на 3 године . У бета машини, очекује се да ће тополошка норма бити подигнута на 32 нм .
Очекује се да ће диск ласер од 2,4 кВ бити спреман. Величина плоча ће бити повећана на 200 мм. Продуктивност је и до 66 вафла на сат, што је врло добро према технолозима из Мицрона, којима је, према њиховим речима, потребно 40 вафла на сат.
Ова опција се већ може сматрати индустријском, а може се испоручити предузећима у микроелектронској индустрији. Обећано је да ће бити изграђена до краја 2028 .
Индустријске машине наредних генерација
Након проучавања предлога Росатома, ништа није речено о њима који су претходно били укључени у планове ревизије. Штавише, претходна фаза се раније није називала индустријском. Тада је то била само бета машина. Можда је, након разговора са Министарством индустрије и трговине и Министарством за економски развој, одлучено да се убрза процес набавке опреме за предузећа, и да се бета направи као серијска копија.
Међутим, то не негира чињеницу да ће се рад на литографији наставити и да ће се појавити следеће генерације машина. Раније су такође биле предвиђене 3 године за појаву нових генерација .
Планирано је да се постепено побољшавају све карактеристике машине. Очекивало се да ће технолошки стандарди порасти на 28 нм , а затим на 16 и 12 нм .
о овог тренутка се очекује да ће бити доступан диск ласер од 3,6 кВ, али теоретски би машина могла да користи и неколико паралелних ласера мање снаге.
Тако ћемо до 2032. имати сопствену опрему за најмање 28 нм процесну технологију , а максимум који предвиђају научници је 12 нм .
Закључак
Наравно, може се бити и оптимиста и скептичан да ћемо моћи да правимо рендгенске литографије и развијамо производне технологије за њихову употребу, да направимо другу опрему за литографске линије, хемију одговарајуће чистоће итд. у 2028-2031.
Према мојим осећањима, имаћемо 28 нм процесну технологију до 2030. године. Можда ће бити могуће направити 28 нм машину одмах до 2028. године у првој индустријској генерацији. Ово је оптимистична прогноза. Али моја песимистична прогноза је да ћемо добити 32 нм до 2030. и 28 нм до 2032. Време ће показати како ће то заправо функционисати тамо.
Каква су ваша предвиђања? Шта мислите о нашим рендгенским литографијама и времену њихове доступности? Хоће ли се уопште појавити овде? Напишите своје одговоре у коментарима, претплатите се на мој канал и не заборавите да лајкујете чланак! Срећно! :-)
аутор - [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
Poslao: 15 Okt 2023 21:30
|
offline
- mercedesamg
- Legendarni građanin
- Pridružio: 08 Avg 2019
- Poruke: 6369
|
Прва кинеска домаћа 28нм литографија биће произведена до краја 2023. године
+ текстИскрено, таква информативна саопштења о кинеској 28-нанометарској литографији трају најмање две године. Први пут сам писао о томе да Кина има домаће 28 нм литографе на свом прагу пре годину и по дана . Такође, недавно, у августу, објавио сам ажурирани чланак на ову тему .
Међутим, нове објаве настављају да се појављују у медијима са завидном редовношћу, сваки пут, зачудо, изазивају велико интересовање читалаца. Сада је још једна таква „вест“ објављена на веб страници ТецхВире Асиа и низу других публикација, укључујући кинеске:
Очекује се да ће Схангхаи Мицро Елецтроницс Екуипмент до краја године испоручити своју ССА/800-10В литографску машину са 28нм резолуцијом.
Искрено, ова стара вест, иако са мањим појашњењима, већ почиње да ме задиркује))) Али, очигледно, неко је заинтересован да је стално загрева. Мада, можда је све једноставније – пошто је интересовање за ову чињеницу у свету, из очигледних разлога, прилично стабилно, новинске агенције тиме подижу интересовање читалаца за себе. Баш као ја сада...)))
Па, шалу на страну, видимо да се не само код нас објављују „вести само у будућем времену“, чији се резултат стално помера удесно. Можда је то својство свих новинских активности – углавном да се пише о могућој занимљивој будућности (која, како свет функционише, ретко стиже на време), а не о рутинској и углавном досадној садашњости?
