Posto se povela prica u temi o Rusko-srpskom humanitarnom centru, mislim da bi bilo dobro da imamo izdvojenu temu.
Ovde mozete pisati o postupcima i tehnikama koji se koriste pri spasavanju i evakuaciji.
Bilo bi super ako bi podelili iskustva, kako sa vezbi tako i iz pravih situacija.
Video snimci i PDF fajlovi su vise nego dobrodosli
Nadam se da ce tema da posluzi svima i molim sve ucensike da se drze iskljucivo gore navedenog naslova, a da razmatranja tipa sta bi trebalo uvesti od jedinica i kako ih organizovati, ostavimo za temu o Civilnoj zastiti
Gledam ovo i setih se jedne situacije koja je bila relativno skoro. Klinac neki se peo na banderu Pupinovog mosta, okliznuo se i pao dole na obalu, pola metra od Dunava.
Zbog strmog prilaza Hitna pomoc je jedva prisla momku ( da ne pominjem nedostatak adekvatne obuce za prilaz na takvom terenu) ali nisu mogli da ga izvuku do kola.
Nekako je izvucen na kraju pomocu camca recne policije (Dunav je tu dosta plitak, pa zamalo da odustanu i od ove opcije) i prebacen do sledeceg splava gde su ga preuzela kola hitne pomoci.
Eto kako cak i u urbanim sredinama moze biti jako tesko doci do povredjenog.
Vrlo često se spasavanje svede na golu fiziku... manuelni transport teško prohodnim terenom...u koji je uključeno i krčenje prolaza kojim je moguće pronjeti mariner.
Slikano juče prilikom evakuacije unesrećenog sedamdesetogodišnjaka koji je slomio kuk oko 1.5-2 km u kršu i drači u okolini Ljubuškog. Sreća u nesreći da je prijava stigla u toku vježbe na kojoj je bilo okupljeno oko 50 pripadnika GSS u BiH oko pola sata vožnje daleko pa je na mjesto nesreće u roku od oko sat vremena stiglo 39 spasilaca.
Dopuna: 07 Jul 2017 23:38
nije klasično spašavanje ali jesu tehnike...
Slike sa današnje vježbe gdje smo transortovali NUS primjenom tehnika spašavanja sa visine u urbanom okruženju.
Tirolska priječnica (traverza):
Dupla naveza:
Dopuna: 16 Jul 2017 8:38
Nekoliko slika sa dijela kondicione obuke helikopterskog spasavanja za pripadnike GSS i Federalne uprave civilne zaštite:
U ovoj
Priprema užeta, vizuelna komunikacija i signali, sidrenje i osiguranje u letjelici, izlazak i priprema, repeling/spuštanje.
Dopuna: 20 Nov 2017 22:02
Vježba i trening spasilaca FUCZ i GSS Nov grad Sarajevo sa instruktorima Gorske rešavalne zveze Slovenije.
Kakav je postupak kada se povredjeni mora izvuci a ne spustiti? Vidjao sam da se to radi na vezbama speleospasavanja, ali recimo neki urbani uslovi. Sta se koristi da bi se nosila/daska sa povredjenim izvukla? Recimo da je helikopterom nemoguce prici.
Ako sam dobro razumeo, u pecini je moguce penjati tj nositi i pridrzavati dasku. U urbani uslovima, u vertikalnom izvlacenju (npr. povredjeni je ispod mosta), moze li se koristiti cekrk sa vozila ili neka pomocna dizalica da izvuce uze?
za podizanje se može koristiti mehanički ili električni čekrk, ali se u situacijama kada ne možeš ni to koristiti pravi sistem za podizanje od užadi i sprava za penjanje/spuštanje. Proguglaj sveti bernard i švicarski škripac. Ovi sistemi se taođer mogu napraviti i od karabineraa i prustika u zavisnosti šta imaš kod sebe.
ovdje je objašnjen cijeli postupak od osiguranja užeta preko preuzimanja operećenja do izrade sistema za podizanje kakav se koristi u alpinizmu. u spašavanju se koriste sprave pa se umjesto garde i prusika upotrebljavaju žimari ili krolovi koji imaju jednaku funkciju da propuštaju opterećenje samo na jednu stranu, te se koriste koloture koje smanjuju otpor užeta.
SkySaver, Licni ranac za spasavnje iz zgrada . Ranac stoji slozen u ormaru i u slucaju pozara vlasnik ranca se spusta sam niz zgradi . Nije potrebno neko veliko znanje.
https://youtu.be/QGkYwGN-SL0