rip
- natrix
- Legendarni građanin
- Pridružio: 21 Nov 2007
- Poruke: 8179
|
Ili politika spaljene zemlje.
Termin ili strategija koja postoji odavno, u svim epohama, ratovima do dana današnjeg – u ratovima 21. veka.
Nešto što je Ženevskom konvencijom osuđeno, ili zabranjeno, bilo kad je vojska jedne zemlje na svojoj teritoriji u pitanju ili tuđoj teritoriji....ili neprijateljska vojska, ili prilikom povlačenja:
Deo Ženevske konvencije, koji se odnosi na to:
Doduše takođe odavno postalo nonsens:
+ Deo iz Ženevske konvencije koji se odnosi na stragetiju spaljene zemlje
Član 54.
Zaštita objekata neophodnih da bi civilno stanovništvo opstalo
1. Iznurivanje stanovništva glađu kao metod ratovanja zabranjeno je.
2. Zabranjeno je napasti, uništiti, ukloniti ili učiniti nekorisnim objekte neophodne da civilno stanovništvo preživi, kao što su namirnice, poljoprivredne oblasti za proizvodnju hrane, žetva, živa stoka, instalacije za vodu za piće i zalihe i postrojenja za navodnjavanje, sa izričitom namerom da se toga liši civilno stanovništvo ili protivnička strana zbog vrednosti koju ti objekti imaju za njihov opstanak, bez obzira na motiv, bilo da bi se stanovništvo iznurivalo glađu ili nagnalo da se iseli, bilo iz nekog drugog motiva.
3. Zabrane iz stava 2. neće se primenjivati na one objekte koje koristi protivnička strana:
(a) za održavanje samo članova njenih oružanih snaga; ili
(b) ako ne za održavanje, onda kao direktnu pomoć vojnoj akciji pod uslovom, međutim, da ni u kom slučaju protiv tih objekata neće biti preduzete akcije za koje se može očekivati da će ostaviti civilno stanovništvo sa neodgovarajućom hranom ili vodom, što bi prouzrokovalo njegovo gladovanje ili ga nagnalo na pokret.
4. Ovi objekti ne smeju biti predmet represalija.
5. S obzirom na vitalne potrebe bilo koje strane u sukobu u odbrani nacionalne teritorije do invazije, odstupanje od zabrana sadržanih u stavu 2. može biti dozvoljeno strani u sukobu u okviru takve teritorije koja je pod njenom kontrolom kad to zahtevaju imperativne vojne potrebe.
Al takođe i pod ove dve tačke:
Član 55.
Zaštita prirodne okoline
1. U ratovanju se mora obratiti pažnja da se prirodna okolina zaštiti od obimnog, dugotrajnog i ozbiljnog oštećenja. Ova zaštita obuhvata i zabranu korišćenja metoda ili sredstava ratovanja i čiji je cilj ili od kojih se može očekivati da prouzrokuju takvo oštećenje prirodne okoline i da time štete zdravlju ili opstanku stanovništva.
2. Napadi na prirodnu okolinu represalijama zabranjeni su.
Član 56.
Zaštita građevina i instalacija koje sadrže opasne sile
1. Građevine ili instalacije koje sadrže opasne sile, tj. brane, nasipi i nuklearne elektrane za proizvodnju energije, ne smeju biti predmet napada, čak ni tamo gde su to vojni objekti, ukoliko bi takav napad mogao prouzrokovati oslobađanje opasnih sila i prema tome i velike gubitke među civilnim stanovništvom. Drugi vojni objekti locirani kod ovih građevina ili instalacija ili u njihovoj blizini, ne smeju biti predmet napada ako bi takav napad mogao prouzrokovati oslobađanje opasnih sila iz građevina ili instalacija i dovesti do teških gubitaka među civilnim stanovništvom.
2. Posebna zaštita od napada predviđena u stavu 1. prestaje:
(a) kada su u pitanju brane ili nasipi, samo ako se koriste za neku drugu a ne svoju normalnu namenu i kao redovna, značajna i neposredna podrška vojnim operacijama i ako je takav napad jedini mogući način da se spreči takva podrška;
(b) kada je u pitanju nuklearna centrala za proizvodnju električne energije, samo ako ona, snabdevajući električnom energijom daje redovnu, značajnu i neposrednu podršku vojnim operacijama i ako je takav napad jedini mogući način da se spreči takva podrška;
(c) kada su u pitanju drugi vojni objekti locirani kod ovih građevina ili instalacija ili u njihovoj blizini, samo ako se oni koriste kao redovna, značajna i direktna podrška vojnim operacijama i ako je takav napad jedini mogući način da se spreči takva podrška.
3. U svim slučajevima, civilno stanovništvo i pojedini civili će i dalje imati svu zaštitu po međunarodnom pravu, uključujući zaštitu merama predostrožnosti predviđenih u članu 57. Ukoliko zaštita prestaje i neke od građevina, instalacija ili vojni objekti navedeni u stavu 1. budu napadnuti, preduzeće se sve praktične mere predostrožnosti da bi se izbeglo oslobađanje opasnih sila.
4. Zabranjeno je da bilo koje građevine, instalacije ili vojni objekti pomenuti u stavu 1. budu predmet represalija.
5. Strane u sukobu nastojaće da izbegnu postavljanje vojnih objekata u blizini građevina ili instalacija pomenutih u stavu 1. Ipak, instalacije podignute samo u svrhu odbrane zaštićenih građevina ili instalacija od napada dopuštene su i neće same biti predmet napada pod uslovom da se ne koriste u neprijateljske svrhe, osim za odbrambene akcije potrebne da se odgovori na napade na zaštićene građevine ili instalacije, i da je njihovo naoružavanje ograničeno na oružje koje omogućuje samo da se odbije neprijateljska akcija protiv zaštićenih građevina ili instalacija.
6. Visoke strane ugovornice i strane u sukobu pozivaju se da zaključe između sebe i druge sporazume da bi obezbedile dodatnu zaštitu objekata koji sadrže opasne sile.
7. Da bi se olakšala identifikacija objekata zaštićenih ovim članom, strane u sukobu ih mogu označiti specijalnim znakom koji se sastoji od grupe od tri svetlo narandžasta kruga postavljena na istoj osnovi, kako je određeno u članu 16. Priloga I ovog protokola. Nepostojanje ovakve oznake ni u kom slučaju ne oslobađa stranu u sukobu njenih obaveza iz ovog člana.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
To je u savremenom ratovanju termin, i vrsta odbrambene taktike, koji ne obuhvata samo uništavanje pokretne i nepokretne imovine, infrastrukture, oružja, oruđa, logistike, nego i resurse prirodne, poljoprivrdne ili industrijske - brane, elektrane, nuklarna postrojenja, laboratorije, naftna polja, gasovode../ Ili korišćenje bioloških agenasa.
Takođe se koristi i u ekonomiji, kao –neprijateljsko preuzimanje- preuzimanje jedne kompanije u odnosu na drugu.
Ili pak, rasprodaja imovine, ili princip kad veća kompanija kupuje manju, ili se raprodaje državna imovina i resurs, i prelazi u ruke stranog kapitala takođe ima -efekat spaljene zemlje-...
Ima elemente subverzije i sabotaže u sebi...
To nije samo pitanje vojne strategije već i politike i geopolitike...
Kad se sve ukupno uzme, izgleda da će za koju godinu, ceo svet da bude spaljen.....
|