Istorija prebega u ratnom vazduhoplovstvu

6

Istorija prebega u ratnom vazduhoplovstvu

offline
  • Pridružio: 29 Feb 2008
  • Poruke: 1491

...mišljenja sam da treba uzeti onog sa više vazdušnih pobeda... Cool



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 27 Nov 2009
  • Poruke: 429
  • Gde živiš: Beograd/Vozdovac

Zanima me da li postoji neko rv koje je imalo vise prebega od hrvatskog?



offline
  • Pridružio: 09 Jan 2009
  • Poruke: 668

Vidiš meni oni svi heroji i junaci Smile ,ne bi da su vama uzeli te avione hehe

offline
  • Pridružio: 19 Feb 2006
  • Poruke: 11149
  • Gde živiš: Banja Luka

@Jim Goose....

Vidis, ja na to gledam drugacije. Smile
Na stranu to ko je kome sta uzeo.
U pitanju je oficirska cast, vernost zakletvi, kodex ljutskog ega, stabilnost licnosti...... ili ti cojstvo (kako to kazu Crnogorci) Wink

No, sto covek dublje ulazi u "vrednosti civilizacije", moralnost pojedinca sve vise opada tako da me nista ne iznenadjuje Bebee Dol

offline
  • Pridružio: 09 Jan 2009
  • Poruke: 668

Ma po meni u apsurdnoj situaciji kao šta je rat oficirska čast, vjernost zakletvi, kodex ljudskog ega, stabilnost ličnosti najmanje dolazi do izražaja već samo osnovni instinkt a to je onaj za preživljavanje i borba za goli život,no da ne idemo dalje u off nisan nikoga htio uvrijediti s mojim prethodnim postom to je moje osobno mišljenje

offline
  • Pridružio: 15 Mar 2008
  • Poruke: 548

Svaka ptica svome jatu leti...

offline
  • Pridružio: 19 Feb 2006
  • Poruke: 11149
  • Gde živiš: Banja Luka

@Jim Goose...

Nema govora o vredjanju bilo koga! Razumeo sam te u potpunosti Smile

Sustina i jeste u tome sto si napisao, jer stara mudrost kaze:
"U dobru je lako dobar biti. Na muci se poznaju junaci"
Oficiri bi trebali biti moralna elita nekog drustva...pogotovo vazduhoplovci, zar ne?

Sta vise reci?...... Bebee Dol

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2008
  • Poruke: 12511
  • Gde živiš: Srbija

Jim Goose ::samo osnovni instinkt a to je onaj za preživljavanje i borba za goli život

Slazem sa tobom, ali mislim da vecina prebega nije bila borba za sopstveni zivot.

offline
  • S-lash 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 09 Apr 2008
  • Poruke: 4930
  • Gde živiš: Slovenija

(malo ču kršiti pravila foruma i pisati o periodu koji je zabranjen - neka administratori presude ili je ovo kvalitetni doprinos ili ne, pa tako ili izbrišu ovo u oklepaju ili celi tekst).

28. junija 1991 su, tada, pilot kapetan 1. klase Jože Kalan i letalski tehnik zastavnik 1. klase Bogomir Šuštar prebegla sa helikopterom Gazela SA-341 (HO-42) sa tadašnjim oznakama JVL-12660 iz JLA u Slovensku TO. Prebjeg se izvršio u kasarni u Mariboru, gdje je bio helikopter dodjeljen za izvidovanje slovensko-hrvatske granice. Pilota sta pod pretvezo da če prestaviti helikopter iz jedne strane vojarne na drugu, odletjela na Golte, gdje su helikoper maskirali i sakrili u jednom skednju. Time je Slovenska TO dobila prvo tako sredstvo (koje nije bilo korišteno tokom rata za osamostaljenje) a helikopter je dobio oznake TO-001.

!992 helikopter je dobio slovenske civilne oznake SL-HAA i dobio civilni paint job. Korišten je u 15. brigadi VL za školovanje pilota i transport putnika. 21. junija 1994 helikopter je doživio udes, mislim da kod školovanja, i je obnovljen 1996 i postavljen kao spomenik na uhodu u vojni dio aerodroma Brnik.

2009 helikopter je ponovno obnovljen (jer ga je načeo zub vremena) a ovaj put je obojen u primarnu - vojnu boju i sa oznakama TO-001.




Ima i kratki dokumentarni film o tom prebjegu, pa ako koga zanima, neka si pogleda i ostale delove na youtubu.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

VIR I
VIR II
VIR III

offline
  • Zidam zgrade i fasade ......... I armiram, betoniram. Utovaram, istovaram i nikad se ne odmaram.
  • Pridružio: 14 Dec 2005
  • Poruke: 26755
  • Gde živiš: Na istoj adresi ali promenih četiri države

Etičko pitanje.
Kolege, drugovi, prijatelj iz iste eskadrile. U slučaju napada na zajedničku državu trebaju leteti krilo uz krilo u borbu protiv neprijatelja. Čuvati jedan drugom leđa i život. Zajedno se spremaju za takvu situaciju 10-15 godina. Međutim, dolazi do nekog drugog, građanskog, rata.
Pitanje : da li će kolege, do nedavno mogućeg ratnog druga, pustiti da ode svojim putem i sa svojim narodom (makar to uradio i prebegom) ili će ga naprasno gledati kao svog mrskog neprijatelja ?
Od kolege, koji je otišao sa svojim narodom, dovoljno je da nikada ne oda tajnu o stvarnoj situaciji pri prebegu, a ratovi (najveća glupost ljudskog roda) će jednog dana stati. Ostaće ljudi i sećanja na zajednička lepa vremena i službu u vojsci koja više ne postoji kao i njena država.
Pri prebegu, koliko je bilo kolegijalnosti, a koliko drugih faktora, nije sporno ali je velika drugarska tajna. I tako treba da ostane.
Dalji mitovi i legende oko takvih događaja su zabava za široke narodne mase.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 730 korisnika na forumu :: 9 registrovanih, 0 sakrivenih i 721 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Blizzard035, Django777, gigi, Jiu Kellah, Koridor, Mitrast, Putnik22, sap, Slingshot