Поред тога, многи су заинтересовани не само да једном сазнају о резултату и да га забораве, већ и да некако прате напредак процеса током целог времена. Дакле, не треба заборавити на ове људе када грдите новинаре.
Генерално, кинески планови и природа њихове имплементације су слични ономе што се дешава у нашој земљи са супституцијом увоза. Да ли се сећате ове широко распрострањене фразе приписане Мантурову, коју је рекао на састанку: „замена увоза је престала због немогућности куповине увезених компоненти“? Да, фраза је смешна, али нису сви разумели њено значење)))
Чињеница је да се замена увоза не може извршити у потпуности одједном. Дакле, природан процес је постепена супституција увоза од врха до дна, односно почињемо са оним што већ можемо да урадимо, јер су сада потребни готови производи - за производњу опреме на бази готових страних јединица, уз истовремено развој сопствених јединица. , модула и електронских компоненти, што захтева много више времена, авај.
Настављамо да производимо сопствене блокове, развијене до тада, на основу готових страних модула. Затим производимо модуле развијене у то време на бази страних компоненти. У то време стижу већ започети Р&Д пројекти за производњу компонентне базе (о некима сам писао више пута ) и почињемо да производимо и мењамо компонентну базу.
Дакле, увозна супституција првих етапа, започета пре тоталних ограничења, 2022. године наишла је на немогућност куповине многих страних блокова и модула, како је речено. Стога се израз, који споља делује смешно, испоставља сасвим разумљивим и поштеним. Ово би требало да нас још једном подсети да пре смеха и ругања има смисла разумети проблем. И поставите још једно питање - зашто смо до ђавола жвакали знате шта током целе нула и по десете године?
Након што је све ово реализовано и речено, сви планови за стварање готових домаћих производа прве етапе, очекивано, кренули су снажно удесно, делимично се претварајући у производе наредних фаза, а делом преоријентишући на друге добављаче. Почела је мање јасна, али дубља „серија“.
Иначе, мислим да је то на боље, јер би без спољних ограничења наша супституција увоза стала већ у прве две фазе – функционери би једноставно ставили шраф на то и за један посао без законских подстицаја од стране државе једноставно би било економски неисплативо вршити дубљу супституцију увоза у окружењу тако моћних спољних конкурената.
Дакле, слични процеси се одвијају у Кини. Кина је 2020. била уверена да је на правом путу да произведе сопствене 28нм чипове до краја 2021. и 20нм чипове до почетка 2023. – све без употребе америчке технологије и опреме .
Самопоуздање је изазвано напретком компаније Схангхаи Мицро Елецтрониц Екуипмент (СМЕЕ) у развоју технологије ултраљубичасте (УВ) литографије. Испорука прве 28нм кинеске литографске машине купцу била је заказана за четврти квартал 2021. године .
САД, Јапан и Холандија почеле су да уводе ограничења кинеским компанијама на продају савремене опреме, што је спречило СМЕЕ да на време направи своју литографију. Све је као код нас, „замена увоза је престала због немогућности куповине увозне опреме“, познато?
И тако, у понедељак, 2. октобра, локални кинески лист Сецуритиес Даили поново је објавио, позивајући се на неименовани извор, да СМЕЕ, кинески лидер у опреми за литографију на црној листи Сједињених Држава, ради на испоруци свог првог система заснованог на 28- нм технологија касније ове године.
Конкретно, прва домаћа машина за литографију ССА/800-10В компаније СМЕЕ биће испоручена на тржиште до краја 2023. године. Међутим, није познато да ли ће шангајска фирма моћи да испоручује такве машине на велико, с обзиром да се и даље у извесној мери ослањају на страну опрему.
Што се тиче руске литографске опреме, о томе можете прочитати у мом избору чланака о литографијама .
То је све за данас. Лајкујте, оставите своје мисли у коментарима и претплатите се на мој канал. Срећно! :-)
|
|
|
|
Poslao: 17 Nov 2023 23:55
|
offline
- Pridružio: 20 Jun 2020
- Poruke: 950
|
Topwar.ru: Alpha lithograph: Russia is learning to produce semiconductors
+ Originalni tekst
Critical technology
A little background to understand the situation in which modern Russian microelectronics production finds itself.
