Poslao: 01 Jul 2007 21:03
|
offline
- Sirius

- SuperModerator
- Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
- Pridružio: 17 Maj 2006
- Poruke: 26342
- Gde živiš: I ja se pitam...
|
Tamnu i neizbežnu stranu medalje svakog rata predstavlja pogibija ili nestanak ratnika. Sve počne ambiciozno uz ratne trube i euforiju. A onda, daleko od paradnih pista, fanfara, šarenih uniformi, počasti i euforije, od kad je sveta i veka vojnik često završi u blatu ili u jarku, raznesen na komade ili tako raspadnut da ga niko ne može prepoznati. Prvi znak da je djavo stvarno odneo šalu je kada vam, posle vatrenih govora, zadužene opreme i gomile nepotrebnih stvarni, ćutke predaju i matrikulu. Ovu koju sam ovde postovao dobio sam pred polazak na Kosovo 1981. godine. Voleo bih da znam da li su vojnici imali iste matrikule kao policija i kakve su matrikule sada. U photoshopu sam zamrljao ime i prezime. Pločica je, kao što vidite, ustvari kutijica u kojoj se nalazi nauljen papirić sa ukucanim podacima. Nikada je nisam nosio oko vrata jer je bila nezgrapna, pravila je ojede i ranice, a kugličasti lančić se relativno lako mogao otkačiti, tako da matrikula završi u nedrima, odnosno u pantalonama.
Pitanje za sve:
Gde ste vi nosili matrikulu i da li ste je uopšte nosili?
Kako danas izgleda matrikula Vojske Srbije i u kojim prilikama se po PS zadužuje i nosi (koji stepen gotovosti)?
Ovo je istovremeno poziv da se na ovoj temi pozabavimo tom tamnom stranom medalje svakoga rata - vojničkom identifikacionom pločicom, odnosno matrikulom.
Na jednoj strani slava i ordenje, na drugoj olovo, limeni sanduk i matrikula.
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 01 Jul 2007 21:11
|
offline
- kNikS
- Moderator u penziji
- Pridružio: 31 Maj 2006
- Poruke: 4640
|
Ima OpFor i za to predlog. Na sve je mislio covek. ))))
|
|
|
|
Poslao: 01 Jul 2007 21:11
|
offline
- rade012
- Moderator u penziji
- Pridružio: 26 Dec 2005
- Poruke: 4707
|
Vojnička je istovetna sa policijskom (barem tom koja je postovana ovde), Što se tiče zaduživanja i nošenja iste, mogu samo da primetim da sam bio te sreće da je nikada nisam imao.
|
|
|
|
|
Poslao: 01 Jul 2007 23:13
|
rip
- Pridružio: 19 Dec 2006
- Poruke: 778
|
Evo predloga koji ce se gurati uz pomoc VMA (ako da Bog).
Kao osnova je uzeta austrijska varijanta, jedna je plocica (jeftina proizvodnja), za lanac cekam ideje u skladu sa tehnologijom izrade. Za sada se ne planira ubacivanje RFID cipa sa biometrijskim podacima, ali sam ukazao i na te stvari.
|
|
|
|
Poslao: 01 Jul 2007 23:44
|
offline
- Sirius

- SuperModerator
- Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
- Pridružio: 17 Maj 2006
- Poruke: 26342
- Gde živiš: I ja se pitam...
|
@OpFor,
Pitao sam i Radeta 012, ne može da se seti. U vojnoj enciklopediji sam vidjao slike matrikula raznih vojski, ali ih nema pod jedinicom ''matrikula'', ali ni pod ''asanacija''. Možda pod ''bojište'' pa asanacija...Ako možeš, seti se ili da tražimo po netu matrikule iz Prvog i Drugog sv. rata i iz drugih armija. Može da bude interesantna tema.
I još nešto: po čijem uzoru je ova naša skalamerija napravljena? Meni se čini da su austrougarske, ali nisam siguran.
I što stalno taj kugličasti lanac? Što ne kožna vrpca? Isto je otporna, ako ne i otpornija, a udobnija je svakako.
|
|
|
|
Poslao: 01 Jul 2007 23:58
|
offline
- Pridružio: 03 Dec 2005
- Poruke: 164
|
Sto se tice matrikule koju si postovao imao sam je i ja ,samo sto u to vreme nije bilo lanca vec je bio obican kanap .Nosio sam je u dzepu od bluze .Imala ih je svaka RJ-a u svom RR-u .tek nekao posl e filma VOD i TOP GUN mogle su se naci i kod na s u prodaji ,mislim da sam svoej prve kupio u armi sopu u Sapcu .U ratu sam imao te iste kupljene u Sapcu .
Zanm daj e pravilo da se plocica ne kaci na cizmu vec kad te urokaju stave jednu u usta mrtvom a drugu zadrzava komandir .koliko sma video po katalozima i sajtoviam koji prodaju vojnu opremu sad ih ima raznih izvedbi .Zna dasu nasi u iraku imali kod sebe pored plocica i USB memorijske stikove na kojima su imali svoj dosie sa zdravstvenim kartonom .
|
|
|
|
Poslao: 02 Jul 2007 00:00
|
rip
- Pridružio: 19 Dec 2006
- Poruke: 778
|
Na pretrazivacu ukucaj dog tags pa vec videti milijardu linkova. I ja sam se mucio da ih nadjem kao matrikule.
Probaj ove sajtove za pocetak:
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici](identifier)
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Meni se cini da su starije i od austrougarske :)
A za lanac ne znam, valjda je to deo US tradicije (kod nas su istorijski deo vodokotlica...xexexe).
|
|
|
|
Poslao: 02 Jul 2007 00:18
|
offline
- Wisdomseeker

- Nezaboravni član
- Pridružio: 12 Feb 2007
- Poruke: 8630
|
Dobio sam ove gornje u vidu kutije sa običnim kanapom. Nosio jedan dan oko vrata i posle skinuo i nosio u džepu. Inače posle prvog znojenja ništa se nije videlo na papiru nije bilo nauljeno. Onda smo svi iz odelenja naručili aluminijumske sa metalnim lanćićem, ne ovaj sa kuglicama. Na njima smo tražili da se izgraviraju podaci po želji.
@ OpFor koliko vidim iz tvog predloga ova pločica će moći da se prelomi po sredini, što bi u slučaju stradanja vojnika dalo dva primerka kao USA dog tags!
|
|
|
|
Poslao: 02 Jul 2007 03:19
|
rip
- Pridružio: 19 Dec 2006
- Poruke: 778
|
Bas tako, to je praksa u vecini vojski evropskih zemalja.
Mislim da je prakticnije resenje, a i ne zvecka kada se nosi.
Tekst ne bi bio ugraviran, nego utisnut masinom, kao na US matrikulama.
|
|
|
|