offline
- Phoenix

- Ugledni građanin
- Pridružio: 01 Mar 2009
- Poruke: 396
- Gde živiš: Beograd
|
Zove se vazduhoplovni smer (ili modul po Bolonji, svejedno je) i imas ga na Masincu u Beogradu i nigde vise kod nas. Sto se plate i mogucnosti zaposljenja tice to zavisi i plata varira poprilicno. Ja sam jedan od onih dovoljno "ludih" da ga zavrse i od skoro radim u VTI (zaposlio se oko sest meseci nakon pocetka trazenja posla, sto je odlicno).
Sto se posla tice meni su iz tog razloga 2006. kad sam upisivao svi pricali da sam lud, ispostavilo se drugacije (poklopilo se sa mojim, naizgled optimisticnom, predvidjanjima), vecina nas koji smo diplomirali u roku sa dobrim ili bar solidnim prosekom (nije sve u proseku, ali se gleda, npr. na VTI ne primaju ispod 8.00) se zaposlila ili je na doktorskim na faxu. Opcije su ti VTI, fakultet, JAT Tehnika, Utva, Moma, EdePro, neke privatne firme koje ili rade na odrzavanju ili na nekim projektima kako im dodju mogucnosti ili rade za strance (npr. Morson). Sto se plate tice to dosta varira i zavisi kako od oblasti gde bi da radis tako od tvoje srece i snalazljivosti. Naime, neko pomenu da u JAT Tehnici imaju pocetnu od 80000 dinara, to nisam znao do sada, ako je tako onda je to verovatno ubedljivo najbolja plata koju pocetnik moze da dobije, po mom iskustvu neka vrednost sa kojom mozes da budes zadovoljan je 40000 (odmah nakon faxa, kasnije naravno vise kako skupljas iskustvo), u slabijim privatnim ili ruiniranim drzavnim (Utva, Moma) krece od nize sume.
Naravno, nije sve ni u parama i to da li ces biti zadovoljan puno zavisi i od vrste posla koji bi radio. Glavne mogucnosti su ti projektovanje (tu racunam sve, od proracuna/testiranja aerodinamike, strukture, mehanike leta, upravljanja itd. do projektovanja samih sklopova, modeliranja, crtanja, ima tu jako puno raznovrsnog posla da bi se napravio avion, od stukture, preko komandi do hidro i gorivnog sistema...), odrzavanje (najcesce se svede na papirologiju i pazenje da se postupa po nekim uputstvima za odrzavanje, VTUP-ovima i slicno, mada zapadne i kreativnijeg posla, ja licno ne volim odrzavanje), projektovanje alata za proizvodnju i/ili odrzavanje i svasta jos nesto, ali ovo su najzastupljenije stvari. Projektovanje je najcesce ono sto svi mi zelimo i smatramo najlepsim poslom (a i kako da ne bude, pravis neku novu pticu), mada je cesto odrzavanje boje placeno.
I dzaba ti sve to ako kada ti zavrsis posla ne bude bilo, onda ti ostaje opcija odlaska u inostranstvo, gde ces moci relativno lako da prodjes ako imas radnog iskustva, kao novopeceni student tesko (osim sa nekim preporukma i/ili vrhunskim prosekom na strane master ili doktorske studije). Pronalazenje posla kod nas je od 90tih do skoro bio stravicno tezak zadatak, sada je mnogo lakse. Naime VTI svake godine prima (a i primace narednih 5-6 godina sigurno) odredjeni broj mladjih ljudi, taj broj varira od 20-40 inzenjera godisnje, od cega vazduhoplovaca bude recimo 4-5-6 (trebalo bi da bude sa tendencijom porasta). JAT Tehnika je najavila da ce zaposljavati poprilican broj ljudi, kako krece odrzavanje Airbus aviona. Ako avio industriji dobro prodje sa Lastom, Kopcem, Vrapcem i Pegazom bice mesta i u Utvi i drugim firmama. Moja prognoza je da, ako sve bude bilo po planu, nece biti problema da se zaposli, cak moze i da se dogodi manjak mladih ljudi, jer puno starijih uskoro ide u penziju i treba im zamena i nadam se da ce u takvim uslovima i plate da porastu.
|