Bas sam se sjetio prije neki dan kako je nekada osamdesetih bio izvrstan strip o dvojici francuskih pilota i njihovim avanturama...Tad me je dojmila grafika i tacnost detalja u to doba , i kada sam guglao da vidim ima li sta o njima na internetu...pao sam od smjeha da se neko sjetio da ta dva pilota "posalje" i na misiju iznad balkana (bosne) evo u nastavku vidite sta im se desilo, moglo je i bolje se nesto izabrat...tema je u najmanju ruku blesava, ali eto...Grafika je ista prije dvadeset i kusur godina, a piloto skoro da se nisu ni promjenili mada su trebali imati makar po sezdeset ...Nekadasnji su bili mnogo bolji brojevi pa ako mladze generacije zanima moze se naci na internetu...
Pa kaze:
Za novu epizodu nadahnuo sam se istinitim dogadjanjima u Jugoslaviji. Preuzeo sam situacije kojima sam bio svedok – kazao je Žan-Klod Leden, novinar TF1, prvog programa francuske televizije i scenarista "Zarobljenici Srba", devetnaestog (pretposlednjeg) albuma serijala Tangi i Laverdir. Zasnovana na zarobljavanju francuskih pilota u Bosni, nova avantura dva pilota, vratila je u knjižare već zaboravljene Uderzove i Šarlijeove junake, prvi put vidjene u "Pilotu" 1959. godine. Strip su potom crtali Žiže i Kutelis, a 1988. godine serijal je napušten. Pisanje nove epizode je Filip Šarlije, sin čuvenog scenariste, poverio svom kolegi sa posla, a za povratak heroja izabrana je borba protiv već svima znanih sila mraka – jezivih Srba.
Našavši se u izvidjačkim operacijama, Francuzi i ostali Natovci trpe srpske provokacije, gubitke aviona i kršenje ljudskih prava, žrtvujući se da čovek čoveku postane drug. Snimajući kretanje armije Republike srpske, Ernest Laverdir, komični deo para, nailazi na prikriveni aerodrom. Zli, ali precizni Srbi obaraju avion i zarobljavaju dva pilota. Ne znajući da li su Francuzi javili svoje otkriće, Srbi ih zatvaraju u ispražnjenu fabriku na Palama gde započinje istražnii postupak. General Mladić, lično, ispituje Laverdira i kopilota, šamara ih u besu i naredjuje jednom od prisutnih doktora, Radovanu Karadžiću, da ih muči. Istovremeno, Mišel Tangi dobija naredjenje da ode i oslobodi Laverdira. Na tom opasnom putu susreće tri francuska specijalca uz čiju pomoć savladava neuporedivo brojnijeg, naoružanijeg i opasnijeg neprijatelja. Pri kraju rambovske akcije, Francuzi uništavaju bazu zlim, ali glupim Srbima. Kući se vraćaju ranjeni i zadovoljni, u očekivanju da će ova epizoda doneti dobru zaradu izdavaču i autorima.
Loše napisan scenario prepun je opštih mesta, a radnja je smeštena u Bosnu iz komercijalnih razloga. Likovi nemaju nikakvu razradu, dok je pristup naraciji uradjen uprošćeno i staromodno, sa težištem na "pilotski život i običaje". Grafički deo je na isto tako niskom nivou, jer je pedesetogodišnji Ivan Fernandez stručnjak za crtanje mašina i dekora. Usvojivši niz stripovskih stereotipa, on je crteže svog prvog albuma, preopteretio industrijskim detaljima i nespretnim kompozicijama. Zbog niskog kvaliteta, Fernandez nije zadržan za crtača serijala u narednom albumu, "Operacija opijum", epizodi u kojoj se dva pilota posle razbucavanja Srba, otišli da nauče pameti glupe Avganistance. Ko je sledeći?
|