Now the country is ready to produce, more or less efficiently, only microchips with a 90 nm topology. Production is based at Zelenograd Micron and operates at the limit of its capabilities. It's all about imported photolithographic equipment, which you have to maintain and repair on your own. Equipment for “printing” microcircuits is produced by a few companies in the world, and it is very easy for Americans to monitor the traffic of scarce components.
By the way, with the start of the special operation, a total ban on the supply of photolithographic equipment to Russia became a logical continuation of many years of restrictions. In order for the Americans to allow the Dutch ASML or, at worst, the Japanese Nikon to sell equipment to Russia, it was probably necessary to place the second Rammstein in the Moscow region. And transfer the entire nuclear stockpile of the country into the hands of the Pentagon. South Korea, for example, took exactly this path. Taiwan was dealt with without military bases, but vassal dependence on American supplies was sufficient. weapons and the close proximity of the Seventh fleet USA.
That is why the largest manufacturers of modern microchips are concentrated in Korea, Taiwan and the United States. Washington keeps lithography technologies more than nuclear secrets - there are far fewer states capable of producing equipment for the microelectronics industry than there are owners of the most powerful weapons in the world.
If we take the most complex 7nm photolithography process as a starting point, then only ASML (Netherlands) and Nikon (Japan) can offer such machines. Moreover, the Japanese have very big reservations.
In Russia, as mentioned above, technology can only produce 90 nm chips and only on imported equipment. According to scientists from the Institute of Physics of Microstructures of the Russian Academy of Sciences, domestic technologies lag behind world technologies in lithography resolution by an order of magnitude, and in the density of a two-dimensional pattern on a chip - by two orders of magnitude. This is such a sad statistic.
As ethereal dreams, what would have happened to Russian lithography if the microelectronics industry, and not Rusnano, had received 280 billion rubles at one time?
Now the government intends to allocate 2025 billion rubles by 100 for the development of a full cycle of semiconductor production. This is frankly not enough - the annual budget of the Dutch ASML exceeds 3,35 billion euros.
The depth of the crisis is revealed by comparing the situation with other industries in which there has been a lag.
For example, the aircraft industry, which came under strict sanctions. Now the industry is able, albeit with great reservations, to produce aircraft for domestic airlines. They may be outdated and not the most economical (for example, the Tu-214), but they can operate in the sky, transport cargo and passengers. The situation is similar in the automotive industry.
But there is a real crisis in microelectronics - even with the ancient 130-nm topology, chips are built on imported sanctioned technology. The age of foreign machine tools is, of course, short-lived.
Part of the problem can be solved by diplomatic mail, stuffing parcels from Europe and the USA with scarce microcircuits and chips, but this is a temporary measure. China looms on the horizon with its permanent technological revolution. But Beijing will never, ever supply photolithographs to Russia. Firstly, this is a powerful tool of influence on Moscow, and secondly, the Chinese themselves do not yet have a normal production of machines for chips.
Let's try to figure out what stage of development the domestic base for photolithography is at.
Second atomic project
For a domestic scientist, engineer and technologist, nothing is impossible. And this is without unnecessary pathos - just remember the nuclear and space projects of the Soviet Union. A country with constantly catching up technological development was able not only to stand on par with the world hegemons, but also to get ahead for years. You just need to find the right managers with strategic thinking. We will find out in the coming years whether we have managed to find effective managers now, when Russia will or will not have its own microelectronics.
In the meantime, we can only rely on specialists from the Institute of Physics of Microstructures of the Russian Academy of Sciences, or more precisely, the department of multilayer X-ray optics.
Despite the long-term lack of interest on the part of the state in the problem of sovereign lithography, the institute has some developments. For example, ultra-precise X-ray optics on ruthenium-beryllium mirrors. To understand the importance: Zeiss built an entire special optics plant specifically for the needs of the Dutch ASML. They claim that they will learn how to make mirrors for 7-8 nm photolithographs, and this task is not much simpler than launching a man to the Moon. The size of the roughness on the mirror must be less than one nanometer, otherwise the X-ray wave will be reflected with aberrations and story It won't burn out with chips.
