Frigate ecojet - testiranje novog ruskog potničkog aviona sa eliptičnim trupom.
U centrаlnom аerohidrodinаmičnom institutu (CAGI - Centrаlnii Aerogidrodinаmicheskiy Institut) u Moskovskom okrugu počela su testirаnja novog ruskog putničkog аviona sа revolucionаrnim elispsаstim trupom. Prema novinskoj agenciji Rosijskа gаzetа u jednom od vаzdušnih tunelua Instituta CAGI, izvršavaju se testiranja аvionа na uslove letа pri brzinаmа blizu brzine zvukа, pre svega nosivost i obrtni momenat trupa i celokupnog zmaja aviona karakteristika "fregаte ekodžet" (Fregаte ecojet)...
takav oblik mi je nešto najlogičnije moguće, već doslovno desetljećima čekam da netko to i napravi u putničkom prometu. Očito je dosad bio problem napraviti dovoljno jaku konstrukciju koja bi izdržala naprezanja radi pritiska, a da je opet dovoljno lagana. Elipsa je tu sigurno manje učinkovita od kruga, ali ionako već ima manjih ili većih (a380?) odstupanja pa je možda došlo i vrijeme ovoga.
Dakako, elipsasti presjek znači i veće iskorištavanje prostora za putnike a samim time manje prostora za kofere, kontejnere, gorivo, itd itd. To zapravo sugerira relativno ograničen raspon doleta za koji bi se avion radio. Možda bi se donekle time mogao usporediti s dijelom tržišta na koji je ciljao b787-3, a koji je na kraju otkazan.
Kako bilo, Airbus i Boeing mi se čine kao kompanije s više inženjerskog iskustva i boljim pristupom tehnologijama pa će biti zanimljivo vidjeti hoće li ih neka treća kompanija preteći u ovome ili sve ovo neće ugledati svjetlo dana jer tržište jednostavno ne daje dovoljno prostora za ovakve avione, bar ne da pokrije troškove razvoja...
Zanimljiv link za pracenje civilnih aviona u realnom vremenu. Klikom na svaku letelicu sa leve strane dobijate osnovne informacije o letu: broj leta, odakle je krenuo, gde slece, trenutna brzina, visina... Uporedio sam sa rasporedom za aerodrom Nikola Tesla za danasnji dan i brojeve letova i poklapa se sve. Uzivajte.
jazbar ::Mene kopka koliko dodatnog uzgona daje elipsasti trup u poređenju sa klasićnim cilindričnim?
Za uzgon je bitan oblik donjeg i gornjeg dela objekta koji se krece kroz vazdusnu sredinu . Vazdusne strujnice moraju da imaju duzi put po gornjaci od duzine puta onih po donjaci . Pogledaj aerodinamicki presek krila . Tako se dobija uzgon . Znaci ako je rec o krilu ili trupu , moraju da imaju takav aerodinamicki profil . U tom slucaju trup gledano sa strane ne bi imao klasicni izgled cigare vec bi u gornjem delu morao da ima izrazenu grbu kao kod B747 recimo . Fakticki morao bi liciti aerodinamicnom profilu krila . Sto se toga tice mislim da bi elipsasti presek trupa samo pojacao taj efekat u odnosu na klasicni .
Princip trupa i nacin na koji se krece kroz vazduh je valda isti kao i kod konstrukcije krila a svodi se na duzinu koju nadolazeci vazduh treba da predje i pritiske koje tom prilikom proizvodi. Logicnije je onda oblik elipse da vazduh sporije prolazi ispod krila i time stvara veci pritisam ispod tj. veci uzgon.