Arapi vs Izrael - vazdušni rat

1

Arapi vs Izrael - vazdušni rat

offline
  • Pridružio: 22 Okt 2009
  • Poruke: 449
  • Gde živiš: Boka kotorska

Ovaj sukob na Bliskom istoku, mogli bi skoro nazvati "vječitim derbijem" zbog dužine trajanja sukoba i neprijateljstava, da nije toliko prolivene krvi.

Plansko naseljavanje Jevreja u oblast Palestine, počinje poslije cionističke odluke donešene na Prvom kongresu u Baselu 1897. o stvaranju jevrejske države na tlu Palestine.

Turska vlast koja je tada vladala tim područjem nije im išla na ruku, ali dolaskom Velike Britanije i njenom mandatorskom vlašću od 1922. do 1947. Jevreji sa svih strana hrle na područje teritorija oko Jerusalima. Dolaskom Hitlera na vlast, plan naseljavanja Jevreja iz Evrope u Palestinu se vodio parolom “zemlja bez naroda, za narod bez zemlje”. Ta jevrejska parola je uvrijedila većinsko arapsko stanovništvo u Plaestini i u već pregrijanu političko-vojnu smješu ubacila varnicu budućeg dugogodišnjeg krvoprolića, koje i danas traje.

Arapi videći sta je Jevrejima plan revoltirani licemjernom politikom Velike Britanije, napadaju i Jevreje ali i Britansku vojsku i u periodu između dva rata, prliva se dosta krvi i izbija nekolko ozbiljnih arapskih pobuna protiv jevrejske kolinizacije njihovih područja.



Završetkom drugog svjetskog rata, Jevreji koriste političku klimu nastalu u svijetu, I traže kroz usta Velike Britanije da problem Palestine rešavaju Ujedinjene nacije, izalazeći sa predlogom da se Palestina podijeli na dvije nacionalne države, Jevrejsku i Arapsku.


Arapi kojima je taj predlog djelovao apsurdno, a sa Kosovom ga sada bolje razumiju Srbi, odbijaju da učestvuju u radu socijalne Komisije za Palestinu. Predlog koji su donijele sedam zemalja iz te komisije na čelu sa Kanadom prihvata UN, i rezolucijom 181 Palestina se dijeli na dvije države.Ta rezlucija je donesena koincidencijom ili nečim drugim na isti datum kada je donešena odluka u Jajcu o formiranju SFRJ ali četri godine kasnije 29.11.1947.

Svjetsko javno mnjijenje je bilo podijeljeno oko te odluke a Jugoslavija sa Iranom i Indijom koja je zagovarala federativno uredjenje ostaje neopredijeljenja prilikom galasanja u UN.

Na ovakvu političku odluku uticalo je svakako i stradanje Jevreja u drugom svjetskom ratu kao i simpatije Arapa za naciste iz prostog razloga što su imali zajedničkog neprijatelja.

Dražavu Izrael su u UN podržale 30 zemalja dok je 17 bilo protiv, među kojima sve arapske zemlje koje su tada imale pravo glasa. Poslije te odluke otvorena je pandorina kutija.

Uzroci prvog arapsko-jevrejskog rata, leže u agresivnosti cionističke vlasti i tvrdoglavom neprihvatanju Arapa prvenstveno Palestinaca da svoju državu dijele na pola.

Jevreji su speremajući se za rat uz pomoć Engleza obučavani u vojnim britanskim bazama na tlu Palestine ali i u samoj Engleskoj.

Na odluku UN o podjeli Palestine, odgovorila je Arapska liga, otvorenim ultimatumom da će u slučaju nasilnog proglašenja Izarela sve arapske države braniti Palestinu i oružjem.

Ne obazirući se na otvorenu prijetnju Arapa , 14. maja 1948. Jevreji progalašavaju državu Izarel a samo dan kasnije britanci se povlače sa područja Palestine.




Počinje dugo ratno razdoblje obilježeno sa četri, po nekima i sa pet arapsko-jevrejskih ratova, dok Arapi tvrde da rat započet u junu 1948. nikad nije presatao, već da je to što svijet naziva mirom samo privremeni prekid vatre do konačnog oslobodjenja Palestine od cionističke agresije.

Shvatajući doktrinu modernog rata, Izraelci ozbiljno rade na stvaranju svojeg vazduhoplovstva, koje će se pokazati ključnim u svim njihivim kasnijim pobjedama.

Vojska koja nema vazdušnu zaštitu i čisto nebo ne može dobiti rat, to je bilo jasno poslije drugog svjetskog rata. Arapi su to kasno shvatili uzadjući se u brojnost svoje populacije misleći da će Izarel jednostavno pregaziti.

Nad Svetom zemljom počinju vazdušni dvoboji sa jasno definisanim ciljem od strane Jevreja, odbraniti Izrael po svaku cijenu.





Izraelska Avia-S.199 pred polijetanje u ratu 1948.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 26 Apr 2007
  • Poruke: 263
  • Gde živiš: Zagreb, Hrvatska

Evo par zanimljivih fotografija izraelskih Spitfirea u Podgorici koji su nabavljeni u Čehoslovačkoj







offline
  • N-60  Male
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 28 Jul 2006
  • Poruke: 313
  • Gde živiš: Titograd

Imam pitanje, Demostant je postavio fotke aviona i u textu pise Podgorica, koliko ja znam avioni su bili na Kapinom polju kraj Niksica, nikada nisu bili u Podgorici....ili grijesim???
http://www.haaretz.com/news/montenegro-air-base-th.....t-1.236959

offline
  • Pridružio: 22 Okt 2009
  • Poruke: 449
  • Gde živiš: Boka kotorska

Ne znam kakva je to glupost?U textu pominju Podgoricu i spitfajere iz Čekoslovačke, a na slici su dva spitfajera JRV sa jugoslovenskim oznakama.Iz Češke kolko je meni poznato išli su češke kopije Meseršmita Avie S-199 za Izrael.

offline
  • Pridružio: 26 Apr 2007
  • Poruke: 263
  • Gde živiš: Zagreb, Hrvatska

Nabavljali su i spitfire avione iz Češke.

