offline
- boksi

- Legendarni građanin
- Pridružio: 11 Jun 2008
- Poruke: 7836
|
Sa direktorom Inspektorata general-potpukovnikom Petrom Radojčićem, koji je na toj dužnosti dve godine, razgovaramo o onim aktuelnim pitanjima koja su u funkciji jačanja mesta i uloge Inspektorata i promenama koje se u tom cilju vrše.
Intervju
Gospodine generale, počnimo od organizacionih promena i strukture koje treba da prati promene u sistemu odbrane?
– Pored zahteva sistema odbrane, te promene smo prilagođavali potrebama i regulativi o kontrolama, unutrašnjem uređenju i sistematizaciji formacijskih mesta. Tako smo, početkom 2010. godine, sa sektorske, prešli na odeljenjsku organizaciju, dograđenu u maju ove godine. Karakterišu je, pre svega, funkcionalnost i racionalnost. Sedam unutrašnjih jedinica, namenjeno je za inspekcijske poslove, u određenim oblastima – sposobnosti Vojske Srbije i rada unutrašnjih jedinica Ministarstva odbrane; materijalnog i finansijskog poslovanja i građevinske delatnosti; priprema za odbranu i obaveza odbrane i zaštite resursa; ali i podršku (za opšte, pravne i finansijske poslove).
Za konkretne inspekcije formiraju se inspektorski timovi, ili određuju inspektori pojedinci. U zavisnosti od subjekta kontrole i sadržaja inspekcije, u timove se uključuju i inspektori po pozivu, iz sastava drugih organizacijskih jedinica Ministarstva i Generalštaba, kao i iz inspekcijskih službi i organa drugih ministarstava. To doprinosi kvalitetnijem i objektivnijem prikazu stanja, u subjektima inspekcije i oblastima izvršenja, čime se ostvaruje doprinos od značaja za sistem odbrane.
Ranije smo pisali o korupciji u sistemu, zloupotrebi službenog položaja, nezakonitom rešavanju stambenih pitanja, finansijskim štetama zbog loših ugovora... O kojim nezakonitim radnjama sada možemo govoriti?
– Ne postoje „nove nezakonite radnje”. One su iste, samo se forme, ponekad, menjaju. I danas se ustanovljavaju odstupanja od Zakona o javnim nabavkama, štetni efekti „loših” ugovora, nepropisno raspolaganje i korišćenje poverene imovine, kao i nepotpuna primena propisa koji regulišu određene oblasti materijalnog i finansijskog poslovanja i građevinske delatnosti.
Otkrivanje korupcije u javnom sektoru je složena, zahtevna i odgovorna aktivnost. U najvećem broju slučajeva, koruptivno delovanje ne ostavlja dokumentacijski trag postojanja, čime je, ne samo otežano otkrivanje, već i vođenje istražnih i dokaznih postupaka. Isti je slučaj i u sistemu odbrane. Korupcija postoji, u različitim formama, tamo gde je integritet ugrožen, gde se ne poštuje (ili ne u dovoljnoj meri) zakon. Zato, pažnju poklanjamo merama i aktivnostima na njenom suzbijanju i blagovremenom otkrivanju. To je neprekidan proces, kao što je i korupcija stalna opasnost, za državu i njen integritet.
Složenost i dinamika vojnog sistema, objektivno, onemogućavaju sprovođenje potpune kontrole, u svim njegovim celinama. Zbog toga, kontrolu baziramo na prethodno identifikovane, ključne oblasti, koje obuhvataju najveći utrošak državnog novca za potrebe Vojske. Na primer, nekoliko ugovora za nabavku naoružanja i vojne opreme, medicinske opreme ili izgradnja nekoliko građevinskih objekata, mogu učestvovati u ukupnoj potrošnji sa mnogo većim novčanim sredstvima nego svakodnevne redovne aktivnosti jedinica i ustanova, u određenom periodu. U njima su, dakle, locirani i glavni centri potrošnje budžetskih sredstava, ali i naša kontrola.
Koji su propusti najčešći?