Currently, the Russian institute is working on an X-ray lithograph, which, according to scientists, will be 1,5 times more efficient than imported analogues. This is a very bold statement, but the optimism of scientists cannot but rejoice. At the first stage, it is planned to create a schematic diagram of X-ray lithography in metal and plastic and a so-called alpha machine or technology demonstrator.
The unit will not be able to mass-produce microchips, but it will be able to demonstrate the possibility. At least two years are allocated for this. The chip topology is expected to be 28–32 nm in size. And this is only for extremely favorable conditions.
The fact is that management decisions and abundant funding are not a panacea for eliminating the backlog. We need highly qualified personnel, which is a problem. Low salaries have been washing away specialists from all scientific fields without exception for decades. Security Council Secretary Nikolai Patrushev recently reminded everyone that over the past twenty years the number of scientists has decreased by a quarter! According to him,
"against the backdrop of an increase in the number of students studying in priority specialties and areas of training, there is a decrease in the level of employment of graduates in their specialty."
There is a time bomb buried here - in the near future there may simply not be enough brains to storm the lithographic peaks. Even if it is now possible to create a sufficient personnel training system, the first specialists will appear no earlier than in ten to fifteen years. By that time, photolithographs may no longer be needed at all.
Let's not talk about sad things.
In four years, a beta machine or industrial prototype for the production of 28 nm chips should appear at the Institute of Microstructure Physics of the Russian Academy of Sciences. The first serial photolithographs are promised by 2030.
All of the above refers to the most high-tech units for Russia. They also plan to build equipment that is somewhat simpler to implement. Moreover, 65–350 nm chips will be much more in demand in the domestic industry. Primarily for the defense complex.
According to Deputy Head of the Ministry of Industry and Trade Vasily Shpak, in 2026 Russia will produce the first 130-nm chips using its own equipment. And next year, 2024, 350 nm semiconductors. The official is full of optimism, but we agreed to do without sadness for now. Let's save criticism for the first announcement about the shift of deadlines to the right, which is often observed in Russia.
Can only be called a miracle news from St. Petersburg Polytechnic University.
Local engineers have come up with a kind of maskless mode for etching microcircuits, which is not inferior in quality to the best foreign models. In terms of price, it is generally cheaper by several decades - a Russian unit should cost up to 5 million rubles, and foreign ones cost 10–15 billion. Even if this is close to reality, there are enough nuances.
The breakthrough technology exists at the laboratory level and will require several years of complex engineering before it can be transformed into a working prototype. Or it won’t turn into anything at all - this has happened before, and not only in Russia.
The revival associated with the development of 100 billion rubles provided for by the state program for microelectronics is obvious. If a number of conditions are met and realistic deadlines are set, the history of the domestic photolithograph may turn out to be a reality.
You just need to find the right manager who can take on such responsibility. So far, unfortunately, no new Kurchatovs, Morozovs and Korolevs are on the horizon.
+ Google translate tekst
Критична технологија
Мало позадине за разумевање ситуације у којој се налази савремена руска производња микроелектронике.
Сада је земља спремна да производи, мање-више ефикасно, само микрочипове са 90 нм топологијом. Производња је базирана у Зеленоград Мицрону и ради на граници својих могућности. Све се ради о увозној фотолитографској опреми, коју морате сами да одржавате и поправљате. Опрему за „штампање” микрокола производи неколико компанија у свету, а Американцима је веома лако да прате промет оскудних компоненти.
Иначе, са почетком специјалне операције, потпуна забрана испоруке фотолитографске опреме Русији постала је логичан наставак вишегодишњих ограничења. Да би Американци дозволили холандском АСМЛ-у или, у најгорем случају, јапанском Никону да продају опрему Русији, вероватно је било потребно поставити други Рамштајн у Подмосковље. И пребацити целу нуклеарну залиху земље у руке Пентагона. Јужна Кореја је, на пример, кренула управо тим путем. Са Тајваном се решавало без војних база, али вазална зависност од америчких залиха била је довољна. наоружања и непосредна близина Седме флоте САД.
