Borbeno vozilo pešadije ASCOD (Austrian Spanish Cooperation Development) razvijeno je u kooperaciji austrijske Steyr-Daimler-Puch AG i španske Santa Bárbara Sistemas. Kooperacija ASCOD dovela je do razvoja brojnih varijanti : LT 105 - laki tenk sa topom 105mm, PVO lanser, lovac tenkova, samohodni minobacač, vozilo za izvlačenje, komandno vozilo, sanitet, vozilo za artiljerijsko izviđanje, te BVP.
Austrijancima i Špancima potreba za novim BVPijem bila je posebno nužna zbog potrebe zamjene starijih varijanti oklopnih vozila naročito oklopnih transportera poput M 113 te pružanja mogućnosti sadejstva tek nabavljenim tenkovima Leopard 2A4 srazmjerno kvalitetu tih tenkova. Španci su otišli i dalje računajući da će projekat ASCOD zamjeniti i varijante tenkova M 60A3 i M 110 samohodki. Takođe opremanje kontigenata UN Španije i Austrije protežiralo je potrebu za BVPijem jačih oklopnih, oružnih te manevarskih karakteristika.
Vremenski interval razvoja ASCODA počinje od 1992. godine da bi gotovo 9 godina posle počelo njegovo uvođenje u upotrebu.
Naoružanje mu čini top 30mm Mauser MK 30 stabilisan u dve ravni sa dvostrukim hranjenjem sa spregnutim mitraljezom 7,62mm u elektro pokretanoj kupoli sa mogućnošću gađanja iz pokreta. Opremu čine sistem za upravljanje vatrom sa programima za topovsku i mitraljesku municiju sa Kollsman Day Night Range Sight (DNRS) za nišandžiju sa dnevnim te termalnim kanalom integrisanim sa laserskim daljinomjerom(ASCOD Ulan - Indra Mk 10 ASCOD Pizzaro). Komandir ima sopstveni periskop te televizijski monitor sa slikom nišandžijinog termalnog kanala. Postoji još šest nezavisnih periskopa.
Kupola i čelo vozilo oklopljeno je varenim čeličnim pločama koje nude zaštitu od pancirne municije kalibra 14,5mm sa bočnom zaštitom od municije 7,62mm. Dodatni oklop nudi zaštitu od 30 mm APFDS municije sa čela (ispaljene sa razdaljine od 1000 metara) i 14,5mm municije na ostatku vozila (ispaljene sa razdaljine od 500 metara). Vozilo raspolaže bacačima dimnih kutija, ABH zaštitom te prijemnikom laserskog zračenja.
Vozilo pokreće dizel motor MTU 8V-183-TE22 8-V90 sa 600 knjskih snaga te transmisijom Renk HSWL 106C uz varijantu snažnijeg motora. Maksimalna brzina na putevima je 70km/h a prosječna 50km/h sa radijusom od 500 kilometara.
Vozilo je teško 25,2 tone, čini ga tročlana posada sa osam strijelaca.
Austrija je proizvela 112 vozila sa lokalnom oznakom Ulan, Španija 144 vozila sa lokalnom oznakom Pizzaro (123 BVP i 21 komandno vozilo). 2004. godine Španci su naručili još 212 vozila 170BVP, 5 komandnih, 28 Artillery observation, 8 vozila za izvačenje, 1 inžinjerijsko vozilo za 708 miliona eura.
Tvrdi se da austrijska Steyr-Daimler-Puch Spezialfahrzeuge razvija varijantu Ulan 2 opremljenu dodatnim oklopom te oružnim sistemom i kupolom sa ruskog BMP 3 što je ostvarenje želja mnogih obožavalaca sparivanja zapadnih jako oklopljenih vozila sa raskošnom vatrenom moći ruskih oružnih sistema.
2008.godine GDELS u saradnji sa KMW predstavio je Donar, srednje tešku samohodnu haubicu kalibra 155mm baziranu na samohotki PzH 2000 i ASCOD 2 šasiji.
ASCOD LT 105 - laki tenk doživjeće da vidi svijetlo dana zahvaljujući narudžbi Tajlanda za svoj Marinski korpus. Tajland je naručio 15 LT 105 te jedno komandno i jedno vozilo za izvačenje. Vozilo je opremljeno General Dynamics nisko - profilnom kupolom sa nisko - pristisnim topom 105mm (Otobreda), spregnutim mitraljezom 7,62mm i tročlanom posadom.
Zanimljivo je da će Britanska armija primiti prva vozila ASCOD SV 2015. godine. Vozila će izrađivati General Dynamics UK. Ključna britanska unapređenja na vozilu biće: 40mm Case Telescopic Weapon System, protivminska i protivbalistička zaštita, oslanjanje, motorom 600 kW (805 BHP) i Renkovom automatskom transmisijom te novom varenom kupolom (Lockheed Martin UK). Predviđena težina ASCODA SV iznosiće 34 tone.
Neko moje subjektivno mišljenje je da je ASCOD kooperacija zanimljiva kombinacija dvije visoko razvijene države u njihovoj ambiciji da što više smanjujući troškove dođu do potrebnog sredstva. Bez kompromisa se išlo na što više "otvorene arhitekture" koja je i vratila uloženo. Posebno će biti zanimljiva britanska varijanta ASCODA - naročito kao alternativa njemačkoj Pumi. Gusjenični BVPiji iako brojčano nadjačani od strane oklopnih točkaša i u budućnosti imaće par izvanrednih predstavnika svoje klase.
|