– Od aktuelnih propusta i nezakonitih radnji, koje uzrokuju štetu Ministarstvu odbrane, navešću nekoliko: lošiji kvalitet ili izostavljanje popisa pokretnih stvari (naoružanja i vojne opreme) i energenata; odstupanje od propisanih postupaka javnih nabavki (u pojedinim fazama); sprovođenje procedure prethodnog postupka pri izgradnji i adaptaciji vojnih objekata, na osnovu nepotpunih investicionih programa i taktičko-tehničkih zahteva korisnika, bez prethodno donete odluke o izgradnji (za nove objekte) i usklađivanja urbanističkih planova sa izdatim urbanističkim dozvolama (što uzrokuje česte izmene ugovora); površnost ili odsustvo kontrole od strane pretpostavljenih komandi i uprava, u toku i nakon likvidacije materijalnog i finansijskog poslovanja, rasformiranih i preformiranih sastava itd.
Svakako, reč je o slučajevima, ne pojavi. Ohrabruje tendencija smanjenja postupanja, koje uzrokuje štetne efekte, premda ne radimo i ne živimo u iluziji da se nezakonito delovanje može iskoreniti. Nastojimo da damo doprinos uspostavljanju finansijske discipline, prilikom trošenja budžetskih sredstava.
Inspektorat ima ulogu i u unapređivanju nekih važnih demokratskih instituta kao što je zaštita ljudskih prava i civilna kontrola sistema odbrane. Konkretno, kako možete pomoći pripadniku Ministarstva i Vojske ako su njegova prava ugrožena?
– Poštovanje ljudskih prava pripadnika Vojske uslovljeno je stepenom demokratizacije društva. Imamo u vidu da smo država u tranziciji, koja je sprovela reformu sistema odbrane i da je prepoznata suština, istinska privrženost pripadnika Vojske demokratskim vrednostima.
Izvršena harmonizacija propisa i normativno-pravne regulative u oblasti odbrane sa Ustavom Republike Srbije, u Parlamentu usvojeni vojni zakoni, kao i činjenica da je u njihovoj izradi učestvovao i nevladin sektor, u saradnji sa Ženevskim centrom za demokratsku kontrolu oružanih snaga, predstavlja značajne pomake u prihvatanju opštih načela demokratske kontrole Vojske.
Što se tiče zaštite prava pojedinaca, zadatak Inspektorata nije zaštita prava pripadnika Vojske. Međutim, lica koja smatraju da im je povređeno neko od prava iz radnog odnosa, mogu da nam se obrate i to čine. U vršenju inspekcijskih poslova, inspektori su ovlašćeni da podnose predloge za pokretanje odgovornosti protiv odgovornih lica i da nalože otklanjanje utvrđene povrede zakona, kojima se uređuju prava i odgovornosti profesionalnih pripadnika Vojske Srbije.
Inače, u toku redovnih inspekcija vršimo anonimna anketiranja po pitanjima iz domena ostvarivanja njihovih prava, tako da i iz anketa sagledavamo kakav je odnos prema ovom pitanju. Ukoliko procenimo da je neko bio izložen lošem i nepravednom postupanju, možemo da iniciramo istragu, ali nismo nadležni da je sami, nezavisno, sprovodimo i naše preporuke i nalozi nisu obavezujući za organe pravosuđa.
U dosadašnjem radu nisu utvrđeni slučajevi kršenja ljudskih prava, definisanih Ustavom i zakonima, a najčešće pitanja na koja pripadnici Vojske izjavljuju žalbe su iz domena radnopravnog statusa, stanovanja i ostvarivanja ekonomskih i socijalnih prava.
Prema nalazima u inspekcijama, gde treba brže raditi na unapređenju sistema odbrane? Koliko tu ima subjektivnih, a koliko materijalnih ograničenja?
– Delokrug rada Inspektorata obuhvata inspekcijski nadzor nad delom subjekata sistema odbrane, dok svoje mesto i ulogu na unapređenju sistema imaju i ostale strukture društva (državni organi, privredna društva, građani).
Svakako da se materijalna ograničenja, duži niz godina, negativno odražavaju na izgradnju operativne i funkcionalne sposobnosti Vojske. Usporena je dinamika modernizacije savremenim naoružanjem i vojnom opremom, ali i unapređenje materijalne baze obuke. To je očekivano i svesni smo nemogućnosti države da finansira sve potrebe, naročito u postojećim ekonomskim uslovima.
No, tamo gde je potrebno brže raditi jesu pitanja razvijanja interoperabilnosti, podizanja fizičkih i unapređenja funkcionalnih i operativnih sposobnosti za realizaciju definisanih zadataka i misija.