Због тога су највећи произвођачи савремених микрочипова концентрисани у Кореји, Тајвану и Сједињеним Државама. Вашингтон чува литографске технологије више од нуклеарних тајни – много је мање држава способних да произведу опрему за микроелектронску индустрију него што има власника најмоћнијег оружја на свету.
Ако као полазну тачку узмемо најсложенији 7нм процес фотолитографије, онда само АСМЛ (Холандија) и Никон (Јапан) могу да понуде такве машине. Штавише, Јапанци имају велике резерве.
У Русији, као што је горе поменуто, технологија може да производи само 90 нм чипове и само на увезеној опреми. Према научницима са Института за физику микроструктура Руске академије наука, домаће технологије заостају за светским технологијама у резолуцији литографије за ред величине, а у густини дводимензионалног узорка на чипу - за два реда. величина. Ово је тако тужна статистика.
Као етерични снови, шта би се догодило са руском литографијом да је микроелектронска индустрија, а не Руснано, у једном тренутку добила 280 милијарди рубаља?
Сада влада намерава да издвоји 2025 милијарди рубаља са 100 за развој пуног циклуса производње полупроводника. Ово, искрено, није довољно – годишњи буџет холандског АСМЛ-а премашује 3,35 милијарди евра.
Дубина кризе открива се поређењем ситуације са другим индустријама у којима је дошло до заостајања.
На пример, авиоиндустрија, која је била под строгим санкцијама. Сада је индустрија у могућности, иако са великим резервама, да производи авионе за домаће авио-компаније. Можда су застарели и нису најекономичнији (на пример, Ту-214), али могу да раде на небу, превозе терет и путнике. Слична ситуација је и у аутомобилској индустрији.
Али постоји права криза у микроелектроници – чак и са древном топологијом од 130 нм, чипови су изграђени на увезеној одобреној технологији. Доба страних машина алатки је, наравно, кратког века.
Део проблема се може решити дипломатском поштом, пуњењем пакета из Европе и САД оскудним микроколама и чиповима, али ово је привремена мера. Кина се назире на хоризонту са својом трајном технолошком револуцијом. Али Пекинг никада, никада неће испоручити фотолитографије Русији. Прво, ово је моћно оруђе утицаја на Москву, а друго, сами Кинези још немају нормалну производњу машина за чипове.
Покушајмо да схватимо у којој је фази развоја домаћа база за фотолитографију.
Други атомски пројекат
За домаћег научника, инжењера и технолога ништа није немогуће. И ово је без непотребног патоса - само се сетите нуклеарних и свемирских пројеката Совјетског Савеза. Држава са сталним технолошким развојем била је у стању не само да се изједначи са светским хегемонима, већ и да годинама напредује. Само треба да пронађете праве менаџере са стратешким размишљањем. Да ли смо успели да нађемо ефективне менаџере сада, када Русија хоће или неће имати своју микроелектронику, сазнаћемо у наредним годинама.
У међувремену, можемо се ослонити само на специјалисте Института за физику микроструктура Руске академије наука, тачније, одељења вишеслојне рендгенске оптике.
Упркос дугогодишњој незаинтересованости државе за проблем суверене литографије, институт има одређене помаке. На пример, ултра прецизна рендгенска оптика на огледалима рутенијум-берилијум. Да бисмо разумели важност: Зеисс је изградио целу специјалну фабрику оптике посебно за потребе холандског АСМЛ-а. Они тврдем да ће научити како да праве огледала за 7-8 нм фотолитографије, а овај задатак није много једноставнији од лансирања човека на Месец. Величина храпавости на огледалу мора бити мања од једног нанометра, иначе ће се рендгенски талас рефлектовати са аберацијама и причом. Неће изгорети са чиповима.
Тренутно руски институт ради на рендгенској литографији, која ће, према научницима, бити 1,5 пута ефикаснија од увезених аналога. Ово је веома смела изјава, али оптимизам научника не може а да не радује. У првој фази планира се израда шематског дијаграма рендгенске литографије у металу и пластици и такозване алфа машине или демонстратора технологије.
Јединица неће моћи масовно да производи микрочипове, али ће моћи да демонстрира ту могућност. За то су издвојене најмање две године. Очекује се да ће топологија чипа бити величине 28–32 нм. И то само за изузетно повољне услове.