Ima knjiga izraelskih autora posvećena isključivo nabavci i operiranju spitfire aviona u Izraelskom zrakoplovstvu. Navodno su prva 3 spitfirea složili od ostataka i rezervinih dijelova britanskih spitova, a i neke dijelove oborenih arapskih aviona. Ostali su u dvije grupe došli iz Češke (navodno preko Juge i za taj let su morali imati Jugoslovenske oznake što slike i prikazuju).

Dio teksta iz knjige:



Kniga se zove "Spitfire - star of Israel" u izdanju Ventura publications. Autor je Alex Yofe i u izradi knjige je poimence surađivao s ekipom koja je avione nabavljala i održavala.


Dopuna: 28 Maj 2010 8:26

N-60 ::Imam pitanje, Demostant je postavio fotke aviona i u textu pise Podgorica, koliko ja znam avioni su bili na Kapinom polju kraj Niksica, nikada nisu bili u Podgorici....ili grijesim???
http://www.haaretz.com/news/montenegro-air-base-th.....t-1.236959


Iskreno ne znam, moguće da si u pravu. Knjiga navodi Pogdoricu, no to naravno ne mora biti točno Confused

offline
  • Pridružio: 08 Sep 2005
  • Poruke: 5743

SailorCG ::Ne znam kakva je to glupost?U textu pominju Podgoricu i spitfajere iz Čekoslovačke, a na slici su dva spitfajera JRV sa jugoslovenskim oznakama.Iz Češke kolko je meni poznato išli su češke kopije Meseršmita Avie S-199 za Izrael.

Шверцовали смо авионе за Изарел. Били су фарбани у наше ознаке и узимани од Чехословачке па онда у Никшићу фарбани у Давидове звезде и слати у Израел. Операција "Велвета 1 и 2"

http://www.machal.org.il/index.php?option=com_cont.....mp;lang=en


Montenegro air base that played role in Israel's birth under threat
http://www.haaretz.com/news/montenegro-air-base-th.....t-1.236959

offline
  • Pridružio: 22 Okt 2009
  • Poruke: 449
  • Gde živiš: Boka kotorska

Kad smo kod Spitfajera na Bliskom istoku....



Zarobljeni egipatski Spitfajer, na aerodromu El Ariša kod Auje i njegov transport na sjever.


Oboreni egipatski spitfajer na plaži Blizu Tel Aviva.

offline
  • Pridružio: 08 Sep 2005
  • Poruke: 5743

rip
  • Pridružio: 27 Feb 2010
  • Poruke: 194

Čekam, čekam, al niko da pomene vazdušne bitke posle 1948. (a valjda i one spadaju u ovu temu, pa su, možda, čak i interesantnije)! Uglavnom, na jednom drugom Forumu sam pisao o događaju sa tog područja a to je ovo:
"Moj stric, pukovnik JRV i PVO je krajem 70-tih bio član delegacije koja je posetila Siriju. Iz njegovih priča, koja su obuhvatala posetu najvecoj Vazduhoplovnoj bazi koju su videli u životu (sa 6 PSS), posluženja lokalnim specijalitetima koja im vojnik prljavim rukama stavlja na tanjir i sl., naročito se sećam jedne: priredjena je smotra pripadnika baze i tom prilikom je YU delegaciji (tri generala i dva pukovnika) predstavljen njen najveci as. A evo po čemu se proslavio:
Prilikom jedne patrole, četiri Sirijska MiG-23 naletela su na isti broj Izraelskih F-4. (a to se desilo POSLE 1973., dakle u vreme primirja). Ko je prvi počeo ne znam, nije ni važno, uglavnom vođa Sirijaca je "skinuo" jednog Fantoma pre nego što je i sam oboren. Njegov pratioc, junak ove priče je oborio svu trojicu Izraelaca, a kada su ga druge neprijateljske patrole pojurile sjurio se do zemlje i u brisućem letu stigao do aerodroma. Ono sto je interesantno u celoj priči je da je taj događaj na njemu ostavio tragove: sve vreme razgovora "imao je tik" tj. neprestano je klimao glavom, treptao i na sva pitanja odgovarao samo sa "da" i "ne".
Komentar mojih sagovornika je da, bez obzira što je taj heroj na smotri bio obučen u pilotski kombinezon, teško da je još uvek leteo!"

offline
  • Pridružio: 22 Okt 2009
  • Poruke: 449
  • Gde živiš: Boka kotorska

Ako gledaš history, ispada da su samo Jevreji obarali Arape...ali to je daleko od istine, iako su mora se priznati Jevreji imali više znanja i srčanosti u vazdušnim borbama.

Uskoro ću postaviti neke fotke slikane preko nišana arapskih aviona.

Dopuna: 02 Jun 2010 3:25







Dejstvo egipatskih Mig-ova 21 po izraelskim aerodromima.




Dejstvo po trupama na zemlji...







Izraelski Miraž pogođen od strane MiG-a 21 egipatskog RV.



F-4 pogođen...














Izvanredan trenutak zabilježen na fotografiji...dejstvo par egipatskih migova 15 po izraelskoj motorizovanoj koloni.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 791 korisnika na forumu :: 4 registrovanih, 0 sakrivenih i 787 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: bigfoot, Dežurni pod palubom, lord sir giga, Titan