Subjektivna ograničenja su prisutna i, najčešće, predstavljaju rezultat nedovoljnog poznavanja propisanog, nemarnog odnosa pojedinaca prema zadacima i obavezama, izostanka koordinacije, nedostatka kvalitetnih kontrola i nedovoljnog korišćenja stečenih, sopstvenih i stranih, iskustava.
Gde su najuočljiviji propusti?
– Najuočljiviji su propusti u procesu obučavanja, kako u prenošenju, tako i u usvajanju znanja. Navešću nekoliko: retko se izvodi obuka u noćnim i uslovima upotrebe NHB oružja; obučavanje jedinica za obavljanje zadataka treće misije nije obuhvaćeno programima obuke; kolektivna obuka se završava, najčešće, na nivou voda (još nisu usvojeni kriterijumi-standardi kolektivne obučenosti); nedovoljno je razrađen „instruktorski model“ obuke; ne izvodi se obuka rezervnog sastava, a projekat aktivne rezerve nije zaživeo, itd.
Otklanjanje navedenih i drugih subjektivnih nedostataka i propusta ne iziskuje znatna novčana sredstva, ali traži osmišljeno, koordinirano i plansko delovanje nadležnih komandi i organizacionih celina Generalštaba i Ministarstva odbrane.
Kakva je procedura u slučaju ustanovljenja rada pojedinaca koji je u suprotnosti sa zakonom? I koji je raspon mogućih sankcija?
– Procedura je jednostavna i propisana je Zakonom o odbrani. Inspektori i lica ovlašćena za inspekcijske poslove imaju pravo, ali i obavezu, da podnose predloge za pokretanje disciplinske, prekršajne, krivične ili druge odgovornosti protiv odgovornih lica, u skladu sa zakonom. Dakle, inspektori su ovlašćeni da pokreću sve vrste kaznenih postupaka protiv odgovornih lica, podnošenjem odgovarajućih prijava nadležnim organima i sudovima, u skladu sa zakonima kojima se regulišu pojedine oblasti, kao i da nalože pokretanje postupaka za naknadu štete protiv lica koja su pričinila štetu imovini Ministarstva odbrane i Vojske Srbije.
Raspon mogućih sankcija je, ukoliko se sprovode, odvraćajući za prekršioce regulative: od novčanih kazni za lakše disciplinske prestupe i privredne prekršaje i prestupe, do prestanka službe i gubitka čina, za teže disciplinske prestupe ili do zatvorskih kazni, za teže privredne prestupe i krivična dela. Koja će sankcija odgovornom licu biti izrečena ne zavisi od Inspektorata odbrane, jer je to u nadležnosti vojnih disciplinskih sudova, za disciplinske prestupe i redovnih sudova Republike Srbije, kada su u pitanju prekršaji, privredni prestupi i krivična dela.
Unapređenja operativne i funkcionalne sposobnosti u Vojsci Srbije brzo se menjaju i prilagođavaju savremenim potrebama. Kakvi su nalazi Inspektorata o funkcionisanju tog važnog segmenta, s obzirom da sada imamo profesionalnu vojsku?
– Izgradnja profesionalne i efikasne Vojske Srbije, materijalno i finansijski održive, interoperabilne sa vojskama država partnera, moderno opremljene i sposobne za realizaciju misija i zadataka, predstavlja zahtevan proces, koji se, neprekidno, dograđuje i unapređuje, u skladu sa procenama razvoja geopolitičkih, društvenih, vojno bezbednosnih, naučno tehnoloških, vojno tehničkih i drugih procesa, ali i materijalnim mogućnostima zemlje.
Potrebno je istaći da proces profesionalizacije nije započet suspenzijom obaveze služenja vojnog roka, već da se u njega krenulo ranije, stvarajući uslove za njegovu primenu.
Prelazak na model profesionalne vojske zahteva, sem ostalog, savremeniji pristup procesu upravljanja obukom. Prednost predstavlja mogućnost komandanata da, nakon izvršene procene obučenosti svojih jedinica za uspešnu realizaciju dodeljenih misija, odrede težište obučavanja u narednom periodu.
Suspendovanje obaveznog služenja vojnog roka uticalo je na prisustvo profesionalnih vojnika obuci, zbog pojačanog angažovanja na obezbeđenju objekata, kao i njihovom angažovanju na drugim zadacima, vezanim za dnevno funkcionisanje komandi i jedinica. Ovakvi propusti mogu se izbeći umešnim planiranjem.