Чињеница је да управљачке одлуке и обилно финансирање нису панацеја за отклањање заосталих предмета. Потребни су нам висококвалификовани кадрови, што је проблем. Ниске плате већ деценијама перу специјалисте из свих научних области без изузетка. Секретар Савета безбедности Николај Патрушев недавно је подсетио све да се за протеклих двадесет година број научника смањио за четвртину! Према његовим речима,
„на позадини повећања броја студената који студирају на приоритетним специјалностима и областима обуке, долази до смањења нивоа запослености дипломираних студената у својој специјалности.
Овде је закопана темпирана бомба - у блиској будућности можда једноставно неће бити довољно мозга да јуриша на литографске врхове. Чак и ако је сада могуће створити довољан систем обуке кадрова, први специјалисти ће се појавити тек за десет до петнаест година. До тада фотолитографије можда више неће бити потребне.
Хајде да не причамо о тужним стварима.
За четири године у Институту за физику микроструктуре Руске академије наука требало би да се појави бета машина или индустријски прототип за производњу 28 нм чипова. Прве серијске фотолитографије су обећане до 2030. године.
Све наведено се односи на најсавременије јединице за Русију. Планирају и да направе опрему која је нешто једноставнија за имплементацију. Штавише, 65–350 нм чипови ће бити много траженији у домаћој индустрији. Пре свега за одбрамбени комплекс.
Према речима заменика шефа Министарства индустрије и трговине Василија Шпака, Русија ће 2026. године производити прве 130-нм чипове користећи сопствену опрему. И следеће године, 2024., полупроводници од 350 нм. Функционер је пун оптимизма, али смо се договорили да за сада прођемо без туге. Сачувајмо критику за прву најаву о померању рокова удесно, што се у Русији често примећује.
Може се назвати само чудом вести са Политехничког универзитета у Санкт Петербургу.
Локални инжењери су смислили неку врсту режима без маске за урезивање микрокола, који по квалитету није лошији од најбољих страних модела. Што се тиче цене, то је углавном јефтиније за неколико деценија - руска јединица би требало да кошта до 5 милиона рубаља, а инострана 10-15 милијарди. Чак и ако је ово близу стварности, има довољно нијанси.
Револуционарна технологија постоји на нивоу лабораторије и биће потребно неколико година сложеног инжењеринга пре него што се може трансформисати у радни прототип. Или се то неће претворити у ништа - то се дешавало и раније, и то не само у Русији.
Очигледно је оживљавање повезано са развојем од 100 милијарди рубаља предвиђеним државним програмом за микроелектронику. Ако се испуне бројни услови и поставе реални рокови, историја домаће фотолитографије може се показати као стварност.
Само треба да пронађете правог менаџера који може да преузме такву одговорност. За сада, нажалост, нема нових Курчатова, Морозова и Корољева на хоризонту.
|
|
|
|
Poslao: 02 Mar 2024 23:56
|
offline
- djox

- djox
- Pridružio: 23 Nov 2010
- Poruke: 104277
|
Citat:Import substitution of chip and semiconductor production in the USA
New US semiconductor manufacturing projects announced or underway (as of February 2024)
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
Poslao: 21 Maj 2024 11:06
|
offline
- djox

- djox
- Pridružio: 23 Nov 2010
- Poruke: 104277
|
Citat:Dutch ASML and Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) “have the capability to remotely disable advanced chip-making machines in the event of a Chinese invasion of Taiwan,” Bloomberg reports.
This measure is a response to concerns raised by US officials about the potential risks to the global chip industry if Chinese aggression escalates.
ASML's extreme ultraviolet (EUV) machines, crucial for producing advanced semiconductors, can be remotely shut off, acting as a kill switch.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
Poslao: 28 Jun 2024 23:45
|
offline
- mercedesamg
- Legendarni građanin
- Pridružio: 08 Avg 2019
- Poruke: 6369
|
Napravili su mašinu za litografiju, 350 nm. Što mu dođe nivo polovine 90ih.
U Zelenogradu je, na testiranju.
|
|
|
|