Oboreni izraelski P-51D kapetana Elada Paza iz 105. skvadrona. Avion je pogođen 31. oktobra 1956 od strane egipatske PVO kada je pokušavao da napalmom pogodi egipatsku prvu oklopnu brigadu blizu Bir el Jifjafe sa sjeverne strane Sueckog kanala.
Jevreji su tu operaciju nazvali antiteroristička operacija Kadiš, potpomognuti RV velike Britanije i Francuske borili su se za vlast nad Sueckim kanalom i radili na uništenju prije svega egipatskih oklopnih brigada koje su napredovale dublje u sinajsko poluostrvo ugrozivši tako teritoriju Izraela.
Arapi su tu bitku nazvali jednostvano "Bitka za Suec".
U ovoj bici ponovo je došlo do izražaja jevrejsko vazduhoplovstvo i loša egipatska koordinacija i inertnost. Poslije početnih uspjeha egipatska armija je odlično odrađenu pripremu i prednost u iznaneđenju prepustila protivniku.
Odlični tekstovi, mada mi se čini da su pretežno bazirani na izraelskim podacima.
Inače tzv.operacija oko Sueca 1956. bila je čista agresija na Egipat od strane Vl.Britanije, Francuske i Izraela.
Dopuna: 05 Jun 2010 8:10
Bitka u dolini Beka u junu 1982, je vrlo kontradiktorno prihvaćena u tadašnjem svijetu jer obadvije strane je slave kao svoju veliku pobjedu.
Poučeni razornim dejstvom sovjetskih raketnih baterija sistema SAM (SA-2s, SA-3s, and SA-6s) u oktobarskom ratu 1973, poznatom i kao Yom Kipur rat, izraelci su se dobro pripremili uvežbavajući napad na indetično postavljenom raposredu maketa u pustinji Negav, poput onog koji ih je čekao u dolini Beka.
Sama operacija koja je pokrenuta od strane Izraela pod nazivm "Mir za Galileju" imala je za cilj neutrasanje položaja PLO, sa kojih su Arapi gađali ciljeve u Izraelu.
Izraelci tvrde da su u napadu uspjeli da ostvare potpuno iznenađenje, uništavanjem 30 kompletnih raketnih baterija i obaranjem 87 sirijskih aviona uz gubitak nekoliko helikoptera, dok je jedan RF-4E i samo jedan A4 -Skyhawk, upsjela da obori PLO sa SA-7.16 .
Sirijska novinska agencija SANA je objavila da je 19 izraelskih i 14 sirijskih lovaca oboreno u vazdušnim borbama 9.juna. dok je sledećeg dana gubitak izarelaca porastao na 25 uz gubitak još sedam sirijskih lovaca.
Sovjetski vojni časopis "Crvena Zvijezda" je objavo da je 67 izraelskih aviona uništeno u borbama uključujući i moderne F-15 i F-16.
Istina je pretpostavljam negdje između.
Na ovom arapskom snimku se vidi oboreni izraelski Miraž ali i ostaci američkog aviona, kao i pilota koji je izdahnuo neposredno poslije pravljenja snimka.
Ne ulazeći kako je i šta bilo, evo da iznesem neke činjenice:
Ako se pogleda sukob 1967. godine vidi se da je to čista izraelska pobeda uz minimalne gubitke. Tu pobedu Izraelu je omogućila njegova avijacija. Kako sam to naveo događaji su se baš tako i dešavali.
Za 1973. godinu možemo da se ne složimo oko broja gubitaka kod RV Izraela, sve ostalo je poznato.
Za rat u Libanu 1982. godine podaci su uzeti iz knjige Aleksandra Razingera - "Elektronsko izviđanje i maskiranje" drugo dopunjeno izdanje izdavač VINC Beograd, 1989. godine.
Još jednU knjigu naših autora sam konsultovao, a to je knjiga Angela Ončevskog Lovački Avioni Juče Danas Sutra VINC, Beograd 1992.
Da citiram deo iz te knjige:
"Samo u toku jednog dana Sirija je izgubila 73 (prema zvaničnim sirijskim izvorima svega 60) aviona a Izrael samo 9.
Prema italijanskim izvorima, izraelska lovačka avijacija je oborila 63, a izgubila 4 aviona.
Koristio sam neku literaturu koja je rađena kao analiza za potrebu GŠ JNA:
Četvrti arapsko-izraelski rat oktobar 1973. GŠ JNA 1974.
Iskustva i pouke iz lokalnih ratova (1967 - 1982), GŠ JNA 1984.
Kad se sve uzme u obzir i pročešljaju razni izvori, zdravom logikom će se zaključiti da je Izrael deklasirao sirijsko RV i PVO u dolini Beka 1982.
Najvjerovatnije da je odnos gubitaka bio poprilično u korist Izraela jer bi ako ništa do sada Arapi uspjeli da plasiraju neke opipljivije dokaze od samih tvrdnji o navodnoj pobjedi i i velikim Izraelskim gubicima.
Ovih dana intezivno istražujem arapske izvore, ali sem nekih interesantnih fotki, opipljiv dokaz o obaranju velikog broja jevrejskih aviona nema...
Mada se mora uzeti u obzir i jaki medijski rat koji vodi Izarel od svojeg osnivanja. Tendeciozno i namjerno u medijima pravi sliku o sebi kao o nepobjedivom protivniku.To je sasvim razumljivo zašto, i ne bez razloga jer je u skoro stalnom ratu na svojim granicama.
Arapski izvori su mi zanimljivi iz prostog razloga što na bliskoistočni konflikt bacaju malo više svjetla.
Kapetanu egipatskog RV Atefu Al sadatu se u toku vazdušne borbe sa izarelskim Miražom otvorio padobran za sletanje, i to je zabilježila miraževa kamera. Vjerovatno ga je to koštalo života.
Kapetan Atef Al Sadat
Ostaci MiG-19.
Ostaci nekog izraelskog aviona u ratu Yom Kipur.
Alžirski piloti u Egiptu za vrijeme rata.
Egipatski vojnici pored ostataka izraelskog aviona u prolazu Mitla.
MiG-21 u borbi sa izaraelskim Miražom.
Izarelski F-4 bombarduje aerodrom kod Sharm El Sheika. U pozadini se vidi pad nekog aviona.
Fantom na repu Miga-19
F-4 u lovu na MiG.
Egipatski MiG-17 u napadu na izraelsku kolonu.
Arapski MiG-17, iznad uništene jevrejske motorizovane kolone.