Treba svakako istaći unapređenje interoperabilnosti, koje se ogleda kroz usvajanje međunarodno priznatih procedura i podizanje stepena poznavanja engleskog jezika.
Ranije je pominjana nesređena evidencija kupljenih i dodeljenih stanova u sistemu odbrane. Postoji li sada jedinstvena evidencija i da li je tu uveden red?
– Uvek je bilo, manje ili više, primedbi na ažurnost pomenute evidencije, ili raspodelu stanova. Po pravilu, one su stizale od ljudi koji su smatrali da su oštećeni, nečinjenjem ili pogrešnim činjenjem nadležnih. Prigovora i pritužbi ima i danas. U poređenju sa periodom do pre nekoliko godina, može se reći da su one sporadične. To je, svakako, rezultat nastojanja i napora aktuelnog menadžmenta u Ministarstvu odbrane, da se, na svim nivoima, poštuje zakon i poveća odgovornost, kako organa tako i pojedinaca, na svakom radnom mestu, ali i ublaži stambena problematika, dodelom stanova, subvencionisanih stambenih kredita i bespovratne novčane pomoći (penzionisanim licima, koja nemaju rešeno stambeno pitanje).
Preduzete su i mere za iseljenje bespravno useljenih lica, u stanove iz Vojnostambenog fonda, kao i ažuriranje evidencija stambenih jedinica.
Uočljiv je napredak u uspostavljanju reda u ovoj oblasti, nakon formiranja Uprave za tradiciju, standard i veterane u Sektoru za ljudske resurse.
Za sve ove zadatke, koliko ljudi je potrebno, a koliko sada ima u Inspektoratu odbrane? Jeste li zadovoljni kadrovskim potencijalom, s obzirom da je bilo promena u sastavu?
– Nakon analize organizacijske strukture Inspektorata, krajem 2009. godine, zaključeno je da deo formacijskih mesta (FM), samim tim i deo kadra, nije neophodan, jer se može angažovati, po potrebi, iz drugih sastava Ministarstva odbrane i Vojske Srbije. Izvesno je bilo i da se prisustvo pojedinaca nije osećalo, niti odsustvo zapažalo.
Organizacijskim promenama u prvom tromesečju 2010. godine, brojna veličina Inspektorata odbrane umanjena je za 30 FM (37,5 posto) – svedena je sa 80 na 50. Kvantitativna struktura se nije nepovoljno odrazila na kvalitativnu. Naprotiv. Racionalizacijom se dobilo na kvalitetu. To je bila prilika da se izvrše kadrovske promene i podmladi sastav. Naime, za pojedine inspekcijske poslove su potrebni mlađi kadrovi, fizički sposobniji, sa svežim saznanjima, novim iskustvima, motivisaniji. Prepolovljen je broj FM, za koja je bio propisan čin pukovnika.
U obavljanju poslova iz funkcionalne nadležnosti, ostvarena je saradnja sa inspekcijskim službama drugih ministarstava Republike Srbije, kao i sa referentnim laboratorijama i ustanovama. Integrisane inspekcije se realizuju od prošle godine.
Nakon dve godine na ovoj dužnosti, mogu da kažem da je učinjen pomak koji donosi potrebne rezultate. Nadam se i verujem da smo opravdali očekivano, premda ima prostora za više i bolje.
Koliko je Inspektorat odbrane sačuvao, svojevrsnu, nezavisnost u radu, koja je važna pretpostavka uspešnog rada?
– Inspektorat, kao organ državne uprave, u potpunosti je nezavisan od subjekata komandovanja u Vojsci, s tim da direktor, za svoj rad odgovara ministru odbrane. Od pripadnika Inspektorata se očekuje, pored neophodne stručnosti, principijelnost u obavljanju inspekcijskih poslova i objektivnost u nalazima i prikazu stanja i sposobnosti. To ne bi bilo moguće u uslovima ispoljavanja uticaja, koji bi limitirali obim i sadržaj nadzora, ili navodili na odstupanja od primene propisanih kriterijuma i standarda.
Uvereni smo da je državnom i vojnom rukovodstvu potrebno da znaju realno stanje, da im se ukaže na nedostatke, propuste i nezakonitosti, kako bi donosili odluke čijom se realizacijom otklanjaju uzroci štetnih efekata po pripreme za odbranu, operativne i funkcionalne sposobnosti Vojske, materijalno i finansijsko poslovanje ili raspoložive (ljudske i materijalne) resurse.
Nemam loših iskustava u pogledu nezavisnosti u radu, kako mom, tako i Inspektorata u celini. Naprotiv, imamo potrebne uslove za nesmetano angažovanje i to je dobro.
Radenko MUTAVDŽIĆ
Snimio R. POPOVIĆ
ISTORIJAT
Začetak inspekcijskih poslova je u Kraljevini Srbiji, 1894. godine, kada su uvedeni „inspektorati”, a 1911. godine formirana je „Glavna inspekcija celokupne Vojske”. Dalji razvoj usledio je u Kraljevini Jugoslaviji, kroz inspekcije rodova (1919–1923), Inspekciju zemaljske odbrane (1930) i Vrhovnu inspekciju vojne sile (1940).
U posleratnoj Jugoslaviji formirana je Glavna inspekcija JNA (1949). Kasnije je ona preformirana u Glavnu inspekciju oružanih snaga (1967), odnosno Glavnu inspekciju narodne odbrane (1970).
Period posle 1993. godine karakterističan je po tome što su Savezno ministarstvo za odbranu i Generalštab Vojske Jugoslavije imali svoje inspekcijske organe.
Inspekcija Vojske Jugoslavije preformirana je, 2002. godine, u Inspektorat odbrane (IO), kao organizacionu jedinicu Generalštaba VJ, neposredno odgovornu predsedniku Savezne Republike Jugoslavije, da bi, naredne godine, bio pretpočinjen Vrhovnom savetu odbrane.
Sledeća organizacijska dogradnja usledila je 2005. godine, kada su preuzete nadležnosti (iz oblasti materijalne, finansijske, trgovinske i građevinske inspekcije i odbrambenih priprema društva), rasformirane Inspekcije Ministarstva odbrane Srbije i Crne Gore.
Konačno, Zakonom o ministarstvima, 2007. godine, Inspektorat odbrane je definisan kao organ uprave, u sastavu Ministarstva odbrane. Uspostavljen je i regulatorni okvir, pošto su, Zakonom o odbrani (decembar 2007), propisani inspekcijski poslovi u oblasti odbrane.
PLANOVI
Inspektorat odbrane vrši, prvenstveno, redovne inspekcije – na osnovu srednjoročnog i godišnjih planova. Njima su obuhvaćene sve oblasti i, u petogodišnjem ciklusu, sve organizacijske celine Ministarstva odbrane i Vojske Srbije.
Radi ostvarivanja ili upotpunjavanja uvida u stanje kontrolisanih subjekata, po zahtevu ministra i nalogu direktora Inspektorata, sprovode se i vanredne inspekcije, koje nisu obuhvaćene planom.
Po potrebi, ministru se šalju i informacije značajne za odlučivanje ili raspravu u Skupštini ili na sednicama Vlade.
INSPEKCIJSKI POSLOVI
U oblasti odbrane inspekcijski poslovi odnose se na: pripreme za odbranu; sprovođenje odluka i akata organa upravljanja sistemom odbrane; rad, materijalno i finansijsko poslovanje i građevinsku delatnost komandi, jedinica i ustanova Vojske Srbije, organa i ustanova Ministarstva odbrane; ostvarivanje i usklađivanje organizacije obezbeđenja telekomunikaciono-informacionog sistema, kriptozaštite i drugih oblika zaštite informacija; operativnu i funkcionalnu sposobnost komandi, jedinica i ustanova Vojske Srbije; radnopravni status profesionalnih pripadnika Vojske Srbije; bezbednost i zdravlje na radu, zaštitu od požara i eksplozija, zaštitu životne sredine, zaštitu životinja i metrološku delatnost; inspekcijski nadzor nad primenom standarda i kontrolom kvaliteta proizvoda i usluga koji se nabavljaju za potrebe Ministarstva odbrane i Vojske Srbije i druge poslove, propisane zakonom.
AKCENT
Uspešnost svog angažovanja ne merimo brojem i „težinom“ podnetih prijava. Suština je da jasno damo do znanja da svako treba i mora da radi svoj posao – za dobrobit sistema i svoj lično.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|